lalzaarblog

سالم ترین لامپ کدام لامپ است ؟

سالم ترین لامپسالم‌ ترین لامپ کدام لامپ است ؟

مهم‌ترین معیارهای انتخاب لامپ برای بیشتر مردم، نور بیشتر و مصرف برق کمتر است. اما سالم‌ ترین لامپ کدام لامپ است؟ مواد تشکیل دهنده لامپ‌ها و پرتوهای تابشی آنها نیز می‌توانند در سلامتی ما نقش داشته باشند. کدام نور تابش فرابنفش دارد؟ کدام مواد سمی در لامپ‌ها به کار رفته‌اند و زندگی ما را تهدید می‌کنند؟ کدام نورها تاثیر مثبت بر بدن ما دارند؟ قطعا معیارهایی که با سلامتی انسان در ارتباطند بسیار مهم‌تر از هزینه برق مصرفی در خانه هستند. با شناخت بهتر لامپ‌ها، می‌توانیم انتخابی بهینه داشته باشیم!

انواع لامپ‌های خانگی

لامپ ال ای دیلامپهای ال ای دی : لامپهایی که با تکنولوژی دیود ونیمه هادی نور تولید میکنند. لامپهای ال ای دی از این نوع هستند. کم مصرف ترین لامپهای بازار، لامپهای ال ای دی هستند.

لامپ کم مصرف

لامپهای فلورسنتی : لامپهایی که با تحریک گاز جیوه، نور تولید میکنند. لامپهای مهتابی قدیمی و لامپهای کم مصرف از این نوع هستند.

لامپ رشته ای

لامپهای رشته ای : لامپهایی که با گداخته کردن رشته ی تنگستن، نور تولید میکنند. لامپهای التهابی و لامپهای هالوژن از این نوع هستند.

معیارهای انتخاب لامپ با اولویت سلامتی

لامپ یکی از عمومی‌ترین لوازم خانه است. ما در تمام ساعات در معرض تابش نور لامپ‌های خانه یا محل کار قرار می‌گیریم. در بسیاری از لامپ‌ها مقدار کمی مواد سمی به کار می‌رود یا اینکه آنها میزان کمی اشعه مضر تابش می‌کنند. اما با توجه به زمان زیادی که در معرض تابش آنها قرار داریم، خطرات آنها می‌توانند جدی باشند. در انتخاب لامپ برای خانه، معیار سالم بودن لامپ را نیز در نظر بگیرید.

مواد سمی در لامپ در کدام لامپ‌ها مواد سمی به کار رفته است؟

در لامپ‌های کم مصرف و مهتابی، اساسا تولید نور از طریق تحریک جیوه اتفاق می‌افتد و جیوه یک فلز سمی است. در ساختار لامپ‌های ال ای دی نیز تا حدودی فلز سرب به کار رفته است. اما تفاوت اینجاست که با شکستن لامپ کم مصرف، جیوه موجود در آن وارد محیط می‌شود اما از آنجا که لامپ ال ای دی شکستنی نیست، به این راحتی سرب موجود در لامپ‌های ال ای دی، به محیط خانه وارد نمی‌شود.

اشعه فرابنفش در لامپ ها

کدام لامپ‌ها اشعه های مضر دارند؟

میزان اشعه فرابنفش لامپ‌ها بسیار کم است. اما به هر حال نورهای سفید لامپ‌ها از نورهای زرد آنها، اشعه فرابنفش بسیار کمتری دارند. در لامپ‌های کم مصرف و مهتابی، پس از اینکه بخار جیوه موجود در لامپ تحریک می‌شود و از خودش نور فرابنفش تولید می‌کند، این نور با گذر از لایه فسفر که در لایه داخلی شیشه لامپ قرار دارد، به نور مرئی تبدیل می‌شود. اگرکیفیت لایه فسفر روی شیشه لامپ کم باشد یا اینکه به مرور زمان در اثر ضربه فرو بریزد، اشعه ماورای بنفش، به صورت مستقیم وارد محیط خانه می‌شود. اشعه ماورای بنفش یک اشعه سرطانزا است.

برق مصرفی در لامپ هامصرف برق کدام لامپ‌ها از بقیه کمتر است؟

لامپ‌های رشته‌ای با اینکه نور بسیار زیبایی دارند، بیش از 90 درصد پولی را که برای برق آنها می‌پردازیم، به گرما تبدیل می‌کنند و در واقع آن را تلف می‌کنند. لامپ‌های کم مصرف، مصرف بسیار کمتری از لامپ‌های رشته‌ای دارند. اما لامپ‌های ال ای دی از لامپ‌های کم مصرف هم کم مصرف‌ترند. تقریبا می‌توان گفت که یک لامپ 9 وات ال ای دی از نظر روشنایی با یک لامپ 12 وات کم مصرف و یک لامپ 75 وات ال ای دی، برابر است.

لامپ های شکستنیکدام لامپ‌ها شکستنی هستند؟

لامپ‌های رشته ای قدیمی ولامپ‌های مهتابی وکم مصرف، شیشه‌ای هستند و بر اثر ضربه یا نوسانات دمایی می‌شکنند اما لامپ‌های ال ای دی، شکستنی نیستند. معمولا حباب این لامپ‌ها از شیشه نیست و از جنس پلاستیک است.

لامپ ال ای دی سالم ترین لامپ است سالم‌ ترین لامپ، لامپ ال ای دی است 

از میان لامپ‌های بازار، بهترین و سالم‌ ترین آنها، لامپ ال ای دی است. لامپ ال ای دی، از همه کم مصرف‌تر است، مواد سمی خطرناک برای ما ندارد، شکستنی نیست و اگر بیشتر از لامپ‌های ال ای دی متمایل به زرد استفاده کنیم، اشعه فرابنفش هم ندارد. جالب اینکه لامپ‌های ال ای دی ، از لامپ‌های کم مصرف ارزانتر هستند.

لامپ‌های ال ای دی به راحتی با لامپ‌های کم مصرف و پرمصرف قدیمی قابل جایگزینی هستند. این لامپ‌ها به صورت حبابی، شمعی، چراغ‌های هالوژنی، چراغ‌های سقفی و انواع دیگر لامپ و چراغ‌ها، تولید می‌شوند.

ممکن است شما این مطالب را دوست داشته باشید
1 نظر
 1. محمدرضا می گوید

  با سلام و عرض ادب.
  بنده به خواست یک دوست عزیز این مطلب را عرض میکنم که طی تحقیقاتی که انجام شده و توصیه یک پزشک در بیمارستان نور(تخصصی چشم). علی رغم مصرف بسیار بالاتر وایجاد گرمای بیشتر در لامپهای قدیمی (رشته ایی). همین لامپها بهترین لامپ ها برای سلامتی انسان چه برای چشم ها ( طول موجی که مخصوصا برای ایجاد آب مروارید ایجاد می کنند (LED و کم مصرف ها) )و چه برای پوست و خطرات تنفسی (حاصل از پودر و گازهای بکار رفته در لامپهای کم مصرف) هستند.
  یکی از دوستان بنده که دچار عارضه ی آب مروارید شده بودند در مراجعه به بیمارستان نور با علت بودن حتی لامپ های LED در ایجاد و تشدید این بیماری مواجه شدند و به ایشان توصیه شد فقط از لامپهای قدیمی رشته ایی استفاده کنند.
  متاسفانه و بدبختانه بشر با دست خودش خود را نابود می کند. و کارخانجات تولیدی بدون هیچ توجه و بررسی نسبت به ضررهای محصولات تولیدی خود و تنها به قصد فروش آنها در بازار و ایجاد سهم بیشتری برای خود آنها را به مردم عرضه کرده دو مثل خیلی از مثال های موجود شاید بعد از چندین ساااال و از دبین رفت خیلی از ادمها و اعضای بدن آنها متوجه اشتباهات خود شده و به روند های سالم قبلی بازگردند.
  ای کاش همین تکنولوژی خوب و کم مصرف همراه با سلامتی می شد. تا مصرف و تولید کننده بتوانند در بهترین شرایط سلامتی و تکنولوژی در کنار هم زندگی کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین