lalzaarblog

کابل آنتن تلویزیون و 4 اشتباه متداول

1,336

از قدیم ، آنتن و کابل آنتن ، پشت بام و تلویزیون، یک مجموعه پر از مشکل بودند و بعضا میتوانستند کاملا وقت و هزینه زیادی را از افراد بگیرند. با کمی تغییر در جهت آنتن، یا وزیدن کمی باد، تصویر تلویزیون حسابی به هم میریخت و در هنگام تماشای یک فیلم یا برنامه محبوب، صاحبخانه به دردسر می افتاد.

بعد از روی کار آمدن رسیورهای دیجیتال این مشکلات بسیار کمتر شدند. دیگر سیگنال ضعیف آنتن و یا ارتفاع کم ساختمان، نمیتواند برای تصویر تلویزیون مشکل ایجاد کند اما، رعایت نکردن بعضی نکات خیلی ساده، میتواند تصویر تلویزیون را خراب کند.

کابل آنتن و 4 نکته ساده

 • نکته اول : کابل آنتن را یک تکه بکشید!

تا جایی که امکان دارد، از یک کابل آنتن یک تکه، از آنتن تا رسیور یا تلویزیون استفاده کنید. کابل آنتن دو یا چند تکه یکی از مهمترین عوامل افت کیفیت تصویر در تلویزیون است.

 

 • نکته دوم: اتصال کابل آنتن مانند سیم برق نیست!

نحوه اتصال دو سیم آنتن
اگر مجبورید که از کابل آنتن دو تکه یا چند تکه استفاده کنید، باید از فیشهای رابط مخصوص که coaxial coupler نام دارند استفاده کنید. اگر سیم آنتن دو تکه را مانند سیم های برق به هم بتابانید، بخش زیادی از اطلاعات ارسالی یا سیگنالهای تصویر را از دست خواهید داد. نحوه اتصال دو سیم آنتن را در عکس زیر ببینید.

اتصال دو کابل آنتن

برای کابل کواکسیال که کابل آنتن هم زیرمجموعه آن است، انواع مختلف فیشهای نر و ماده موجود است. برای اتصال این فیشها یا کانکتور ها به هم، کوپلرهای مخصوص وجود دارد.اتصال دو کابل کواکسیال

اگر دو کابل آنتن رو مانند دو سیم برق به هم متصل کنین، نتیجه خوبی در کیفیت تصاویر و یا تعداد کانالهای دریافتی نمیگیرین. چون کابل آنتن با سیم و کابل برق خیلی متفاوته.

نحوه اتصال فیش آنتن به سیم آنتن

نحوه بستن فیش آنتن یا به اصطلاح فیش زدن برای کابل آنتن را در اینجا ببینید. سایت www.wikihow.com مرحله به مرحله همراه با عکس، این روش را توضیح داده است. روش نصب فیش آنتن تلویزیون بسیار مهم است.

 

اگر شما با روشهای غیر استاندارد، کابل آنتن را به فیش متصل کنید، بعد از مدتی بر اثر گرما یا ضربه یا جابجایی، اتصال کابل خراب میشود. و شاید تشخیص اینکه مشکل تصویر تلویزیون شما از فیش آنتن است، دیگر آسان نباشد.

 

 • نکته سوم: به طول کابل آنتن و جنس آن توجه کنید!

در بازار دو نوع کابل آنتن موجود است. کابلهای 3C که به معمولی یا ساده معروفند و کابلهای 4.5C که به صادراتی معروفند.  به علت افت سیگنال بیشتر در کابلهای معمولی، برای طول های بیشتر از 15 متر، از کابل صادراتی استفاده کنید.

 

 • نکته چهارم: اتصال دو تلویزیون به یک کابل آنتن را با اسپلیتر انجام دهید!

اتصال دو تلویزیون به یک کابل آنتن یا دو رسیور به آن، روش مخصوص دارد. اساسا برای اینکه بتوانیم از یک کابل کواکسیال یا آنتن، انشعاب بگیریم، نمیشود مثل سیم برق، با آن رفتار کنیم. باید برای این کار از قطعه ای به نام splitter استفاده کرد. اسپلیترها، انواع مختلف دارند و در خرید آنها، به تعدادخروجی، و پهنای باند باید توجه کرد.

میتوانید اتصال دو تلویزیون به یک آنتن یا دو گیرنده به یک آنتن را به وسیله این اسپلیتر انجام دهید. این اسپلیتر یک ورودی و دو خروجی دارد که سمت ورودی به آنتن و هرکدام از خروجی ها به یک تلویزیون یا گیرنده متصل میشوند.

این اسپلیتر میتواند از یک کابل آنتن، 8 خروجی بگیرد.

حتی الامکان سعی کنید، کابل آنتن را از کابلهای برق و لوازم برقی دور نگه دارید تا افت سیگنال کمتری داشته باشید.

شاید بیشتر مشکلات تصویر در تلویزین های خانگی، به خاطر رعایت نکردن اصول کار با کابل آنتن باشه. پس یه کمی مطالعه و بررسی میتونه خیال شما روهمیشه از بابت تصویر خوب، مطمئن کنه.

سوالات متداول درباره کابل آنتن و کواکسیال

 • سیم آنتن تلویزیون با کابل آنتن چه تفاوتی دارد؟

اصطلاح درست، کابل آنتن است اما، بعضی افراد کابل آنتن را سیم آنتن میگویند. در واقع هر مجموعه ای که دارای بیش از دو رشته سیم باشد را کابل میگوییم.

 • بهترین کابل آنتن یا سیم آنتن تلویزیون را چطور انتخاب کنیم؟

در استفاده از یک کابل آنتن، سعی کنید طول کابل بیشتر از 15 متر نباشد، زیرا هرچه طول کابل آنتن بیشتر باشد، سیگنال افت بیشتری خواهد داشت. البته این مسئله به طول و جنس و قیمت کابل آنتن هم بستگی دارد. اگر نیاز به طول بیشتری دارید، از کابلهای آنتن 4.5C استفاده کنید. این کابلها در بازار به کابلهای صادراتی معروفند. استاندارد بودن کابل، همان چیزی است که باید به عنوان پارامتر اول در انتخاب کابل، مورد توجه قرار گیرد. هنگام خرید کابل آنتن، مراقب اجناس غیر استاندارد و تقلبی در بازار باشید. در انتخاب کابل آنتن به پارامتر افت سیگنال نیز توجه کنید. هر چقدر افت سیگنال یک کابل در طول مشخص، کمتر باشد، کیفیت آن بهتر است.

لاله زار بلاگ، یه فرصت خوبه برای اینکه سوالاتتون رو بپرسین و محصولات رو بشناسین. شما میتونین پایین همین صفحه در مورد کابل آنتن مشکلاتتون رو مطرح کنین و جوابش رو بگیرین.

 • آیا برای تلویزیونهای ال سی دی و ال ای دی جدید هم میشه از همون کابل آنتنهای قدیمی استفاده کرد؟

برای تلویزیونهای دیجیتال میتوان از همان کابل آنتن استفاده کرد که در تلویزیونهای آنالوگ استفاده میشود. تلویزیونهای پلاسما ، ال ای دی و ال سی دی، همگی دیجیتال هستند و تلویزیونهای لامپ تصویری قدیمی، آنالوگ. اما برای تلویزیونهای قدیمی سیاه و سفید نمیشه کابل آنتن تلویزیون رنگی استفاده کرد. کابل آنتن تلویزیون سیاه و سفید باید از سری D کابلهای کواکسیال یعنی 50 اهم باشد.کابل آنتن تلویزیون رنگی، سری C با امپدانس 75 اهم است.

7 نظر
 1. حمیدرضا می گوید

  سلام
  واقعا مطلب خوب و جالب و مفیدی بود منکه خودم تا چند سال درباره بستن آنتن و سیم اشتباه میکردم .ولی با خوندن مطلب شما خیلی اطلاعات گرفتم .
  موفق باشید

  1. یاسر می گوید

   خوشحال شدم که براتون مفید بوده

 2. سارا رحیمی می گوید

  سلام.
  ممنون بابت مطلب خیلی مفیدی که فرستادید. ما همیشه در منزل برای داشتن تصویری شفاف و خوب مشکل داشتیم. با اینکه تلویزیون و آنتن را مرتب چک میکردیم. با داشتن این اطلاعات متوجه شدم کابل آنتن و البته طریقه نصب مشکل داشته.

  1. یاسر می گوید

   بله درسته. با یک توجه کوچیک و جزیی میتونه مشکلات تصویر برطرف بشه

 3. پیام می گوید

  عرض ادب و احترام. کابل من از آنتن تا رسیور به صورت سه تکه وصل شده..یکی از آنتن تا فیش تو کار پشت بام با رابط 1500 تومنی تو بازار..سپس از پشت بام سیم به صورت تو کار رسیده به منزل و از فیش داخل منزل با رابط دیگری رسیده به رسیور ..سیم تو کار هم 10 سال از عمرش میره و نمیدونم سیم مرغوبیه یا نه..با اینکه از تنظیم آنتن مطمئنم دقیق اما بعضی فرکانسهای ضعیف افت سیگنال دارم..میتونه دلیلش از سه تکه بودن سیم باشه؟ چون میخوام کابل کرمان صادراتی بگیرم و یه تیکش کنم

  1. یاسر می گوید

   ممنون از سوالتون. اگر از تنظیم آنتن مطمئن هستین و از رسیور دیجیتالتون هم مطمئنین که درست کار میکنه، مشکل از 3 تکه بودن کابل آنتنه. البته اگر فیشها درست بسته بشن و جنس استاندارد هم باشن و برای کابل آنتن (یعنی کابل کواکسیال 75 اهم) باشند، مشکلی با چند تکه بودن پیش نمیاد. ولی چون معمولا جنس اتصالات خوب نیست، و در بستن هم همه نمیتونن خوب فیش رو ببندن، توصیه میشه کابل آنتن یک تکه باشه
   مشکل دیگه اون سیم آنتن توکاره. اگه فرسوده شده باشه یا جنسش مرغوب نباشه، اونوقت همون باعث افت سیگنال میشه.
   تصمیمتون درسته . باید کابل آنتن یک تکه رو استفاده کنین.

 4. حسین می گوید

  درود مطلب بسیار خوبی بود و استفاده کردم. خیلی ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.