lalzaarblog

آنتن تلویزیون و مشکلات و راه حل ها

29,289

برای داشتن یک تصویر تلویزیون خوب باید آنتن ، کابل آنتن ، اتصالات مانند پریز و فیش و رابط و اسپلیتر، رسیور دیجیتال و تلویزیون، همگی درست کار کنند. آنتن تلویزیون یکی از مهمترین قسمتهای به دست آوردن تصویر خوب است. امروزه انواع آنتن ثابت (آنتن شاخه ای) و متحرک توسط شرکتهای ایرانی و خارجی ساخته میشوند. اما بدون بررسی، خرید بهترین آنتن هم نمیتواند مشکلات ما را حل نکند.

آنتن تلویزیون و مشکلات و راه حل ها

 • وزش باد و تکانهایی که تصویر را به هم میریزند!

یکی از مشکلات متداول و ناراحت کننده در هنگام دیدن یک برنامه تلویزیونی این است که آنتن شما با وزش باد، تکان میخورد و تصویر به هم میریزد. البته تکانهای کوچک نمیتوانند مشکلی برای تصویر ایجاد کنند اما اگر آنتن را خوب محکم نکرده باشید، وزش باد، آنتن را میگرداند و سیگنال درست به آنتن نمیرسد. در این صورت تصویر به هم میریزد. داشتن یک پایه محکم و ثابت کردن بدنه آنتن هوایی، اولین شرط داشتن یک تصویر خوب است. حتی در آنتن های متحرک، باید پایه آنتن و همچنین اتصال آنتن به پایه اش، کاملا محکم باشد.

 • اتصالات بدی که کیفیت سیگنال را پایین می آورند!

در اتصال کابل آنتن به آنتن، خیلی باید دقت کنید. کابل آنتن از دو قسمت تشکیل شده است. شیلد و مغزی که هردو رسانا و هادی هستند. این دو هادی به هیچ عنوان نباید به هم اتصالی داشته باشند.

در هنگام اتصال کابل آنتن به آنتن، دقت کنید که سیم مغزی به هیچیک از رشته های شیلد وصل نشود. حتی اتصال یکی از رشته های نازک شیلد به مغزی باعث خراب شدن تصویر میشود.
 • کابل آنتن فرسوده و غیر استاندارد، سیگنال را ضعیف میکند!

آنتن خوب، یکی از ارکان به دست آوردن تصویر خوب است. اما اگر کابل استاندارد و مناسبی برای انتقال امواج تصویر به تلویزیون یا رسیور دیجیتال نداشته باشید، هرچقدر که آنتن خوبی داشته باشید و جهت آن را درست تنظیم کنید، نتیجه نخواهید گرفت.

 • اتصالات غیر مقاوم در برابر گرد و خاک و باران، سیگنال را ضعیف میکنند!

در نقطه اتصال کابل آنتن به آنتن، معمولا یک برد الکترونیکی چاپی ساده هست که با بست و پیچ کابل آنتن را نگه میدارد. در خرید آنتن سعی کنید آنتنی را انتخاب کنید که قاب مناسبی برای اینجا داشته باشد. قابی که با بارش باران، آب در آن نفوذ نکند و گرد و غبار در آن راه نیابد. گرد و غبار و آب و رطوبت، مقاومت میان شیلد و مغزی را کم میکنند و باعث میشوند کیفیت سیگنال، به شدت پایین بیاید.

در انتخاب آنتن، یک پارامتر مهم وجود داره؛ بهره آنتن با واحد دسی بل (dB) مشخص میشه. معمولا شرکتهای ایرانی این پارامتر رو ذکر نمیکنن. اما اگر این پارامتر رو روی بسته بندی آنتنی دیدین، بدونین که هرچی این عدد بزرگتر باشه، کیفیت سیگنال خروجی آنتن بالاتر خواهد بود.

 • آیا آنتن در جهت بدی تنظیم شده است؟

در قدیم برای تنظیم جهت آنتن باید مناسبترین جهتی که همه کانالها با آن بهترین تصویر را بدهند انتخاب میکردیم. اما معمولا این اتفاق نمی افتاد و بعضی کانالها خوب و بعضی بد بودند. اما این روزها همه از رسیور دیجیتال استفاده میکنند. در رسیورهای دیجیتال، یک حالتی در منوها هست که میتوانید شدت سیگنال را با آن تنظیم کنید. بنابراین رسیور را در حالت شدت سیگنال قرار دهید و آنقدر آنتن هوایی ثابت یا آنتن رومیزی را بچرخانید تا بیشترین مقدار سیگنال را بگیرید. اگر هم آنتن گردان یا متحرک دارید، این کار را به عهده خود آنتن بگذارید. وقتی بیشترین سطح سیگنال را دریافت کردید، وارد کانال یابی شوید.

انواع آنتن تلویزیون

برای مصارف خانگی 3 نوع آنتن در بازار موجود است. آنتن هوایی ثابت، آنتن هوایی گردان و آنتن رومیزی.

آنتن گردان یا متحرک

آنتن تلویزیون گردان

آنتن متحرک یا گردان در جاهایی استفاده میشود که سیگنال ضعیف است و برای پیدا کردن فرکانسهای مختلف به گردش آنتن احتیاج است. این آنتن به صورت اتوماتیک، جهت خود را تنظیم میکند.

آنتن ثابت

آنتن تلویزیون ثابت

برای جاهایی که سیگنال نسبتا قوی است و نیازی به گردش آنتن برای پیدا کردن کیفیتهای بهتر نیست. این آنتن بعد از نصب نیاز به تنظیم جهت دارد و بعد از تنظیم، محل و جهت آن را باید ثابت کرد.

آنتن رومیزی

آنتن تلویزیون رو میزی

آنتن رومیزی برای استفاده در داخل خانه به کار میرود. در ساختمانهای بلند و در طبقات بالای آپارتمانها و برجها میشود از این آنتن استفاده کرد. به علت نصب در داخل و نزدیکی به تلویزیون، تنظیم جهت این آنتن بسیار راحت است.


نتیجه
استفاده از آنتن رومیزی برای طبقات پایین و یا ساختمانهای کوتاهی که در میان سازه های بلندتر قرار گرفته اند، سیگنالهای ضعیف و نداشتن تصویر خوب است. در جاهیی که از فرستنده های اصلی دور هستید، بهتر است از آنتنهای هوایی استفاده کنید. در جاهایی که آنتن هوایی ثابت نمیتواند سیگنالهای هوایی را خوب دریافت کند، از آنتنهای متحرک استفاده کنید. برای انتخاب آنتن درست، از همسایه هایی که قبل از شما در آن محل بوده اند و تصویر تلویزیونشان خوب بوده، کمک بگیرید؛ ببینید آنها از چه نوع آنتنی استفاده میکنند. حتی در پیدا کردن جهت آنتن، جهت آنتنهای آنها را ببینید. اگر در طبقات بالای ساختمانتان قرار دارید یا در برج زندگی میکنید، شاید آنتن رومیزی هم برای گرفتن سیگنال خوب، کافی باشد.

آنتن های رومیزی از آنتنهای ثابت ارزانتر هستند. همچنین آنتنهای ثابت از آنتنهای متحرک ارزانتر هستند. اگر آنتن رومیزی به کار شما بیاید، نه تنها در خرید آنتن مبلغ کمتری پرداخت میکنید، هزینه ای هم برای نصب آن پرداخت نمیکنید. پس کمی حوصله کنید و انتخابتان را به بهترین شکل اجرا کنید.

اگر در مورد آنتن تلویزیون سوالی دارین، در پایین این صفحه بپرسین. مشکل شما میتونه مشکل بسیاری از افراد دیگه هم باشه. فرصت رو از دست ندین، مشکلاتتون رو مطرح کنین تا با همفکری هم، برای همیشه از شر تصویر بد خلاص بشین.

39 نظر
 1. شایان می گوید

  سلام. آنتن هوایی باید جنسش چی باشه؟ چطور آنتن هوایی خوب بخرم؟ برندهای مختلفی تو بازاره که نمدونم کدوم رو باید انتخاب کنم.

  1. یاسر می گوید

   سلام. ممنون از پیامتون.
   آنتن هوایی هرچه رساناییش بالاتر باشه بهتره. معمولا از آلومینیوم استفاده میکنن.
   برای خرید سعی کنین از برندهای مطرح استفاده کنین مثل هانی و سیماران. برندهای متفرقه میتونن حسابی براتون دردسر درست کنن. چون سیگنالشون خوب نیست و شما رو مدام به اشتباه میندازن در عیب یابی. اونوقت هی به رسیور و کابل و … شک میکنین درحالی که آنتنتون خوب نیست.

 2. مازیار می گوید

  سلام در طبقه سوم ساختمانی ۴ طبقه تک واحده نوساز هستم دارای انتن مرکزی با لوازم جانبی از جمله سوییچ دستگاه شبیه ریسور ماهواره هست تلویزیون من سامسونگ ال ای دی هست تصویر برای سه طبقه دیگه ساختمان مناسب برای من تا ساعت ۱۰ شب خوبه بعد از اک کانالهای دیجیتال قطع میشه و شبکه های ۱ تا ۵ هم با نویز زیاد است فیش و سیم رو کنترل کردم جالب اینجاست روزها تصویر دارم تا ۱۰ شب بعد قطع میشه علت چی میتونه باشه

  1. یاسر می گوید

   خیلی عجیبه. من نمیدونم. اما پیشنهاد میکنم رسیور دیجیتالتون رو با یکی از همسایه ها عوض کنین. ببینین مشکلی پیدا میکنین یا نه؟
   احتمال داره رسیورتون ضعیف باشه و وقتی سیگنال ضعیف میاد براش، نتونه تقویتش کنه.

 3. سارا رحیمی می گوید

  با سلام. ممنون از مقاله خوبتون. من یک سوال دارم. آنتنهای رومیزی با شکلها و انواع مختلفی در بازار وجود داره. شما چه مدلی رو پیشنهاد میکنید؟ شکل و قیافه آنتن رومیزی در دریافت سیگنال تأثیری داره؟

 4. Sadra می گوید

  سلام،خسته نباشید
  شبکه ها رو با دستگاه دیجیتال میگیرم،تی وی طبقه پایین هیچ مشکلی نداره،همه تصاویر خوبه،تی وی طبقه بالا،اکثر کانالا خوبه،فقط کاناله ۳ هست که تصاویر میشکنه و مشکل داره و بعضی مواقع میزنه سیگنال موجود نیست،میخاسم ببینم دلیلش چی میتونه باشه

  1. یاسر می گوید

   پاسخ سوال شما رو نمیدونم. ولی شبکه سه خیلی مشکل داره. بقیه هم این مشکلات رو در مورد شبکه 3 دارن.

 5. ایمان می گوید

  سلام . سیگنال تصویر ناگهان ۳ روز است رفته است . فیش ها را در بالا و پایین چک کردم و بعضا نوسازی کردم . انتن جدیدتری هم گذاشتم ولی بازهم تصویر ندارم . چه اتفاق ممکن است افتاده باشد؟ . سایر همسایه ها هم تصویر دارند .

  1. یاسر می گوید

   سلام. رسیورتون رو چک کنین. احتمالا مشکل از اون باشه.

 6. آ.گرشاسبی می گوید

  با سلام. لطفا بفرمایید چگونه میتوان از یک رسیور ؛ دو تلویزیون در فاصله 10 متری از هم ؛ تغذیه کنند . یک تلویزیون LED و یک تلویزیون سونی 14 اینچ. درصورت امکان محل اتصال کابلها و نحوه اتصال را با تصویر آموزش دهید.خیلی متشکرم

  1. یاسر می گوید

   سلام. تاسفانه پاسخ سوالتون رو نمیدونم.
   دوستانی که این قسمت رو میخونن اگر جواب رو میدونن یا راهی میشناسن بنویسن لطفا.

 7. یعقوبی می گوید

  سلام وقتتون بخیر….من یه ایکس ویژنxtub 4k دارم…مدتی روبراه بود تا اینکه آنتنش که از نوع ارزانو متداول بازر هست خراب شد یه آنتن گردان با توضیحاتی که در مورد کابل داده بودید فراهم کردم و متصل کردمش مدتی درست بود دوباره خراب شد( هیچ کانال یابی نمی کرد)یکی دیگه بهتر از اونو خریدم باز هم با رعایت نکاتی که گفته بودید ( با وسواس تمام) متصل کردم اونم خراب شد…نمایندگی معتقده که مربوط به کابل هاست بر خلاف من که معتقدم مربوط به تیونر تلوزیونه….میشه بگید شما چنین تجربه ای دارید یا نه؟ به نظرتون چیکار کنم؟

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   1- تلویزیون دیگه ای دارین که باهاش تست کنین؟ اگر این کار رو بکنین خیالتون از سالم بودن تلویزیون راحت میشه.
   2- احتمال داره واقعا از کابل باشه. شما چرا نظرتون روی تیونر تلویزیونه؟

   1. یعقوبی می گوید

    با تلوزیون دیگه هم تست کردم اونم چیزی نشون نمیداد که قاعدتاً میشه گفت تلوزیون ایرادی نداره…اما دلیلی هم نداره در عرض یک ماه سه تا آنت خراب بشه! یه چه دلیلی میتونه داشته باشه؟
    کابل از بالای بوم ساختمون تا توی خونه اومده پشت پریز از اونجام که یه تیکه دیگه با فیش وصل شده به تقویت کننده آنتن بعدشم تلوزیون…کابل هم از جنس خوب…..
    جداً دیگه نمیدونم چیکاکنم

    1. یاسر می گوید

     تقویت کننده آنتن یا رسیور دیجیتال؟

     1. یعقوبی می گوید

      تقویت کننده آنتن

      1. یاسر می گوید

       شاید مشکل از عملکرد اون باشه

 8. محمد می گوید

  سلام.انتن خونه ی ما به صورت تو کار انجام شده.الان من نمیتونم انتنمو پیدا کنم.بالا پشت بوم ۳ تا سیم هستش که یکیش برای منه.چجوری پیدا کنم سیم خودمو

  1. یاسر می گوید

   سلام. برای این کار به یک ولت متر احتیاج دارین که بوق داشته باشه. راهش اینه
   1- در داخل خونتون، یکی از پریزها رو باز میکنین
   2- شیلد و مغزی رو به هم وصل میکنین
   3- تشریف میبرین روی پشت بام
   4- سر کابلهای آنتن روی پشت بوم که شک دارین رو لخت میکنین و شیلد و مغزیهاشون رو از هم جدا میکنین.
   5- دوسر مولتیمترتون رو اول به هم بزنین ببینین بوق میده یا نه. اگر بوق میداد اونوقت، با یک سیم مولتی متر، مغزی کابل آنتن رو بگیرین و با سیم دیگش، شیلد کابل رو بگیرین. اگر بوق زد، اون همون کابل آنتن شماست.

 9. امیر می گوید

  سلام
  سوال داشتم. ممنون ميشم سريع جواب بديد

  اگه روي يك ميله انتن روي پشت بام دو انتن با هم وصل بشه اما ممكن هست كه سيگنال ها با هم برخورد كنند و يكي از انتن ها سيگنالي دريافت نكند؟؟؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. ممکنه روی هم دیگه تاثیر بذارن. بهتره که این کار رو انجام ندین. خصوصا اینکه بهتره شاخه هاشون به هم متصل نشن
   .شما سوالتون رو در مقاله کابل آنتن پرسیده بودین. من منتقلش کردم به مقاله آنتن. چون سوال شما با این صفحه مرتبط تره.

 10. رامین می گوید

  سلام من قبلا در منطقه شهرک آزادی بودم الان محل سکونتم به خ کارون تغییر پیدا کرده با اینکه کابل جدید خریدم موفق به دریافت شبکه نمایش و آی فیلم شدم و سایر شبکه با قطع و وصل فروان مواجه هستم لطفا راهنمایی کنید

  1. یاسر می گوید

   سلام. ببخشید که دیر جواب دادم. من در این زمینه کمی بررسی کردم و علتش رو متوجه نشدم. فقط این رو میدونم که اگر سیگنالتون بیاد و حتی یک شبکه هم بدون مشکل تصویر بده، معنیش اینه که آنتن و کابل آنتن و فیشها درست عمل میکنند.
   نظر قطعی ندارم اما فکر میکنم مشکل شما یا به رسیور دیجیتالتون مرتبطه یا تلویزیون، یا ضعیف بودن سیگنال در منطقه شما. آخریش شاید با یک تقویت کننده آنتن یا با یک آنتن قویتر برطرف بشه

 11. امير می گوید

  سلام
  راه حلي هست كه بشه جهت دقيق انتن رو مشخص كنيم تا همش نخواهيم انتن را بچرخانيم؟؟
  خسته شدم انقدر كه انتن را چرخاندم

  1. یاسر می گوید

   سلام
   1- میتونین از داخل منوهای رسیور دیجیتال، شدت سیگنال رو پیدا کنین و یک بار آنتن رو بچرخونین تا جایی که بیشترین شدت سیگنال رو بگیرین و اونجا آنتن رو محکم کنین.
   2- از آنتنهای گردان استفاده کنین

 12. میثم می گوید

  سلام کیفیت کانال های تلویزیون بعد از تقریبا نیم ساعت بهم می ریزد مشکل از آنتن یا اتصالات

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   اگر این نیم ساعت تکرار پزیره، احتمالا مشکل از رسیور هست.

 13. راهله می گوید

  سلام
  منزل ما ویلایی است و در اطراف ساختمانهای بلند هست
  چه نوع آنتنی رو پیشنهاد میکنید؟
  هوایی یا رومیزی؟
  گردان با ثابت
  این سوال رو پرسیدم چون در مقاله یک گفته تضاد در رابطه با آنتن رومیزی و ارتفاع دیدم
  میشه یک مارک و مدل خوب آنتن در ایمیل من معرفی کنی؟

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   به نظرم شما باید از آنتن هوایی گردان استفاده کنین.

 14. مهدی می گوید

  سلام. به تازگی تلویزیون ال ای دی ال جی خریدم و تکنسین شرکت اونو نصب و چک کرد. یک هفته بعد با همون آنتن تلویزیون رو روشن کردم میگه سیگنالی یافت نمیشه.
  فیش آنتن رو همچنین خود سیم آنتن رو عوض کردم ولی همون پیغام رو میده. لطفا راهنمایی کنید ایراد از چی هست و چطوری میشه از صحت آنتن مرکزی و سیم آنتن داخلی و عملکرد تلویزیون مطمئن بشم. ممنون

  1. یاسر می گوید

   صحتش رو با یک تلویزیون دیگه میتونین چک کنین. ولی احتمالا مشکل باید از همون بخش سیم آنتن و فیش باشه.

 15. شاهین می گوید

  سلام من کابل انت مرکزی وصل کردم تلویزیون شبکه ورزش میگیره کابل دستکاری میکنم شبکه 3اچ دی بیاد بزور میاد ورزش قطع میشه چه کنم که همه شبکه های دیجیتال رو کامل و بدون قطعی بگیرم

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   اگر با دست کاری کابل آنتن، تغییرات دارین، معنیش اینه که اتصالات کابل آنتنتون ایراد دارن و مهمتر از همه فیش آنتنه.

 16. حمید می گوید

  سلام. ببخشید من یک تلویزیون اسمارت سامسونگ خریدم و یک کابل دو سر نری آنتن هم برای اتصال به آنتن مرکزی ساختمان تهیه کردم. اما فیش مادگی پشت تلویزیون با فیش مادگی آنتن مرکزی فرق میکنه. از پشت تلویزیون فقط یک میله کوچک بیرون زده که تقریبا به پست تلویزیون چسبیده و بالاش برچسب زده که جای فیش آنتن هست ولی فیش نری کابل با زحمت داخلش میره و لق میزنه انگار که یک نری مخصوص باید بگیرم ولی هر چی میگردم تمام فیشهای نری آنتن یه شکل و یه اندازه هستند انگار. دو تا آنتن رومیزی ساده و دیجیتالی هم گرفتم ولی سر نریشون بازهم مناسب جای آنتن پشت تلویزیون نیستند. تصویر مرتب قطع میشه. یه موقع واضح میگیره یه موقع اصلا نمیگیره. خسته شدم. به نظرتون چیکار کنم؟ ممنون

  1. یاسر می گوید

   سلام. میتونین به ایمیل من عکس پشت تلویزیونتون رو بفرستین؟
   yaserghomi@gmail.com

 17. محمد می گوید

  سلام
  تلویزیون ما ال ای دیه و با ریسیور دیجیتال نگاه میکنیم اما الان چند روزه که تصویر مدام از هر جای تلویزیون پیکسلی میشه و گاهی هم صداش میره و میاد
  آنتن توکاره منم 2 بار کابلش رو عوض کردم ولی همون وضعیت پیش اومد وقتی هم که انتن رو مستقیم میزنم به تلویزیون این مشکل رو نداره
  میشه بفرمایید چکار کنم؟؟

  1. یاسر می گوید

   سیگنال که ضعیف باشه، این مشکل پیش میاد.
   سیگنال ضعیف، به دلایل زیر اتفاق میفته:
   1- در مقابل آنتن ساختمانی ساخته بشه و سیگنال به آنتن نرسه
   2- اتصال کابل آنتن به آنتن، خراب باشه یا شل باشه
   3- کابلتون جنس خوبی نداشته باشه یا دو تکه باشه
   4- اتصال کابل به رسیور خراب باشه

 18. Pedram می گوید

  سلام خسته نباشید مطالب هاتون خواندم خیلی مفیدبود،و چیزی که میخام آنتن هوایی برای بدست آوردن کیفت خوب چیزی که باید رعایت کنیم توضیح بدین ممنون

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   اتصالاتتون دو محکم و درست کنین
   کابل یک تکه استفاده کنین
   از کابل صادراتی 4.5c استفده کنین اگر طول مسیر از ۱۰ یا ۱۵ متر بیشتره.
   برای خرید میتونین به فروشگاه خودمون مراجعه کنین. ما براتون ارسال میکنیم.
   ۰۹۹۱۷۸۸۸۷۶۰
   فروشگاه اینترنتی لاله زار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین