سوالات متداول در انتخاب و خرید لامپها

انتشار : 1 شهریور 1396

سوالات متدوال در مورد انتخاب و خرید لامپها

این روزها، لامپهای ال ای دی بازار را در تصرف خود درآورده اند. مصرف بسیار پایین، طول عمر بالا و ضمانتهای با کیفیت، این محصول را به یکی ازمحصولات پر مصرف بازار تبدیل کرده است. بسیاری از افراد، در زمینه انتخاب و خرید لامپهای ال ای دی، سوالاتی دارند که در اینجا سعی شده است به برخی از این سوالات پاسخ داده شود:

لامپ ال ای دی بهتر است یا لامپ کم مصرف؟

لامپ ال ای دی، از لحاظ مصرف برق معمولا 1.5 تا 2 برابر از لامپ کم مصرف معادلش، کمتر برق مصرف میکند. طول عمرش بیش از 2 برابر لامپ کم مصرف است. در لامپ ال ای دی، مواد سمی به کار نرفته اند در حالی که در امپ کم مصرف جیوه به کار میرود و در صورت شکستن، برای بدن انسان و محیط، مضر خواهد بود. از همه مهمتر اینکه علاوه بر این ویژگیها، لامپ کم مصرف، معمولا یا هم قیمت لامپ ال ای دی است و یا اینکه از آن کمی گرانتر است. بنابراین، جای شکی باقی نیست که لامپ ال ای دی، از لامپ کم مصرف، بهتر است.

میزان نوردهی لامپ ال ای دی چقدر است؟

میزان نوردهی لامپها، بستگی به میزان توان مصرفی آنها دارد. میزان نوردهی لامپها را با واحد لومن اند ازه گیری میکنند. یک لامپ 5 وات ال ای دی، حدودا 450 لومن روشنایی دارد و این معادل است با روشنایی یک لامپ 40 وات رشته ای. این روزها، برای تمامی منظورهای مسکونی و صنعتی، لامپهای ال ای دی و پروژکتورهای ال ای دی، تولید و عرضه شده است.

لومن لامپ 100 وات چقدر است؟

یک لامپ 100 وات در حدود 1500 لومن روشنایی دارد. و از این جهت یک لامپ 100 وات رشته ای، با یک لامپ کم مصرف 20 وات و یک لامپ ال ای دی 15 وات، معادل است.

بهترین لامپ led کدام است؟

بهترین لامپ ال ای دی، آن لامپی است که از لامپهای ال ای دی مشابه خود، روشنایی یا لومن بیشتر، توان مصرفی کمتر و ضمانت مطمئن تری داشته باشد. شما برای اینکه بتوانید بهترین محصول را انتخاب کنید، میتوانید در بخش فروش لامپهای ال ای دی، لامپهای مختلف را با هم از هر نظر مقایسه کنید. همچنین میتوانید در بخش نقد و بررسی، نظرات دیگران را راجع به آن محصول بخوانید و در صورتی که سوالی در مورد آن محصول دارید، بپرسید تا دیگران و یا کارشناسان ما، به آن پاسخ بدهند. در ضمن در مشخصات فنی لامپهای ال ای دی، پارامترهای لامپ ال ای دی، توضیح داده شده اند.

برندهای لامپ ال ای دی ایرانی کدام ها هستند؟

هالی استار، پارس، آلبو و بسیاری از برندهای موجود در بازار ایرانی هستند. اما این را باید بدانید که بسیاری از برندهای بازار، لامپ ال ای دی را از کشور چین وارد کرده و پخش و ضمانت آن را بر عهده میگیرند.

از کدام لامپ ال ای دی برای لوستر استفاده کنیم؟

لامپهایی که در لوستر ها به کار میروند، عموما به لامپ سرپیچ شمعی، پایه شمعی یا شمعی معروفند. اگر سرپیچهای لوستر شما سایز کوچک یا همان شمعی هستند، باید از لامپهای ال ای دی پایه شمعی استفاده کنید. در فروشگاه شما میتوانید این لامپها انتخاب کنید و آن ها را در یک لیست کنار هم ببینید.

لامپ فیلامنتی ال ای دی یعنی چه؟

عکس لامپ ال ای دی فیلامنتی

لامپ ال ای دی فیلامنتی، شبیه لامپهای رشته ای شفاف است که فیلامنت یا رشته های داخل آن معلوم بودند و در صورت روشن شدن، به شدت درخشان میشوند. در لامپهای ال ای دی فیلامنتی، به جای رشته تنگستن، از ال ای دی استفاده میشود که هنگام روشن شدن، بسیا درخشان و زیباست. عکس بالا، یک لامپ ال ای دی فیلامنتی را نشان میدهد.

توان مصرفی لامپ کم مصرف چقدر است؟

لامپهای کم مصرف خانگی توان مصرفی در محدوده 5 تا 50 وات را دارند و لامپهای کم مصرف مورد استفاده در محیطهای صنعتی، از این عدد بشتر مصرف دارند. اما اگر منظور شما مقایسه توان مصرفی لامپهای مختلف است، باید گفت لامپ کم مصرف از لامگ ال ای دی بیشتر و از لامپ رشته ای کمتر مصرف برق دارد. در صفحه لامپهای ال ای دی فروشگاه لاله زار، میزان برق مصرفی این سه نوع لام با هم مقایسه شده است. لیست لامپها را در اینجا ببینید. توان مصرفی لامپ مهتابی، از لامپ کم مصرف بیشتر است. علت این امر، تکنولوژی لامپ کم مصرف است که بهره تولید نور را بالاتر برده است.

توان مصرفی چراغ مطالعه چقدر است؟

بستگی به لامپی دارد که در آن به کار رفته است اما معمولا لامپ به کار رفته در آن رشته ای است و از توان 100 وات تجاوز نمیکند. به هر حال شما میتوانید لامپ چراغ مطالعه خود را با لامپ ال ای دی، عوض کنید.

چطور هزینه مصرف برق یک لامپ را مقایسه کنیم؟

برای محاسبه مصرف برق یک لامپ، باید توان آن لامپ و قیمت برق را بدانیم. قیمت برق را میشود از روی قبضهای برق دید که بر حسب کیلو وات ساعت بیان میشود. هزینه مصرف برق در سال 1396 به ازای هر کیلو وات ساعت 45 تومان است. یعنی اگر شما یک وسیله برقی داشته باشید که یک کیلو وات مصرف برق داشته باشد و یک ساعت آن را روشن کنید، باید مبلغ 45 تومان به اداره برق پول بدهید.

هزینه مصرف برق یک لامپ در یک ساعت = توان مصرفی لامپ (کیلو وات) × قیمت برق (کیلو وات ساعت)

توان مصرفی لامپها بر حسب وات بیان میشود. برای تبدیل وات به کیلو وات، عدد وات را بر 1000 تقسیم میکنیم. 100 وات یعنی 0.1 کیلو وات، لامپ 200 وات یعنی 0.2 کیلو وات.

مثال : اگر یک لامپ 60 وات را به مدت یک ساعت روشن کنیم، چقدر پول برق باید بپردازیم؟

هزینه مصرف برق لامپ 60 وات برای یک ساعت = 0.06 کیلو وات × 45 تومان = 27 تومان

حالا شما محاسبه کنید برای یوشن ماندن یک لامپ 100 در 8 ساعت از شبانه روز، چقدر باید پول برق بپردازید؟

برای یک لامپ 15 وات در 8 ساعت از شبانه روز، چقدر باید پول برق بپردازید؟

جالب ایت بدانید که یک لامپ 100 وات رشته ای، معادل با یک لامپ 15 وات ال ای دی نور میدهد.

مضرات لامپهای کم مصرف کدامند؟

در ساخت لامپ کم مصرف از جیوه که یک فلز سمی است استفاده میشود و بدنه لامپ نیز از شیشه است. با شکستن لامپ کم مصرف یا لامپ مهتابی، هم خورده شیشه وارد محیط میشود و هم مواد سمی. همچنین، جیوه به کار رفته در لامپ کم مصرف، تشعشعات در محدوده ماورای بنفش دارد و این تشعشعات برای بدن انسان مضر هستند.

لامپ رشته ای چیست؟

لامپ رشته ای، همان لامپ قدیمی شیشه ای است که درآن یک رشته فلز تنگستن به کار رفته است و هنگام روشن شدن، رشته تنگستن، نورانی میشود. این لامپها را فیلامانی، التهابی یا تنگستنی و به زبان لاتین The incandescent light bulb میگویند.

لامپ رشته ای، فیلامانی، التهابی یا تنگستنی

بهترین لامپ برای منزل کدام لامپ است؟

راهنمای انتخاب لامپ برای منزل یا محل کار یا هر جای دیگری را، در انتخاب لامپ مناسب برای منزل بخوانید.

مقایسه میزان نوردهی لامپ‌های مختلف را چگونه انجام دهیم؟

در پارامترهای لامپ ال ای دی، به طور کامل در مورد این موضوع توضیح داده شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد میزان نوردهی لامپ ال ای دی و دیگر مشخصات آن، به پارامترهای لامپ ال ای دی مراجعه کنید.

لینکهای مرتبط و مفید

لامپ ال ای دی، کم مصرف و رشته ای

تولید محتوا : www.lalezaar.com


تولید کننده‌ها