lalzaarblog

پل طبیعت تهران

494

آدرس پل طبیعت

بر فراز اتوبان مدرس تهران، یک پل زیبا قرار دارد که توجه هر راننده و سرنشینی را به خود جلب میکند. این پل پارک طالقانی را به پارک آب و آتش وصل میکند. طبیعت ، نام این پلِ ساخته ایرانیان است که قدم زدن روی آن، لحظات دلچسب و دوست داشتنی برای آدم ایجاد میکند. برای رسیدن به پل طبیعت، از اتوبان حقانی شمال به جنوب (میدان ونک به طرف اتوبان رسالت) وارد پارک طالقانی شوید و از آنجا به پل برسید. راه دیگر این است که از بلوار آفریقا جنوب به شمال وارد کوچه های سمت راستی نرسیده به اتوبان حقانی شوید و از پارک آب و آتش وارد پل طبیعت شوید. اگر هم به دنبال پارکینگ پل طبیعت میگردید، هم میتوانید ماشینتان را در پارکینگ پارک طالقانی پارک کنید و هم میتوانید آن را در پارکینگ پارک آب و آتش پارک کنید.

پل طبیعت

پل طبیعت را برای ارتباط دادن دو پارک طالقانی و آب و آتش، نساختند. این پل را برای قدم زدن و لذت بردن از طبیعت زیبای تپه های عباس آباد ساختند. در هر زمانی که روی این پل باشید، زیبایی های خاصی به چشم شما می آیند. در شب، منظره نورپردازی پل، و حرکت ماشینها در اتوبان، بدون اینکه صدای آنها شما را آزار بدهد زیباست. در روز، فضای جنگل مانند پارک طالقانی و فضای سبز بسیار وسیع حاشیه ها و میانه اتوبان مدرس، آرامش بخش است.

وقتی روی پل قدم میزنید، هر چقدر که پیش میروید، با یک اتفاق خوب مواجه میشوید. سطوح شیب دار، 3 طبقه پل را در چند نقطه به زیبایی به هم وصل میکنند. در طول مسیر میتوانید حتی در رستوران هم غذا بخورید، در جاهایی ارتفاع به بیشترین مقدار خود میرسد و میتوانید عکسهای خوبی بگیرید و خلاصه، با گفتن نمیشود احساس خوب را منتقل کرد. باید از نزدیک ببینید.!

پل طبیعت تهران چگونه ساخته شد؟

زمینی که پل طبیعت در آن احداث شده، بخشی از منطقه ایست که به اراضی عباس آباد مشهور است. این منطقه از بزرگراه حقانی آغاز و به خیابان بهشتی ختم می شود و قسمت های مختلف آن به کاربری های فرهنگی و طبیعی اختصاص داده شده است. در طراحی اراضی عباس آباد، دو پل پیاده رو برای اتصال دو بخش شرقی و غربی بزرگراه مدرس در نظر گرفته شدند اما، بعدها تصمیم بر این شد که این دو پل با یکدیگر تلفیق شوند و به صورت یک پل چند سطحی در بیایند.

برای ساخت پل طبیعت مسابقه ای از طریق شرکت نوسازی عباس آباد برگزار شد که در آن باید دو مورد رعایت میشد. اول اینکه مسائل زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد و دوم اینکه دارای جاذبه های تفریحی باشد و تنها برای عبور و مرور به کار نرود و چهره ارتفاعات البرز را از جنوب به شمال مخدوش نکند. طرح های زیادی ارائه شد و در مرحله نهایی کارشناسان طرحی از یک معمار جوان به نام لیلا عراقیان را برای ساخت پل انتخاب کردند. آغاز عملیات ساخت از اواخر شش ماه دوم سال ۱۳۸۹ صورت گرفت.

در نهایت پس از چهار سال تلاش مهندسان و حفاری، خاکبرداری، برش، آماده سازی و نصب قطعات با سرعت بالا، پل طبیعت در ۳۰ مهر سال ۱۳۹۳ طی مراسمی با حضور شهردار وقت تهران، افتتاح شد. از نکات جالب در روند ساخت پل طبیعت این است که در زمان ساخت، اتوبان مدرس که یکی از شریان های اصلی شهر تهران است به هیچ عنوان مسدود نشد و اختلالی در رفت و آمد اتومبیل ها پیش نیامد.

برای طراحی این پل متفاوت از معماری پل های تاریخی ایران به ویژه پل خواجو به عنوان یک الگو استفاده شده است. سازه پل طبیعت یک نوع خاص از طراحی ارگانیک را نشان می دهد که کاملا شبیه به درخت به نظر می رسد. در این طرح منحصر به فرد، اصول سازگاری با طبیعت کاملا رعایت شده و این نکته از جمله ویژگی هایی است که در پارک‌های ملی و طبیعی کشورهای فرانسه، کانادا، هلند، بلژیک، مالزی و استرالیا به وفور دیده می شود.

اصلی ترین مصالح مصرفی در این پل که سازه اصلی آن نیز می‌باشد، فولاد است. لایه‌های مختلف کف سازی آن شامل بتن سبک و عایق رطوبتی است که در نهایت سطح آن با چوب کامپوزیت ۱۰۰% قابل بازیافت به نام رزیستا پوشیده شده است و علی‌رغم شباهت زیادی که به چوب دارد، نیاز به نگهداری چوب طبیعی ندارد. نیمکت‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که از جنس مصالح کف هستند و در طراحی آن گویی سطح کف امتداد پیدا کرده و در این نقاط تبدیل به نیمکت شده است.

هندریل ها نیز ترکیبی از فلز و کابل هستند و همرنگ با سازه طراحی شده اند. در داخل هندریل ها نور خطی پیوسته قرار دارد که مسیر حرکت را روشن می‌کند.

به کارگیری فرم درختی در ستون های پل و انتخاب نام طبیعت برای آن، تاکید بر پیوستگی دو فضای سبز و اتصال آنها به یکدیگر توسط پل را نشان می دهد. ویژگی دیگر این پل وجود جلوه های متفاوت در طول شبانه روز، توجه به ویژگی نظرگاهی پل و رنگ آن است که در نتیجه عناصر طراحی و نورپردازی منحصر به فرد در این پل ایجاد شده اند.

نورپردازی پل طبیعت

ساختار پل طبیعت به شکلی است که در طول روز نور خورشید تمام بخشهخای هرسه طبقه را با تمام گوشه ها روشن و نورانی میکند.

پایه های پل طبیعت از نیمه بوسیله پروژکتورهایی که معمولا به رنگ زرد ملایم هستند روشن میشود. زاویه تابش نور در پایه ها از پایین به بالاست و در انتها قسمت زیرین پل را نیز روشن میکند.

در شبهایی که آسمان تهران صاف و بدون غبار است و ماه هم در آسمان به شکل قرص کامل میدرخشد معمولا از نورپردازی رنگارنگ خودداری میشود. نورهایی که به صورت خطی و به رنگ زرد تمام فلزات به کار رفته در بدنه پل را روشن میکنند نمای بیرونی پل را بسیار زیبا به نمایش میگذارند. اما یکی از جاذبه های پل طبیعت در واقع نورهای رنگارنگیست در بیشتر شبها نمای بیرونی پل را آذین میدهند. چراغ ها و پروژکتورهایی که به رنگ های سبز، آبی، بنفش و یا ترکیب قرمز و نارنجی پل را مانند ماری دلربا و معلق در بالای اتوبان مدرس نمایش میدهند.

نورپردازی غالب در فضای داخلی پل طبیعت به شکل زمینی است. داخل باغچه ها و نوار داخلی دسته های محافظ جاهایی هستند که حتما در آنها روشنایی تعبیه شده است. سقف طبقه اول و دوم به روال معمول با چراغ ها و پنلهای سقفی روشن نیست و نورهای مخفی در تقاطع سقف بوسیله نوارهای ال ای دی کار شده که نور ملایم و دلنشینی را میدهند.

مشخصات فنی پل طبیعت

 • طول : ۳۰۰ متر
 • عرض : از 6 تا 13 متر متغیر
 • وسعت : ۷۰۰۰ متر مربع – 730 متر فضای سبز و ۴۸۰ متر رستوران، کافی شاپ، فضاهای فرهنگی و تفریحی
 • تحمل زلزله : بالای 7 ریشتر
 • عمر پیش بینی شده برای پل : 100 سال
 • جنس کفپوشها : چوب به وسعت ۵۱۰۰ متر مربع
 • طول دهنه پل : از 20 تا 90 متر
 • تعداد پایه اصلی : 3 عدد
 • وزن سازه : 2۰۰۰ تُن
 • حجم بتُن ریزی : 6200 متر مکعب
 • تعداد قطعات فولادی : ۱۴۰۰۰ عدد با بیش از 102 کیلومتر جوشکاری

کفپوش های چوبی و کامپوزیت ها صد در صد قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست هستند. در احداث پل از مصالح و لوله هایی استفاده شده که در ساخت اسکله ها و سازه های دریایی استفاده میشوند.

سه طبقه با سه احساس متفاوت

اگر میخواهید از پیاده روی روی پل لذت ببرید و در میانه راه هم علاقه ای به دیدن موانع ندارید، از طبقه دوم شروع کنید. سکوهایی که در این طبقه هستند، منظره خوبی از شهر تهران را نشان میدهند. اگر دوست دارید در هنگام پیاده روی، چیزی بنوشید یا اصلا غذا بخورید، میتوانید در طبقه اول راه بروید. کافی شاپها، رستورانها و گالری در اینجا هستند. اگر هم اهل عکس گرفتن و سلفی انداختن هستید که باید به سراغ طبقه سوم پل طبیعت بروید. دو حلقه ای که در عکسهای پل طبیعت معمولا بیشتر از همه جای آن به چشم می آیند، در طبقه سوم هستند که با یک مسیر زیبا به هم متصل میشوند. بهترین منظره را میتوانید از طبقه سوم ببینید.

طبقات پل همه به هم راه دارند و از هر طبقه با سطوح شیب دار میتوانید به طبقات دیگر بروید.

آرامش در ارتفاع مناسب

ارتفاع پل طبیعت از اتوبان طوریست که رفت و آمد اتومبیلها و سر صدای آنها هیچ مزاحمتی برای عابران پل ندارد. البته تماشای منظره اتوبان از بالای پل بسیار هیجان انگیز و لذاتبخش است. افراد زیادی دقایق متمادی وقت خود را صرف تماشای منظره بزرگراه می کنند. از طرفی، ارتفاع پل آنقدر نیست که ابعاد اتومبیلها و آنچه در پایین پل وجود دارد، از مقیاس خارج شود.

پل طبیعت در فصل ها و ساعتها

اینکه پل طبیعت به شکل شرقی – غربی است باعث شده سطح وسیعی از آن در معرض نور آفتاب قرار گیرد. نور خورشید هر روز تمام فضا پل و رستورانها و کافی شاپها را روشن می کند. همچنین لایه لایه بودن پل موجب شده تا لایه های زیرین در فصول مختلف سال، دمای مناسبتری داشته باشند و ترکیب همزمان آفتاب و سایه را تجربه کنند. نکته ضعیف طرح پل طبیعت در زمستان، هنگامی که به دلیل سایه بخش جنوبی پل و رستورانها روی رمپ شمالی، یخبندان در آن سطح ایجاد می شود. برای حل این مشکل چاره ای جز پهن کردن گونی در قسمتهای یخ زده و تسهیل عبور و مرور نیست.

پل طبیعت ، باغچه های کم عرض نواری شکلی دارد که در کنار رنگ گرم و صمیم کفپوشها، رنگهای سبز و سفید و بنفش گلها و گیاهان داخل آن، فضایی دلنشین ایجاد میکنند. از فاصله دور، این باغچه ها مثل نوارهای سبزی از سمت پارک طالقانی، سرسبزی این پارک را به پارک آب و آتش کشانده و با جای گذاری هوشمندانه در کنار جان پناههای پل، موجب تامین ایمنی مکان شده اند.

جان پناه و پوشش سقف لایه های زیرین پل طبیعت

جان پناه های پل از مصالح همسان با ساختار اصلی پل و از جنس فولاد و کابلهای فلزی است که باز هم قدری در داخل پل، تضاد بین کفپوش و سازه خودنمایی می کند. این پارادوکس در سقف لایه های زیرین نیز به چشم می خورد؛ در بعضی از قسمتها با سنگینی ساختار، باز حس مغلوب بودن انسان در مقابل عظمت این فولاد و آهن تداعی می شود. اگر چه برای نگه داشتن پیوستگی سازه پل و قسمتهای داخلی سقف، از پوشش مصالح سبک پرهیز شده، اما استفاده از مصالح سبکتر به جای کابلهای فلزی جان پناه می توانست مناسبتر باشد. این سنگینی متریال در پله های موجود در پل نیز احساس می شود.

پل طبیعت به روایت تصویر

پل طبیعت در شب
پل طبیعت در شب
نمایی از زیر پل طبیعت که سازه آن را به خوبی نشان میدهد
نمایی از زیر پل طبیعت که سازه آن را به خوبی نشان میدهد
نورپردازی پل طبیعت
نورپردازی پل طبیعت
آتش بازی در پل طبیعت
آتش بازی در پل طبیعت
نورپردازی با تغییر رنگ در پل طبیعت
نورپردازی با تغییر رنگ در پل طبیعت
نمایی از سازه زیبای پل طبیعت در روز
نمایی از سازه زیبای پل طبیعت در روز
نمایی از زمینی که پل طبیعت بر روی آن استوار شده
نمایی از زمینی که پل طبیعت بر روی آن استوار شده
پل طبیعت در شب
پل طبیعت در شب
پل طبیعت در زمستان
پل طبیعت در زمستان
نمایی از پل طبیعت در هوای مه آلود
نمایی از پل طبیعت در هوای مه آلود
یک دوربین با صبر و حوصله در کنار اتوبان نشسته و پل طبیعت را نگاه میکند
یک دوربین با صبر و حوصله در کنار اتوبان نشسته و پل طبیعت را نگاه میکند
زیبایی پل طبیعت باعث شده خیلی ها برای قدم زدن و لذت بردن از مناظر به روی آن بروند
زیبایی پل طبیعت باعث شده خیلی ها برای قدم زدن و لذت بردن از مناظر به روی آن بروند
یکی از بهترین اوقات برای دیدن پل طبیعت، زمانی است که آفتاب کم کم میرود اما هنوز هوا روشن است!
یکی از بهترین اوقات برای دیدن پل طبیعت، زمانی است که آفتاب کم کم میرود اما هنوز هوا روشن است!
نیمکتهایی از جنس خود کفپوشها در طبقه دوم پل طبیعت طراحی بسیار زیبای این نیمکتها، واقعا نشستن روی آنها را لذت بخش کرده است.
نیمکتهایی از جنس خود کفپوشها در طبقه دوم پل طبیعت طراحی بسیار زیبای این نیمکتها، واقعا نشستن روی آنها را لذت بخش کرده است.
سیمای پل از دوردست
سیمای پل از دوردست
عکس پل طبیعت از بالا
نمای ماهواره ای پل از بالا
عکس پل طبیعت
دو محوطه دایره ای در طبقه سوم هستند. در اینجا هم مناظر بسیار زیبایی را میبینید و هم اینکه میتوانید عکسهای ماندگاری بگیرید
پل طبیعت بر فراز اتوبان مدرس
پل بر فراز اتوبان مدرس


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین