اهمیت کیفیت کابل برای دوربین مدار بسته

کابل ها، شبکه قلبی عروقی مجازی یک سیستم CCTV را تشکیل می دهند که توان را به دوربین ها انتقال داده و یک سیگنال ویدویی را به DVR یا ایستگاه نظارت باز می گردانند. غالبا این مؤلفه حیاتی سیستم نادیده گرفته می شود. کاربران زیادی هستند که کمتر به کابلی که انتخاب می کنند، فکر می کنند. با این وجود، همه کانال ها به صورت یکسان ساخته نمی شوند و اکثریت مشکلات تصویر از کیفیت پایین یا نصب غلط کابل ها به وجود می آیند. در این مقاله، نگاه دقیق تری به علت اهمیت کابل کشی صحیح در کیفیت تصویر و قابلیت اطمینان سیستم خواهیم انداخت.

انتخاب معمول کابل برای یک سیستم نظارت CCTV  سنتی، کابل RG59 Siamese است. علت نامگذاری «Siamese» این است که این کابل در واقع از دو کابل مختلف متصل به هم تشکیل شده است: یک کابل کواکسیال RG59 که برای حمل سیگنال ویدیویی استفاده می شود و یک کابل دو سیمه (معمولا 18/2) که برای حمل توان به کار می رود. اجازه دهید تجزیه یک کابل ویدیویی کواکسیال را بررسی کنیم:

 

اجزای کابل کواکسیال

در اینجا می بینیم که کابل از این اجزاء تشکیل شده است:

پوشش بیرونی

این پوشش همه چیز را کنار هم نگه داشته و کابل را از عناصر حفظ می کند.

حفاظ

این یک پوشش مسی هادی تابیده شده است که هسته مرکزی را از تداخل الکترومغناطیسی حفظ می کند. تراکم و کیفیت حفاظ، یک عامل مهم در کیفیت کابل، خصوصا در کابل Siamese که یک سیم توان را در کنار خود دارد، می باشد.

دی الکتریک

این یک پوشش عایق پلاستیکی یا اسفنجی است که فاصله مشخصی را بین هادی مرکزی و حفاظ مسی حفظ می کند.

هادی مرکزی

یک سیم مسی محکم است که سیگنال ویدویی واقعی را از دوربین به DVR می برد. گرچه این مهم ترین بخش کابل است، اما بدون سایر اجزا به درستی کار نخواهد کرد.

با وجود چنین ساختار ساده ای ممکن است از خودتان بپرسید، «پس چه طور ممکن است یک کابل، بهتر از دیگری باشد»؟ پاسخ در چند ویژگی کلیدی کابل و چگونگی ساخت آنها نهفته است. اولی، حفاظ مسی می باشد که دی الکتریک را احاطه کرده است. این حفاظ، فقط زمین را برای سیگنال ویدویی فراهم می کند (در حقیقت بدون آن، هیچ نمایشی نخواهید داشت)، گرچه به عنوان یک مانع مهم برای تداخل الکترومغناطیسی یا EMI نیز عمل می کند. EMI می تواند ناشی از انواع گسترده ای از منابع از جمله بالاست های نوری، خطوط توان، ترموستات ها یا حتی خورشید باشد و می تواند باعث شود که سیگنال ویدویی شما، مبهم، دارای اعوجاج، منحرف یا حتی سیاه گردد.

یک مشخصه کلیدی حفاظ، تراکم تابیدن آن است که به صورت درصدی داده می شود که مقدار کل پوشش فراهم شده توسط حفاظ را بیان می کند. برای عملکرد صحیح یک کابل CCTV، یک پوشش %95 یا بهتر پیشنهاد می شود. این فرصتی برای سازندگان است که هزینه را به وسیله کاهش پوشش یا تراکم تابیدن کاهش دهند.

 

braid quality

 در تصویر سمت راست، قسمت تابیده شده را به منظور گسترش آن به عقب کشیده ایم تا اختلافی را که حتی یک اندازه درصد کوچک، در کیفیت حفاظ ایجاد می کند، به شما نشان دهیم. پوشش کابل سمت چپ تنها حدود %10 کمتر از کابل سمت راست است، اما این مسأله اختلاف قابل توجهی را در کیفیت ایجاد می کند و کابل سمت چپ احتمالا مشکلات تداخل تصویر را بروز خواهد داد.

علاوه بر کاهش تراکم حفاظ، هسته مرکزی نیز یک هدف بالقوه برای کاهش هزینه است. هسته های دارای کیفیت ارزان تر می توانند ضخامت بالاتری داشته باشند (سیم نازک تر) یا ممکن است به علت خطاهای فرآیند گداختن، بسیار شکننده یا نرم باشند. در تصویر زیر با فشار دادن بر روی هسته های دو کابل بوسیله انگشت خود می توانیم ببینیم که یکی از آنها ثابت باقی می ماند، در حالیکه دیگری به آسانی خم می شود و بسیار نرم است. این کار افزودن قابل اطمینان اتصالات را مشکل می کند و احتمالا در آینده مشکلات سیگنال متناوبی را خواهیم داشت.

 

کیفیت هسته کابل کواکسیال

 

اگر کابل Siamese را انتخاب کنید، شما توان را نیز از طریق کابل توان متصل به دوربین ها منتقل خواهید کرد. این مسأله نیز یکی دیگر از اهداف بالقوه کاهش هزینه ساخت است. در تصویر سمت راست، انتهای یک سیم توان را در هر یک از کابل های تست خود لخت کرده ایم. حال، اگر کیفیت کابل برق دوربین مدار بستهرشته ها را از هم دور کنیم، به وضوح خواهیم دید که کابل سمت چپ رشته های بسیار کمتری نسبت به کابل سمت راست دارد که منجر به کاهش کیفیت رسانایی و افزایش بیشتر در افت ولتاژ می شود. افت ولتاژ، یک کاهش ولتاژ در طول مسافت و نوعی مشکل توان است که دوربین های CCTV می توانند نسبت به آن بسیار حساس باشند. افت ولتاژ تقریبا در همه کابل ها رخ می دهد، اما مقدار ولتاژ از دست رفته مستقیما تحت تأثیر کیفیت رسانایی کابل قرار دارد. کاهش تعداد رشته ها مانند آنچه در اینجا می بینیم، افت ولتاژ بیشتری را در یک طول کابل کوتاه تر ایجاد خواهد کرد که به طور بالقوه منجر به اعوجاج، انحراف یا حتی نبود سیگنال ویدویی می شود.

با کنار هم گذاشتن این مطالب، امیدوارم که اکنون فهم بهتری از اختلاف بین کابل با کیفیت و کم کیفیت و تأثیری که می تواند بر کیفیت تصویر سیستم CCTV شما بگذارد، داشته باشید. غالبا شگفت انگیر است که خریداران چه میزان زمان و تلاش را برای انتخابDVR و دوربین خود صرف می کنند، اما وقتی نوبت به کابل می رسد، به سادگی «ارزان ترین مورد موجود» را درخواست می کنند. گرچه این یک بخش کم جلوه تر در یک سیستم CCTV می باشد، اما یکی از حساسترین اجزاست و امیدواریم اطلاعات ارائه شده در اینجا به شما این امکان را بدهد که تصمیمات آگاهانه تری را در مرتبه بعدی که قصد خرید این سیستم را دارید، اتخاذ کنید.


محصولات پرفروش

تولید کننده‌ها