lalzaarblog

پرنورترین لامپ لوستر لامپ ال ای دی فیلامنتی است

9,055

از میان همه لامپ‌ها، لامپهای ال ای دی و از میان ال ای دی ها، لامپ‌های ال ای دی فیلامنتی ، پرنورترین لامپ لوستر هستند. این لامپ‌ها ظاهرشان کاملا شبیه به لامپ‌های رشته‌ای قدیمی است و نورشان بسیار به نور لامپ‌های رشته‌ای نزدیک است اما مصرف برقشان 85 درصد از کمتر است. یک لامپ ال ای دی فیلامنتی، 15 برابر کمتر از یک لامپ رشته‌ای برق مصرف می‌کند. لامپ‌های فیلامنتی ال ای دی، چه در روشن شدن و چه در خاموش بودن، ظاهری بسیار زیبا دارند.

یک لامپ لوستر پُرنوردر زیبا جلوه کردن لوستر و لوازم دیگر خانه، نقش مهمی بازی می‌کند. در انتخاب لامپ مناسب برای لوستر، شدت نور با توجه به متراژ اتاقی که لوستر در آن قرار دارد، رنگ نور لامپ‌ها و نوع لامپ‌ها را باید در نظر گرفت.

لامپ لوستر ال ای دی فیلامنتی
لامپ لوستر ال ای دی فیلامنتی

 

لامپ لوستر کم مصرف
لامپ لوستر رشته ای قدیمی

لامپ ال ای دی مخصوص لوستر

لامپ ال ای دی مخصوص لوستر معمولا همان لامپ ال ای دی شمعی است. اما بعضی لوسترها لامپهای حبابی معمولی دارند.

 ××  نسل قدیم لامپ‌ها، لامپ رشته‌ای یا التهابی است که امروزه به پر مصرف معروفند. این لامپ‌ها به شدت گرما تولید می‌کنند و تقریبا 95 درصد از پول ما در هزینه برق این لامپ‌ها، صرف تولید گرما می‌شود نه نور.

 ×  نسل دوم لامپ‌ها، لامپ‌های کم مصرف هستند که مصرف بسیار کمتری از لامپهای رشته‌ای دارند. اما ین لامپ‌ها خطراتی دارند که نمی‌توان از آنها به راحتی گذشت. لامپ‌های کم مصرف برای روشن شدن نیاز به جیوه دارند و جیوه یک ماده سمی است. در هنگام شکستن لامپ کم مصرف، تمام جیوه موجود د رآن وارد محیط می‌شود و حتی پاکسازی محیط از لامپ کم مصرف شکسته، با روش‌های معمول امکان پذیر نیست.

 ✓  نسل جدید لامپ‌ها، لامپ ال ای دی است. لامپ‌های ال ای دی حتی از لامپ کم مصرف هم کم مصرف‌ترند، خطرات لامپ‌های کم‌ مصرف را ندارند و کیفیت نورشان بسیار خوب است.

تعویض لامپ‌های لوستر با لامپ ال ای دی فیلامنتی

همه لامپ‌های ال ای دی، دقیقا با همان اندازه و همان سرپیچ لامپ‌های شمعی ساخته شده‌اند، و به راحتی با لامپ‌های شمعی قدیمی و کم مصرف لوستر، قابل تعویض هستند. لامپ قدیمی به علت گرمای زیاد، بسیار داغ می‌شوند و در هنگام تعویض آنها باید مراقب باشید که دستتان نسوزد. حتی لامپ‌های کم مصرف نیز تا حدودی داغ می‌شود.

انتخاب لامپ مناسب برای لوستر منزل

رنگ نور: لامپ‌های فیلامنتی ال ای دی، معمولا در رنگ‌ها آفتابی و مهتابی و سفید یخی در بازار وجود دارند. انتخاب رنگ نور کاملا سلیقه‌ای است. بعضی از افراد لامپ‌های آفتابی را برای رنگ نور اتاق یا پذیرایی خود می‌پسندند. بعضی دیگر، نورهای مهتابی را می‌پسندند ولی، اکثر افراد از نورهای ترکیبی استفاده می‌کنند. یعنی لامپ‌های آفتابی و مهتابی را در لوستر کنار هم می‌گذارند.

میتونین به فروشگاه لاله زار سر بزنین و قیمت لامپ ال ای دی لوستر رو در اونجا ببینین و توانها و مشخصات انواع مختلف رو با هم مقایسه کنین.

شدت نور: برای یک اتاق 12 متری در حالت معمولی نیاز به لامپ ال ای دی 15 وات دارید. اگر نور کمتری می‌خواهید از لامپ 12 وات و اگر روشنایی بیشتر از حد معمول می‌خواهید، از لامپ 20 وات ال ای دی استفاده کنید. حالا اگر اتاق شما 24 متر است اعداد بالا را دو برابر کنید. اما از آنجا که لامپ 15 وات شمعی نداریم، عدد 15 را می‌توانید به تعداد شاخه‌های لوستر تقسیم کنید. مثلا فرض کنید یک لوستر 6 شاخه برای یک فضای 24 متری دارید.  برای 24 متر نیاز به 30 وات لامپ ال ای دی است. برای این کار می‌توانید 6 عدد لامپ 5 وات شمعی ال ای دی استفاده کنید.

خطرات لامپ کم مصرف و لامپ رشته‌ای

لامپ کم مصرف جیوه دارد و جیوه یک ماده سرطان زاست. تا زمانی که این لامپ‌ها نشکنند، خطری از این ناحیه متوجه ما نیست اما بعد از شکستن این لامپ‌ها، جیوه با خورده شیشه‌های آلوده به آن، در تمام فضا پراکنده می‌شود. در لامپ‌های رشته‌ای نیز شیشه آنها به شدت داغ می‌شود و بر اثر تغییرات دمایی یا رسیدن قطرات آب، می‌توانند بترکند و خرده شیشه‌های آنها، در محیط پراکنده می‌شوند.

لامپ ال ای دی، یک هدیه از دنیای تکنولوژی؟

لامپ ال ای دی تقریبا تمامی مزایای لامپ‌های قدیمی را دارد و هیچ‌ یک از معایب آنها را ندارد:

 • لامپ ال ای دی، در حال حاضر کم مصرف‌ترین لامپ موجود در دنیاست.
 • موارد سمی مانند جیوه در ساختار آن با کار نرفته است.
 • قابلیت شکستن ندارد چون معمولا حباب این لامپ‌ها شیشه‌ای نیست.
 • لامپ‌های الای دی آفتابی یو وی ندارند.
 • لامپ ال ای دی از کم مصرف در بسیاری موارد ارزان‌تر است.
 • نور یکنواخت و آرامش بخشی دارد.
 • نور لامپ ال ای دی شبیه به نور لامپ‌های رشته‌ای و نور خورشید است.
20 نظر
 1. مونا می گوید

  سلام. من میخوام لامپهای لوسترم رو عوض کنم. لامپهای قدیمی من یا سوختن یا کم نور شدن و خیلی هم دیر روشن میشن. لامپای ال ای دی از کم مصرف ها بیشتر نور دارن؟ و اونها هم باید زمان بگذره تا روشن بشن؟ گارانتی دارن یا باید مثل فکر کنیم اگر سوخت کاری از دستمون بر نمیاد؟

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   یه لامپ 4 وات ال ای دی معادل با یه لامپ 8 وات کم مصرف نور میده و اگر فیلامنتی انتخاب کنین نور یه لامپ ال ای دی معادله با یه لامپ 60 وات رشته ای قدیمی.
   لامپهای ال ای دی گارانتی دارن معمولا. ولی سعی کنین قبل از خرید تحقیق کنین که آیا گارنتی معتبره یا نه. بعضی ها هستن که بی دردسر تعویض میکنن و بعضی ها هم هستن که بهانه میارن.
   لامپ ال ای دی همون موقع که روشن میشه بیشترین نورش رو میده و نیاز به گرم شدن نداره. برای منزلتون میتونین از لامپهای فیلامنتی ال ای دی استفاده کنین. خصوصا اگه لوستر کریستالی باشه، این لامپها خیلی در زیبایی لوستر و نور دهی به فضای اتاق جلوه میکنن.

 2. اله غفوری می گوید

  سلام. ممنون از مطالبتون. لامپ لوستر رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ شما جایی رو سراغ دارین که راهنمایی کنه من رو در انتخاب لامپ مناسب؟

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   اولین قدم اینه که از الکتریکی های محلتون کمک بگیرین برای خرید لامپ.
   اما راه دیگه که این روزها خیلی هم مورد استقباله خرید اینترنتیه. الان فروشگاههای زیادی هستند که میتونین بدون مراجعه حضوری و فقط با تلفن و چک کردن اطلاعات محصولات در سایتشون، ازشون خرید کنین. خیلی از این فروشگاهها با تماس تلفنی شما رو در خرید لامپ راهنمایی میکنن.
   خرید اینترنتی هم خیلی سادست و حتی میتونین با تماس گرفتن با یک فروشگاه، مبلغ رو براش کارت به کارت کنین.
   اما در خرید لامپ ال ای دی حتما گارانتی رو در نظر بگیرین تا بتونین از مدت طول عمر بالاشون استفاده کنین.

 3. bet.mt می گوید

  به جای لامپ کم مصرف د رلوستر ا زچه نوع لامپی می تونم استفاده کنم که بهتر از لامپ کم مصرف باشد؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. ممنون از اینکه برای بلاگ ما پیام گذاشتین. میتونین از لامپهای فیلامنتی استفاده کنین.

 4. navid می گوید

  سلام وقت بخير من لوستر كريستالي دارم كه در بالاي اون هفت هالوژن بسيار پر مصرف تعبيه شده به حدي كه زمان رد شدن از زير لوستر حرارت شديد ان حس ميشود ايا بجاي هالوژن ميتونم از لامپ فيلامنتي استفاده كنم؟از نظر قالب تفاوت ندارند و از زيبايي لوستر كم نميشود؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. لامپ هالوژن و لامپ شمعی فیلامنتی از نظر سرپیچ با هم تفاوت دارند. اما اگر بتونین یه عکس از لوسترتون برام بفرستین میتونم بهتر نظر بدم که چطور بشه اونها رو با لامپ فیلامنی عوض کرد. عکس رو به ایمیل yaserghomi@gmail.com بفرستین.
   از نظر ظاهری، اتفاقا لامپ فیلامنتی خیلی هم زیباتر از لامپ هالوژن در لوستر ها میتونه عمل کنه.
   راستی، لامپای هالوژن قدیمی همشون ترانس داشتن. لامپهای شما هم ترانس دارن؟ یا خیر؟

 5. navid می گوید

  وسوال دوم شما انواع لامپهاي فيلامنتي رو در سايتتون گزاشتيد اما وات اون رو درج نكردي

  1. یاسر می گوید

   بله معذرت میخوام. البته این مشکلی هست که در نسخه موبایل داریم و همین روزها برطرف میشه. اگر محبت کنین با کامپیوتر وارد صفحه لامپهامون بشین، نام کامل رو با توان لامپها میتونین ببینین.

 6. navid می گوید

  وسوال سوم حال ما ٣٨متري است با توجه به تعداد هفت جاي لامپ روي لوستر در صورت استفاده از لامپ فيلامنتي ميبايست از لامپ چند وات استفاده كرد؟ وسوال اخر اينكه از طريق سايت شما امكان خريد اينترنتي هست يا خير؟. با تشكر فراوان

  1. یاسر می گوید

   لامپهای فیلامنتی بیشترین توانشون 6 واته و 7 تا 6 وات میشه حدود 42 وات ال ای دی. این توان برای 38 متر کمه.
   دو راه دارید:
   یکی اینکه لامپهای حبابی ببندین با توان بالاتر به جای هالوژنها که البته مشکل جایگزینی هم باید حل بشه.
   دو اینکه تعداد لوسترها رو بیشتر کنین یا چراغهای دیواری اضافه کنین.

 7. مهسا می گوید

  سلام
  ما لوستر کریستالی داریم از موقعی که لامپها ش رو عوض کردم و ال ای دی فیلامنتی گذاشتم خیلی خیلی راضی هستم…هم نور بیشتری داره و هم به جهت شیشه ای بودن خود لامپ ( در مقایسه با لامپ های کم مصرف که حباب مات داشتن) بسیار تو زیبایی خود لوستر تاثیر داشته…
  ممنون از مطلب خوب شما…
  من با خواندن مطلب شما لامپ هارو عوض کردم و فیلامنتی هالی استار گرفتم. فعلا که کلی راضی هستم

  1. یاسر می گوید

   ممنون. لطف دارین

 8. عبداله می گوید

  با سلام و تشکر از شما بفرمایید اگر بخواهیم بدلیل محدویت وات لامپهای E14 موجود در بازار(تا 5 وات) ، با استفاده از تبدیل سرپیچ از لامپهای با وات بیشتر ال ای دی فیلامنتی استفاده کرد مشکل سیم پیچی بوجود نمیاد.

  1. یاسر می گوید

   سلام. لامپهای فیلامنتی رو میتونین تا 7 وات هم تهیه کنین. الان تا 7 واتش هم موجوده در بازار.
   اما من مشکل سیم پیچی رو متوجه نمیشم.

 9. سعید می گوید

  با سلام
  برای یک هال 70 متری با دو لوستر 6 شعله چه ترکیبی از ال ای دی فیلامنتی رو پیشنهاد میدید؟ به لحاظ دمای رنگ…آفتابی،مهتابی یا یخی
  چهار تا مهتابی دیواری هم نصب هست روی دیوارها
  با سپاس از شما

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   رنگ نور یک چیز سلیقه ایه و شما هستین که باید تعیین کنین چه رنگی میخواین. به طور نرمال نور لوستر رو بیشتر زرد انتخاب میکنن تا سفید.
   پیشنهاد شخصی و سلیقه ای من اینه : لامپهای زرد فیلامنتی برای لوستر و مهتابی ال ای دی سفید برای دیواری ها
   در مورد توان هم باید بگم چون فضا بزرگه و تعداد لامپهاتون کمه، باید از بیشترین توانها استفاده کنین.
   شما اگر دور تا دور آرک داشته باشین و از پنلهای گرد سقفی استفاده کنین، نتیجه خیلی خوبی میگیرین.

 10. ناهید می گوید

  سلام هال ما 18 متر هست.لوستری ک وسط سقف قرار گرفته آویزان نیس و کامل تو سقف چسبیده و6تا لامپ میخوره و کریستالیه،بسکه نور کمه با وات پایین، الان مجبور شدیم دوتا لامپ کم مصرف 50 وات(100 وات) نصب کنیم وبا نور اپن خوب میشه.،ولی ظاهر خیلی زشتی داره آیا راه پیشنهادی دارید ک جایگزین کم مصرف کنم؟فلامنتی مناسبه برا این نوع لوستر؟ چند واتی باید بگیریم؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. پایه لامپهای لوستر شما معیه یا معمولی؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین