lalzaarblog

نور مصنوعی برای رشد گیاه

پرورش گیاه با نور مصنوعی

نور مصنوعی برای رشد گیاه

شما با کمی توجه و آموزش میتوانید در خانه یا آپارتمان خود بدون نیاز به نور خورشید، گل و گیاه پرورش دهید. نور آفتاب بهترین انرژی را برای رشد و نمو گیاهان فراهم میکند اما، توسعه شهر نشینی و افزایش آپارتمانهای بلند در مقابل هم ، دسترسی آسان به آفتاب را سخت تر کرده است. از طرفی برای پرورش گل و گیاه در خانه، به نور نیاز دارد.  برای حل این مشکل، میتوانید از نور مصنوعی برای رشد گیاه و گل، نهال و حتی صیفی جات در خانه استفاده کنید. و اگر درست و اصولی عمل کنید، نتایج فوق العاده ای به دست می آورید.

نور مصنوعی ، نور لامپیه که با رنگ آبی یا قرمز یا ترکیبی از این دوتا نور درست میشه. این نور تقریبا صورتی یا بنفش به نظر میاد. لامپ یا چراغ رشد ، همین نور مصنوعی رو تولید میکنه، نوری که میتونه باعث رشد و نمو گیاهان بشه.

چراغهای رشد، نور مصنوعی برای رشد گیاهان را تولید میکنند. بسیاری از گیاهان مانند گلها، سبزیجات و یا حتی صیفی جات را هم میتوان با نور مصنوعی پرورش داد. یکی دیگر از کاربردهای نور مصنوعی، پرورش صنعتی یا خانگی سبزیهای سالادی ، مثل کاهو و کلم در زمستان است. چراغ های رشد برای اولین مرحله کاشت یعنی بذرپاشی، گزینه بسیار خوبی هستند و نور آنها کمک میکند تا نهالهای سبز پایدار بمانند.

پرورش گیاه با نور مصنوعی

اصول سه گانه استفاده از چراغ رشد

 • رنگ نور

  رنگ نور خورشید ترکیبی از تمام رنگهای رنگین کمان است که در کنار هم به رنگ سفید دیده میشوند. تقریبا میتوان گفت که رنگهای آبی و قرمز موجود در نور خورشید، در رشد گیاهان بیشترین تاثیر را دارند. یک سوال مهم این است که ” گیاهان در نورِ چه رنگی بهتر رشد می کنند ؟ ” لامپهای رشد، نوری را تولید میکنند که ترکیب نورهای آبی و قرمز است. نورهای آبی بیشتر برای رشد بذرها، و جوانه ها، قد کشیدن شاخه ها و رشد برگها به کار میروند. نور قرمز بیشتر برای گل دهی و میوه دهی به کار میرود. هنگامی که گیاهی را برای پرورش انتخاب میکنید باید بدانید برای کدام منظور میخواهید از آن استفاده کنید، تا بتوانید رنگ نور مورد نیاز آن را انتخاب کنید.
 • شدت نور

  نیاز گیاهان مختلف به شدت نور، متفاوت است. بعضی گیاهان برای رشد و نمو، نیاز به نور بیشتری دارند اما، بعضی ها در صورت دریافت نور با شدت زیاد، میسوزند و از بین میروند. مثلا گیاهانی که گل میدهند نسبت به گیاهان دیگر، نیاز به نور بیشتری دارند. وقتی شما قصد پرورش گیاهی را دارید باید خصوصیات و نیازهایش را بشناسید و همانطوری که در پرورش با نور طبیعی، میزان نوری که به آن میرسد را تنظیم میکنید، شدت نور مصنوعی را هم با آن تنظیم کنید.

  کافیه روش استفاده از نور مصنوعی برای رشد گیاه مورد نظرتون رو بدونین. اونوقت میتونین گیاهان و گلهایی رو که دوست دارین، در منزل به راحتی پرورش بدین.

 • مدت زمان تابش نور

  اصول پرورش گیاهان این است که باید زمانی را در تاریکی و زمانی را در روشنایی قرار بگیرند. گیاهان در تاریکی تنفس میکنند و برای این کار باید به آنها فرصت داد. اگر زمان استراحت و فعالیت گیاه را با روشنایی و تاریکی درست تنظیم نکنید، میزان رشد، زمان جوانه زدن و میزان میوه دادن آن، دچار اختلال خواهد شد.

  گیاهان مختلف از نظر احتیاج به نور روز به 3 دسته تقسیم میشوند : روز بلند، روزانه و روز کوتاه. گیاهان روز بلند به 14 تا 18 ساعت نور در طول روز احتیاج دارند. گیاهان روزانه به 8 تا 12 ساعت نور در طول روز نیاز دارند و گیاهان روز کوتاه، به مدت زمان کمتری برای نور احتیاج دارند.

یکی از وبسایتای خوب در این زمینه، وبسایت www.gardeners.com هست که میتونین برای مطالعه جدی تر بهش مراجعه کنین!

پرورش گیاه در خانه با نور مصنوعیاین تصویر یک بن سای را نشان میدهد که میتواند در زیر نور مصنوعی رشد کند.

لامپ رشد گیاهنمونه یک لامپ ال ای دی رشد گیاه که با ترکیبی از ال ای دی های قرمز و آبی، میتواند رنگ نور مورد نیاز گیاهان را فراهم کند.

یک گلخانه با نور مصنوعی

یک سالن گلخانه سرپوشیده که تمام نور مورد نیاز رشد محصولاتش را از منابع نورهای مصنوعی تامین میکند.

از کدام لامپها میتوانیم به عنوان لامپ رشد گیاه استفاده کنیم؟

لامپهای رشته ای و لامپهای کم مصرف رنگی قرمز و آبی میتوانند برای رشد گیاهان استفاده شوند. میزان توان آنها بستگی به میزان نیاز گیاه شما به نور دارد. اما در میان لامپهای امروزی، لامپ ال ای دی از همه انواع دیگر لامپها، بهتر است. لامپ ال ای دی، مصرف برق کمتری دارد، طول عمرش بسیار بالاتر از سایر لامپهاست، در ساختار آن مواد سمی به کار نرفته است و شکستنی نیست.

ممکن است شما این مطالب را دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین