lalzaarblog

کابل آنتن تلویزیون و 4 اشتباه متداول

10,887

کابل آنتن تلویزیون و 4 اشتباه متداول

از قدیم ، آنتن و کابل آنتن ، پشت بام و تلویزیون، یک مجموعه پر از مشکل بودند و بعضا میتوانستند کاملا وقت و هزینه زیادی را از افراد بگیرند. با کمی تغییر در جهت آنتن، یا وزیدن کمی باد، تصویر تلویزیون حسابی به هم میریخت و در هنگام تماشای یک فیلم یا برنامه محبوب، صاحبخانه به دردسر می افتاد.

بعد از روی کار آمدن رسیورهای دیجیتال این مشکلات بسیار کمتر شدند. دیگر سیگنال ضعیف آنتن و یا ارتفاع کم ساختمان، نمیتواند برای تصویر تلویزیون مشکل ایجاد کند اما، رعایت نکردن بعضی نکات خیلی ساده، میتواند تصویر تلویزیون را خراب کند.

کابل آنتن و 4 نکته ساده

 • نکته اول : کابل آنتن را یک تکه بکشید!

تا جایی که امکان دارد، از یک کابل آنتن یک تکه، از آنتن تا رسیور یا تلویزیون استفاده کنید. کابل آنتن دو یا چند تکه یکی از مهمترین عوامل افت کیفیت تصویر در تلویزیون است.

 

 • نکته دوم: اتصال کابل آنتن مانند سیم برق نیست!

نحوه اتصال دو سیم آنتن
اگر مجبورید که از کابل آنتن دو تکه یا چند تکه استفاده کنید، باید از فیشهای رابط مخصوص که coaxial coupler نام دارند استفاده کنید. اگر سیم آنتن دو تکه را مانند سیم های برق به هم بتابانید، بخش زیادی از اطلاعات ارسالی یا سیگنالهای تصویر را از دست خواهید داد. نحوه اتصال دو سیم آنتن را در عکس زیر ببینید.

اتصال دو کابل آنتن

برای کابل کواکسیال که کابل آنتن هم زیرمجموعه آن است، انواع مختلف فیشهای نر و ماده موجود است. برای اتصال این فیشها یا کانکتور ها به هم، کوپلرهای مخصوص وجود دارد.اتصال دو کابل کواکسیال

اگر دو کابل آنتن رو مانند دو سیم برق به هم متصل کنین، نتیجه خوبی در کیفیت تصاویر و یا تعداد کانالهای دریافتی نمیگیرین. چون کابل آنتن با سیم و کابل برق خیلی متفاوته.

نحوه اتصال فیش آنتن به سیم آنتن

نحوه بستن فیش آنتن یا به اصطلاح فیش زدن برای کابل آنتن را در اینجا ببینید. سایت www.wikihow.com مرحله به مرحله همراه با عکس، این روش را توضیح داده است. روش نصب فیش آنتن تلویزیون بسیار مهم است.

 

اگر شما با روشهای غیر استاندارد، کابل آنتن را به فیش متصل کنید، بعد از مدتی بر اثر گرما یا ضربه یا جابجایی، اتصال کابل خراب میشود. و شاید تشخیص اینکه مشکل تصویر تلویزیون شما از فیش آنتن است، دیگر آسان نباشد.

 

 • نکته سوم: به طول کابل آنتن و جنس آن توجه کنید!

در بازار دو نوع کابل آنتن موجود است. کابلهای 3C که به معمولی یا ساده معروفند و کابلهای 4.5C که به صادراتی معروفند.  به علت افت سیگنال بیشتر در کابلهای معمولی، برای طول های بیشتر از 15 متر، از کابل صادراتی استفاده کنید.

 

 • نکته چهارم: اتصال دو تلویزیون به یک کابل آنتن را با اسپلیتر انجام دهید!

اتصال دو تلویزیون به یک کابل آنتن یا دو رسیور به آن، روش مخصوص دارد. اساسا برای اینکه بتوانیم از یک کابل کواکسیال یا آنتن، انشعاب بگیریم، نمیشود مثل سیم برق، با آن رفتار کنیم. باید برای این کار از قطعه ای به نام splitter استفاده کرد. اسپلیترها، انواع مختلف دارند و در خرید آنها، به تعدادخروجی، و پهنای باند باید توجه کرد.

میتوانید اتصال دو تلویزیون به یک آنتن یا دو گیرنده به یک آنتن را به وسیله این اسپلیتر انجام دهید. این اسپلیتر یک ورودی و دو خروجی دارد که سمت ورودی به آنتن و هرکدام از خروجی ها به یک تلویزیون یا گیرنده متصل میشوند.

این اسپلیتر میتواند از یک کابل آنتن، 8 خروجی بگیرد.

حتی الامکان سعی کنید، کابل آنتن را از کابلهای برق و لوازم برقی دور نگه دارید تا افت سیگنال کمتری داشته باشید.

شاید بیشتر مشکلات تصویر در تلویزین های خانگی، به خاطر رعایت نکردن اصول کار با کابل آنتن باشه. پس یه کمی مطالعه و بررسی میتونه خیال شما روهمیشه از بابت تصویر خوب، مطمئن کنه.

سوالات متداول درباره کابل آنتن و کواکسیال

 • سیم آنتن تلویزیون با کابل آنتن چه تفاوتی دارد؟

اصطلاح درست، کابل آنتن است اما، بعضی افراد کابل آنتن را سیم آنتن میگویند. در واقع هر مجموعه ای که دارای بیش از دو رشته سیم باشد را کابل میگوییم.

 • بهترین کابل آنتن یا سیم آنتن تلویزیون را چطور انتخاب کنیم؟

در استفاده از یک کابل آنتن، سعی کنید طول کابل بیشتر از 15 متر نباشد، زیرا هرچه طول کابل آنتن بیشتر باشد، سیگنال افت بیشتری خواهد داشت. البته این مسئله به طول و جنس و قیمت کابل آنتن هم بستگی دارد. اگر نیاز به طول بیشتری دارید، از کابلهای آنتن 4.5C استفاده کنید. این کابلها در بازار به کابلهای صادراتی معروفند. استاندارد بودن کابل، همان چیزی است که باید به عنوان پارامتر اول در انتخاب کابل، مورد توجه قرار گیرد. هنگام خرید کابل آنتن، مراقب اجناس غیر استاندارد و تقلبی در بازار باشید. در انتخاب کابل آنتن به پارامتر افت سیگنال نیز توجه کنید. هر چقدر افت سیگنال یک کابل در طول مشخص، کمتر باشد، کیفیت آن بهتر است.

لاله زار بلاگ، یه فرصت خوبه برای اینکه سوالاتتون رو بپرسین و محصولات رو بشناسین. شما میتونین پایین همین صفحه در مورد کابل آنتن مشکلاتتون رو مطرح کنین و جوابش رو بگیرین.

 • آیا برای تلویزیونهای ال سی دی و ال ای دی جدید هم میشه از همون کابل آنتنهای قدیمی استفاده کرد؟

برای تلویزیونهای دیجیتال میتوان از همان کابل آنتن استفاده کرد که در تلویزیونهای آنالوگ استفاده میشود. تلویزیونهای پلاسما ، ال ای دی و ال سی دی، همگی دیجیتال هستند و تلویزیونهای لامپ تصویری قدیمی، آنالوگ. اما برای تلویزیونهای قدیمی سیاه و سفید نمیشه کابل آنتن تلویزیون رنگی استفاده کرد. کابل آنتن تلویزیون سیاه و سفید باید از سری D کابلهای کواکسیال یعنی 50 اهم باشد.کابل آنتن تلویزیون رنگی، سری C با امپدانس 75 اهم است.

43 نظر
 1. حمیدرضا می گوید

  سلام
  واقعا مطلب خوب و جالب و مفیدی بود منکه خودم تا چند سال درباره بستن آنتن و سیم اشتباه میکردم .ولی با خوندن مطلب شما خیلی اطلاعات گرفتم .
  موفق باشید

  1. یاسر می گوید

   خوشحال شدم که براتون مفید بوده

 2. سارا رحیمی می گوید

  سلام.
  ممنون بابت مطلب خیلی مفیدی که فرستادید. ما همیشه در منزل برای داشتن تصویری شفاف و خوب مشکل داشتیم. با اینکه تلویزیون و آنتن را مرتب چک میکردیم. با داشتن این اطلاعات متوجه شدم کابل آنتن و البته طریقه نصب مشکل داشته.

  1. یاسر می گوید

   بله درسته. با یک توجه کوچیک و جزیی میتونه مشکلات تصویر برطرف بشه

   1. سیدحسن ساداتی می گوید

    تشکر خیلی چیزهارو باخوندن ای مطلبها مطمئن شدم وچنتا چیز درظاهر جزئی اما بسیار کارساز یاد گرفتم..مرررررررسی

 3. پیام می گوید

  عرض ادب و احترام. کابل من از آنتن تا رسیور به صورت سه تکه وصل شده..یکی از آنتن تا فیش تو کار پشت بام با رابط 1500 تومنی تو بازار..سپس از پشت بام سیم به صورت تو کار رسیده به منزل و از فیش داخل منزل با رابط دیگری رسیده به رسیور ..سیم تو کار هم 10 سال از عمرش میره و نمیدونم سیم مرغوبیه یا نه..با اینکه از تنظیم آنتن مطمئنم دقیق اما بعضی فرکانسهای ضعیف افت سیگنال دارم..میتونه دلیلش از سه تکه بودن سیم باشه؟ چون میخوام کابل کرمان صادراتی بگیرم و یه تیکش کنم

  1. یاسر می گوید

   ممنون از سوالتون. اگر از تنظیم آنتن مطمئن هستین و از رسیور دیجیتالتون هم مطمئنین که درست کار میکنه، مشکل از 3 تکه بودن کابل آنتنه. البته اگر فیشها درست بسته بشن و جنس استاندارد هم باشن و برای کابل آنتن (یعنی کابل کواکسیال 75 اهم) باشند، مشکلی با چند تکه بودن پیش نمیاد. ولی چون معمولا جنس اتصالات خوب نیست، و در بستن هم همه نمیتونن خوب فیش رو ببندن، توصیه میشه کابل آنتن یک تکه باشه
   مشکل دیگه اون سیم آنتن توکاره. اگه فرسوده شده باشه یا جنسش مرغوب نباشه، اونوقت همون باعث افت سیگنال میشه.
   تصمیمتون درسته . باید کابل آنتن یک تکه رو استفاده کنین.

 4. حسین می گوید

  درود مطلب بسیار خوبی بود و استفاده کردم. خیلی ممنونم

 5. مهدی می گوید

  با سلام و خسته نباشید ، ایا از کابل دوربین میشه برای انتن استفاده کرد یا نه ؟؟

  1. یاسر می گوید

   کابلتون چه شماره اییه؟ ینی کدش چیه؟

 6. رضا می گوید

  ممنون از شما .
  میشه دو کابل آنتن را بدون رابط به یکدیگر وصل کرد و با هویه محل اتصال را لحیم کرد.

  1. یاسر می گوید

   اساسا دو تا کابل آنتن رو نمیشه بدون رابط مخصوص به هم وصل کرد.مشکل اتصال، پیچاندن سیمها نیست که شما بگین خوب لحیم میکنیم تا محکم بشه. هنسه کابل آنتن تشکیل شده از سیم مغزی، عایق با جنس و قطر مشخص و شیلد. سایز عایق، جنس عایق، جنس شیلد و مغزی، همه دارن برای انتقال سیگنال در طول کابل، با هم کار میکنند. وقتی یه قسمت رو میبرین و مثل سیم برق به هم میبندین یا لحیم میکنین، دیگه اون قسمت به درستی سیگنال رو عبور نمیده.

 7. سرلک می گوید

  سلام،آیا این امکان وجود داره که آنتن هوایی تلویزیون و دیگر آنتنها را با یک سیم به آپارتمان منتقل کرد؟ برای این کار به چه قطعاتی نیاز داریم و از کجا میشه تهیشون کرد؟

  1. یاسر می گوید

   بله میشه. باید از قطعاتی به نام اسپلیتر استفاده کنین و کامباینر. کامباینر، سیگنالهای دو تا آنتن رو به یک سیم میده در پشت بام. اسپلیتر این سیگنالها رو از هم جدا میکنه در داخل خانه. اما این تجهیزات رو باید با دقت و توجه به فرکانس بخرین. هر چیزی که تو بازار بفروشن رو نمیشه استفاده کرد. چون روی کیفیت و نتیجه تاثیر میگذاره.
   اینکه از کجا میشه خرید، نمیدونم.

 8. محمد می گوید

  سلام.
  سوالی داشتم.
  اینکه از کابل انتن برای انتقال امواج از انتن برای تلوزیون استفاده میکنیم.
  وقتی با دستگاه کابل انتن رو اندازه گیری کنیم میبینیم که مقدار کمی جریان دارد .حال اگر جریان بسمت انتن برود وامواج بسمت تلوزیون برود این وسط چه اتفافی رخ میدهد؟☺

  1. یاسر می گوید

   سلام. منظورتون رو از این سوال متوجه نشدم. میشه واضح تر بگین؟

   1. محمد می گوید

    بله.
    وقتی کابل انتن به دستگاه متصل میشود (دستگاه دیجیتال یا…)یه جریان کمی وارد کابل میشود و چون ما از کابل برای انتقال امواج از انتن به سمت دستگاه دیجیتال هدایت میکنیم میخواستم ببینم که چون جریان دارای طول موج خاص خودش هست و به سمت انتن میرود واز انتن امواج به سمت دستگاه دیجیتال می اید چه اتفاقی رخ میدهد.
    امید وارم منظورمو رسانده باشم.

    1. یاسر می گوید

     بعضی آنتنها نیاز به تغذیه برای چرخش موتور یا فرامین دیگه دارن. اگر آنتن شما این طوری باشه، جریانی که داخل سیم آنتن از رسیور به آنتن میره برای همینه. البته این رو هم بدونین که این جریانها یا DC هستن یا اینکه فرکانسشو.ن خیلی پایینه و رسیور اینها رو از هم تفکیک میکنه خودش.

     1. محمد می گوید

      ولی منظورم اینه که وقتی یک امپلی فایر نصب میکنیم سیم انتنو فاز متر بزاریم روشن میشه
      حتی چراغ انتنم روشن میشه
      مگه یه سیم مغزی چنتا کارو میتونه انجام بده.

     2. یاسر می گوید

      سیم آنتن میتونه چند تا کار رو انجام بده. سیگنالهای مختلف باهم در رسیور و آنتن مخلوط و از هم جدا میشن. شما میتونین چند تا سیگنال رو با هم مخلوط کنین و اگر روش جداسازیشون رو بدونین مشکلی نخواهید داشت.

 9. محین می گوید

  سلام از کجا بفهمم سیم رسیورم قطعی داره یا نه. مرسی

  1. یاسر می گوید

   سلام. دو سیم آنتن رو از آنتن جدا کنید و مغزی و سیلد رو به هم بتابانید.
   سیم آنتن رو از رسیور جدا کنین ، مولتی متر رو در حالت بوق قرار بدین، دو تا سیم مولتی متر رو به دو سر سیم آنتنی که میاد به رسیور بزنین. اگر صدای بوق رو بشنوید، معنیش اینه که سیم شما قطع شدگی نداره.

 10. محسن می گوید

  باعرض سلام و خسته نباشيد. آيا ابزاري براي انتقال بيسيم داده ها به جاي استفاده از کابل آنتن وجود داره؟

  1. یاسر می گوید

   منظوراون برای انتقال سیگنال ازآنتن تا رسیور هست؟

   1. Reza می گوید

    سلام خسته نباشين ايا ميشود سيگنال رو از آنتن به ريسيور بدون كابل فرستاد؟ با تشكر

    1. یاسر می گوید

     سلام. دستگاههایی در این زمینه وجود دارند. اما چون تا به حال استفاده نکردم نمیدونم تا چه اندازه جواب میدن و ما رو از کابل بی نیاز میکنن.
     به هر حال اونقدر قوی نبودن که بتونن جایگزین کابل آنتن بشن

 11. سپهر می گوید

  سلام. قبل از هر چیز باید تشکر کنم از مطلب مفیدتون.
  از طریق پریز دیواری ، کابل آنتن مرکزی رو به دستگاه گیرنده وصل کردم. مشکل اینه که روی بعضی از کانال ها تصویر خرابه اما اگه دستم رو روی قسمت فلزی فیش آنتن که به پریز رفته قرار بدم تصویر صاف میشه. مشکل از شل بودن واینجور چیزها نیست چون فقط کافیه انگشت دستم رو بدون کوچک ترین فشار روی قسمتی که گفتم بگذارم. فکر میکنید برای رفع دایمی مشکل چه باید کرد؟

  1. یاسر می گوید

   سلام.ممنونم.
   احتمالا مشکل اینه که سیستم برق شما به زمین یا به اصطلاح ارت وصل نیست. با یک تکه سیم معمولی، قسمت فلزی فیش آنتن رو به لوله آب یا لوله شوفاژ وصل کنین. اگر لوله رنگ داشته باشد باید یک تکه از رنگ آن را بتراشید و سیم را به آن بتابانید. در هر صورت نتیجه را در همینجا هم اعلام کنید تا ببینیم مشکل حل شده یا نه. با تشکر

 12. سارا می گوید

  سلام ببخشید آیا با این کار میشه با یک آنتن در هر تلویزیون کانال های متفاوتی رو مشاهده کرد؟ ؟ یا همه جا یک کانال نشان میده؟؟

 13. الیاس می گوید

  با سلام
  موقع وزیدن باد تصویر قطع و وصل میشود…جوری که حتی مثلا تو منو تنظیمات میروم که تصویر ندارد باز کلا تصویر میرود و میاد…مشکل چ میتواند باشد(تصویر از گیرنده ریسیور )

  1. یاسر می گوید

   سلام. اتصالات مربوط به سیم آنتن به آنتن رو چک کنید. با وزیدن باد نباید تصویر قطع شود مگر اینکه اتصال کابل آنتن به هنگام تکانهای آنتن قطع شود.

 14. عاطفه گرشاسبي می گوید

  1- چندي پيش بدليل شرايط آب و هوا دستگاه تصاوير حاصل از سيستم ديجيتال من دچار اختلال شد و من با تصور غلط در مورد آنتن ؛ آنرا در قسمت ورودي دستكاري كردم به نحوي كه از لحاظ فيزيكي هم دچار مشكل شد .در مراجعه به تعميركار و بررسي صفحه مربوطه گفتند كه بدليل اتصالات ريز و حساس امكان تعمير آن ناحيه وجود ندارد و بايد آن دستگاه را اسقاط شده به حساب آورم. آيا واقعا همينطوره ؟
  من واقعا در شرايطي نيستم كه بتونم دستگاه ديگري خريداري كنم .

  2- آيا سيستم هاي جديدي وجود دارد كه دو قابليت گيرنده ديجيتال و پخش دي.وي.دي در آن باشد؟

  ممنون از راهنمايي و زحمات شما بزرگوار –برايتان آرزوي توفيق از درگاه خداوند متعال را دارم

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   1- برای ینکه مطمئن بشین، دستگاهتون رو به یک تعمیر کار دیگه که ارتباطی با اولی نداره نشون بدین. یا اینکه با نمایندگیش تماس بگیرین و مشکل رو با اونها در میون بذارین. اینطوری احتمالا به نتیجه میرسین.
   2- نمیدونم.

 15. اصغر می گوید

  سلام .تقریبا دوسه روزی هست که ما تصویر وصدا نداریم .هر جوری که فکرشوع بکنید من انجام دادم . آنتن هوای رو چک کردم کابل عوض کردم باز رو جستجو میذارم هیچی شبکه پیدا نمیکنه .
  لظفا راهنمایی کنید.

  1. یاسر می گوید

   سلام. اگر میتونید رسیورتون رو هم چک کنید. یا رسیورتون رو به منزل یکی از دوستان ببرید که الان تصویر داره، یا اگر امکان داره یک رسیور که از سلامتش مطمئن هستید رو به سیستم خودتون وصل کنید

 16. سعید می گوید

  سلام . در برج مسکونی بنده یک انتن مرکزی وجود داره که به هر واحد یک کابل آنتن رفته است . بنده میخواهم که از کابل آنتن مرکزی به تلویزیون و رسیورم وصل بکنم . از اسپلیتر استفاده کنم بهتره یا از تقویت کننده انتن که دو تا خروجی داره

  1. یاسر می گوید

   سلام. اگر به واحد شما هم کابل آنتن اومده دیگه نیازی نیست که اسپلیتر استفاده کنین. چون در خروجی آنتن مرکزی اسپلیتر هست و تقسیم سیگنال اونجا انجام میشه.
   شما باید کابلی که آنتن مرکزی میاد رو مستقیم به رسیور وصل کنین. حالا اگر سیگنال ضعیف باشه لازمه از قویت کننده استفاده کنین. اما معمولا از آنتن مرکزی تا رسیور، اون هم در مسافتهای آپارتمانی، نیازی به تقویت کننده نیست.

 17. مسعود می گوید

  سلام وقت بخير دوربين مدار بسته نصب كردم و تلوزيون ال اي دي گرفتم حالا وقتي دوربين روشنه تلوزيون بدون سيگنال ميشه از چي ميتونه باشه

  1. یاسر می گوید

   سلام. کابل دوربین و کابل آنتن در کجا با هم ارتباط دارن؟

 18. قاسم می گوید

  با سلام و تشکر از سایت مفیدتان،
  1- آیا می شود از درون خرطومی برق (که سیم برق هم از درون ان عبور کرده است) کابل آنتن هم بکشیم؟
  2- آیا اثراتش قابل توجه است؟ (چون در موقعیت فعلی تلویزیون دیواری جای آنتن نداریم).
  3- برای این شرایط چه پیشنهادی می دهید؟ (به جز حالت روکار به جهت تلویزیون دیواری)

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   1- معمولا این کار رو نمیکنن. چون سیم برق روی سیگنالهای آنتن تاثیر میذاره
   2- اثراتش بستگی به میزان مصرف برق و دستگاههای مصرف کننده داره. تصور میکنم دستگاههایی که جرقه زن دارن مثل گاز یا دستگاههایی که مصرف بالا دارن مثل اتو و مایکروفر، تاثیر بیشتری بذارن. یکی دیگه از تاثیرات ، احتمالا زدن کلید و خاموش و روشن کردن لامپها و مخصوصا هواکشهاست. اینها میتونن تاثیر بذارن.
   3- استفاده از کابل مرغوب و یک تکه میتونه مفید باشه. اینکه سیستم ارتینگ رو رعایت کنید. ینی حداقل ارت رسیور دیجیتالتون و بخش خارجی کابل آنتن، به سیستم ارت (زمین) یا حداقل به لوله آب یا گاز وصل شده باشه و در وسایل دیگه هم حتی الامکان ارت رعایت شده باشه.

 19. سارا می گوید

  من میخوام کابل آنتن بخرم. چطور میتونم برند خوبی بخرم؟ و کجا میتونم تهیه کنم؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. برای خرید کابل آنتن، میتونن به الکتریکی های محلتون، بازارهای بزرگتر یا فروشگاههای اینترنتی مراجعه کنید. ام در خرید کابل آنتن چند تا نکته رو مد نظر قراربدین.
   1- در بین برندهای معتبر بازار، کابل کرمان صادراتی 4.5C بهترین محصوله و یتونین برای تمامی فرکانسها ازشون استفاده کنین. کابلهای دیگه مثل کرمان معمولی (برای متراژهای زیر 15 متر) و کابل آنتن سیمیا صادراتی 4.5C هم مورد تایید هستند. البته برندهای دیگه هم هستن که قیمتشون از اینها پایینتره اما اینها بهترین جنسهای بازار هستن.
   2- شما به عنوان خریدار نمیتونین اصل بودن و تقلبی بودن رو تشخیص بدین چون یک بار خرید میکنین و آنقدر اجناس تقلبی در بازار زیادن و ظاهرشون خوبه که بعضی وقتها اونهایی که داخل بازار هستن هم متوجه نمیشن. چه برسه به کسی که تا به حال جنس رو ندیده. پس اگر به نتیجه رسیدین که برند خاصی رو میخواین بخرین، شماره تلفن شرکت اصلی رو از اینترنت پیدا کنین، ازش بخواین تا نمایندگی رسمی خودش رو معرفی کنه و از اون بخرین. شاید کمی قیمت بالاتر باشه اما به خاطر 10 درصد بالا و پایین، کابلی نخرین که کیفیت نداره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.