پارامترهای لامپ ال ای دی

انتشار : 15 مردادماه 1396

میزان روشنایی

میزان روشنایی یا میزان نوردهی لامپ ال ای دی را بر اساس لومن یا Lumen، شمع یا Candela، لوکس یا lux بیان میکنند. در واقع برای لامپها، آنچه که مهم است، میزان نوردهی آنهاست و برای این نوردهی، هرچقدر که برق کمتری مصرف شود، به نفع مشتری است. شما باید در خرید لامپ برای لومن پول بدهید، نه برای وات.

برای اندازه گیری میزان نوردهی یک لامپ، ابزاری به نام lux meter یا lumen meter وجود دارد. اما به دلیل گران بودن، معمولا میزان نور لامپها را با توان لامپ رشته ای مقایسه میکنند. مثلا میگویند یک لامپ LED با توان 9 وات، به اندازه یک لامپ 60 وات رشته ای نور میدهد. یعنی هر دو لامپ، با یک لومن روشنایی میدهند.

در لینک www.energy.gov ، مطالب مفیدی در مورد واحد لومن و محتویات برچسب روی لامپها، ارائه شده است.

نسبت نور دهی به مصرف برق

یکی از معیارهای دیگر برای راندمان لامپها، نسبت میزان نوردهی به مصرف برق است که با واحد لومن بر وات بیان میشود. یک لامپ به ازای هر وات مصرف برق، چند لومن نور میدهد؟ این نسبت هرچه بیشتر باشد، یعنی شما برای روشنایی بیشتر، پول کمتری پرداخت میکنید. نسبت نوردهی به مصرف برق را، بهره لامپ نیز میگویند.

مقایسه میزان نوردهی لامپ‌های مختلف

در جدول زیر میزان نوردهی لامپهای مختلف با هم مقایسه شده است. لامپهای رشته ای که به تنگستن یا التهابی نیز معروفند، کمترین نوردهی را به ازای هر وات انرژی مصرفی دارند و در مقابل لامپهای بخار سدیم با فشار پایین، بیشترین بهره را دارند. جدول زیر را، جدول لومن لامپها نیز میگویند. لومن لامپ کم مصرف، لومن لامپ ال ای دی و لومن لامپ رشته ای را تقریبا میتوان از این جدول استخراج کرد. محدوده بیان شده، نشان دهنده این است که کیفیت لامپهای کارخانجات مختلف و تکنولوژی های مختلف، با هم متفاوت است. مثلا امروزه لامپهای ال ای دی، در محدوده 90 لومن بر وات یا حتی بیشتر نیز عمل میکنند.

جدول مقایسه میزان نوردهی لامپ‌های مختلف

نوع لامپبهره لامپ لومن بر وات
توان لامپ رشته ای تنگستن12.5 تا 17.5
توان لامپ هالوژن16 تا 24
توان لامپ کم مصرف45 تا 75
توان لامپ ال ای دی30 تا 90
توان لامپ متال هالید75 تا 100
توان لامپ بخار سدیم فشار بالا85 تا 150
توان لامپ بخار سدیم فشار پایین100 تا 200
توان لامپ بخار جیوه35 تا 65

از این جدول میشود فهمید که لامپ 100 وات رشته ای تقریبا 1500 لومن روشنایی دارد و با روشنایی لامپ ال ای دی 15 وات برابر است.

هر چقدر این عدد کمتر باشد، یعنی لامپ مورد نظر، درصد بیشتری از انرژی برق مصرفی خودش را به صورت گرما تلف میکند. مرجع اطلاعات بالا، سایت www.rapidtables.com است. در این سایت، روشهای تبدیل وات به لومن، نوشته شده است.

زاویه نور

زاویه نور در لامپهازاویه ای که یک لامپ، نور خود را با آن، منتشر میکند. هرچه این زاویه بزرگتر باشد، وسعت روشنایی بیشتر است. البته، این بزرگتر بودن زاویه همیشه خوب نیست. مثلا اگر در یک سوله با سقف بلند، بخوانید کف سالن را روشن کنید، نیاز به لامپهای با زاویه نور کم دارید. چون اگر زاویه نور زیاد باشد، میزان بسیار زیادی از نور در فضای بالای سالن به هدر میرود. اما اگر برای پذیرایی منزل، یا برای لوستر، نیاز به لامپ دارید، باید لامپهای با زاویه بالاتری انتخاب کنید.

در وبسایت www.lightbulbs-direct.com ، شما میتونید با تغییر زاویه نور، از کمتر از 20 درجه، بین 20 تا 30 درجه و بین 30 تا 40 درجه، تاثیر نور را بر روشنایی اتاق و یک میز غذاخوری، ببینید.

زاویه نور را با یک عدد به تنهایی نمیتوان نشان داد. یک منبع نور، در زاویه های مختلف، شدتهای مختلفی را از خود تابش میکند. آنچه که به عنوان یک عدد در نمایش زاویه نور نشان میدهند، میانگین زاویه نور است. 

دمای رنگ نور

رنگ نور لامپها را با عددی موسوم به دمای رنگ نور، بیان میکنند. مثلا عدد 3000 کلوین یا همان 3000K، مربوط به نورهای نزدیک به نور خورشید است. در شکل زیر، محدوده های رنگ نور و عدد دمای مربوط به آنها، نشان داده شده است. این عدد هرچه کمتر باشد، رنگ نور، زردتر است و هرچه به سمت 6000 کلوین و 7000 کلوین پیش برود، رنگ نور به سفید نزدیک تر میشود. لامپهایی با دمای رنگ 6500K، به سفید مهتابی یا سفید یخی معروف هستند. دمای رنگ نور را با CCT یا Correlated color temperature نشان میدهند.

رنگهای معادل نور لامپ ال ای دی بر حسب کلوین K

چرا رنگ نور لامپ را با عدد کلوین که یکی از واحدهای دماست، مقایسه میکنند؟ به زبان ساده، یک توپ را در نظر بگیرید که بدنه آن به هیچ عنوان نور را از خود عبور نمیدهد. یک سوراخ در بدنه این توپ ایجاد میکنیم. حالا شروع به گرم کردن آن میکنیم. هنگامی که این توپ را گرم میکنیم، مانند هرجسم دیگری، از خود نور میتاباند. اگر نوری که از سوراخ توپ به بیرون میتابد را ببینیم، رنگ آن نور، برای هر دمایی، یکتاست. این توپ را در علم فیزیک، جسم سیاه میگویند و تابش نور از داخل سوراخ آن را، تابش جسم سیاه میگویند. بنابراین، هر رنگ نوری که از جسم سیاه به بیرون میتابد، متناظر با دمای داخل جسم سیاه است. پس میتوانیم هر رنگی را با یک عدد دما نشان دهیم. معمول این است که دمای جسم سیاه را برحسب کلوین نشان میدهند. وقتی میگوییم دمای رنگ لامپ ال ای دی، 3000K است، یعنی اینکه رنگ این لامپ، همان رنگ نور تابیده شده از جسم سیاه است در حالی که دمای جسم سیاه، 3000K است.

جسم سیاه : black body

تابش جسم سیاه : black body radiation

سایز سرپیچ لامپها

سایز سرپیچ لامپها سه دسته معروف دارد:

  • E14 : که به سرپیچ شمعی معروف است و بیشتر در لوسترها و آباژورها به کار میرود.
  • E27 :  که به سرپیچ معمولی معروف است و بیشترین مورد مصرف را در میان لامپها دارد.
  • E40 :  که به سرپیچ صنعتی معروف است و برای لامپهای وات بالا، در صنایع و کارخانجات استفاده میشود.

سایز سرپیچ های لامپها

به ترتیب از سمت راست : E40 صنعتی، E27 معمولی، E14 شمعی

شاخص نمایش رنگ CRI

شاخص نمایش رنگ یا همان Color Rendering Index، عددی بین 0 تا 100 است و میگوید وقتی که منبع نور به یک جسم میتابد، رنگ آن جسم در چشم انسان، چگونه به نظر میرسد؟ هرچه این عدد بزرگتر باشد، نمایش رنگ در چشم، بهتر خواهد بود. در میان لامپها، لامپهای رشته ای و هالوژن، عدد CRI نزدیک به 100 دارند و در تولید لامپهای ال ای دی، تلاش برای رسیدن به راندمان بالاتر و توان تلفاتی کمتر، و در عین حال، رسیدن به CRI بالاتر است. در هنگام خرید به CRI لامپ حتما توجه کنید. زیرا یک لامپ با شاخص نمایش رنگ یا همان CRI پایین، رنگ اشیا را به خوبی نمایش نمیدهد و شما از خریدتان حتما پشیمان خواهید شد.

در ضمن، CRI یا شاخص نمایش رنگ، با CCT یا دمای رنگ نور متفاوت است.

ضریب قدرت

Power Favtor، یا ضریب قدرت در هر وسیله الکترونیکی، نسبت توان مصرفی واقعی آن به حاصلضرب ولتاژ و جریان آن است. یعنی اگر یک لامپ ال ای دی داشته باشیم که جریان مصرفی آن، 30 میلی آمپر بود و ضریب قدرت آن 0.5:

حاصلضرب 30 میلی آمپر در 220 ولت برابر با 6.6 وات توان واقعی مصرفی این وسیله نیست

30 میلی آمپر در 220 ولت در 0.5 برابر با 3.3 وات، توان واقعی مصرفی این وسیله است.

رده انرژی و راندمان

محدوده ولتاژ ورودی

طول عمر

معادل های رشته ای و کم مصرف با لامپ ال ای دی

دامنه حرارتی

لینکهای مرتبط

برندهای معتبر لامپهای ال ای دی

در سوالات متداول در انتخاب و خرید لامپها بخوانید؛ بهترین لامپ led کدام است؟، لامپ ال ای دی بهتر است یا لامپ کم مصرف؟ ، چطور هزینه مصرف برق یک لامپ را محاسبه کنیم؟ و چندین پرسش و پاسخ مهم دیگر

لینکهای غیرمرتبط

استفاده صحیح از کابل آنتن


تولید کننده‌ها