lalzaarblog

چیدمان اتاق خواب کوچک با چند ایده ساده و جذاب!

406

چیدمان اتاق خواب کوچک با چند ایده ساده و جذاب!

یکی از معضلات در زندگی شهرنشینی امروز خانه هایی کوچک با اتاقهایی کوچک تر است. به اصلاح قدیمی ها خانه های قوطی کبریتی. اما چاره ای جز کنار آمدن با این اتاقهای کوچک نداریم. معمولا در خانه هایی با متراژ کم سعی میشود بیشترین فضا را به اتاق نشیمن بدهند و اتاق خواب ها مظلومانه کوچکتر هستند. چیدمان اتاق خواب کوچک و تبدیل آن به فضایی کارآمد چالشی است که اکثر ما با آن درگیر هستیم. معمولا اتاق خوابهای کوچکتر به فرزندان تعلق میگیرد و به دلیل تختهای دونفره اتاق بزرگتر برای پدر و مادر است. اما ممکن است شما خانه ای یک خوابه داشته باشید و همان تک اتاق هم کوچک باشد. نگران نباشید! با اینکه اتاق خواب‌های کوچک فضای کمتری دارند، اما کمبود جا به معنی زشت بودن اتاق نیست. هر فضایی را با استفاده از اصول و رعایت نکاتی کوچک، میتوان به زیباترین و کاراترین شکل ممکن چیدمان کرد. اتاق خواب‌های کوچک می‌توانند از لحاظ زیبایی‌شناسی با اتاقهای بزرگ و مجلل رقابت کنند.

چیدمان اتاق خواب کوچک
کوچک بودن اتاق خواب شما مانعی برای زیبایی آن نیست

همیشه و در هر فضایی، چه کوچک و چه بزرگ منظم و مرتب نگه داشتن اتاق به هر کسی احساس آرامش میبخشد. در دکوراسیون اتاق خواب های کوچک،  فضاهای پرت هم دارای اهمیت هستند. بنابراین باید به دنبال راهکارهایی برای استفاده مناسب از این فضاها و یا افزایش آنها باشید. برای شروع به فکر خلاقیت و نوآوری باشید. اگر احساس می کنید خودتان همراه با وسایل اتاق خواب در حال فشرده شدن هستید، شاید لازم است کمی از وسایل را از اتاق خارج کنید یا  به فکر کمک گرفتن از یک نجار باشید.

نظم و ترتیب به هر فضایی آرامش میده. اگه تو فضاهای کوچیک مثل اتاق خواب همه چی مرتب باشه، آرامش اونجا حس بزرگیِ فضا رو به افراد میده.

اولین مسئله در چیدمان اتاق خواب کوچک این است که تا جای ممکن وسایل کم جا انتخاب کنید شما باید از وسایلی استفاده کنید که حداکثر فضا را در یک قالب پارتیشن بندی شده و منظم برایتان ایجاد کنند.

رنگ اتاق خواب

قبل از اینکه وسایل اتاق را بچینید به رنگ دیوارها دقت کنید. نکته ای که برای تمام اتاق ها و دکوراسیون های کوچک باید رعایت کرد رنگ روشن و دلباز است. رنگ روشن به دلیل ایجاد خطای دید می تواند فضای داخلی اتاق شما را بسیار بزرگتر از آنچه هست نشان دهد. استفاده از رنگ سفید، کرم، زرد روشن و آبی روشن برای دیوار و رنگ هایی مانند نارنجی یا قوه ای روشن برای کفپوش، برای فضای اتاق خواب کوچک شما هستند.

تخت خواب

ممکن است اتاق خواب شما، اتاق کارتان هم باشد و شما بجز تخت، به میز کار هم نیاز داشته باشید. بهترین گزینه برای چنین شرایطی تخت خوابهای تاشو هستند. این تخت ها که به کَمجا معروفند در طرحها و رنگهای متنوعی در بازار وجود دارند. میتوانید در طول روز از فضای اتاق برای کار کردن و در شب برای خوابیدن و تنها با بیرون کشیدن تخت، استفاده کنید. میتوانید از سازندگان تختها کمک بگیرید. آنها شما را برای استفاده بهینه از فضا و انتخاب بهترین نمونه تخت کمجا راهنمایی میکنند. میتوانید بجز تخت از میزهای تاشو هم استفاده کنید. این کار به شما فضایی بسیار بزرگتر از اندازه واقعی اتاقتان میدهد.

چیدمان اتاق خواب کوچک
تختهای تاشو در اتاق خوابهای کوچک به شما این امکان را میدهند که بیشترین استفاده را از فضای اتاق ببرید.

میتوانید از تخت خواب های فلزی کوچک استفاده کنید. تخت خواب های چوبی معمولا بزرگ هستند و تاج بزرگی دارند که فضای بسیاری از اتاق خواب تان را اشغال می کند. حتی می توانید تخت خواب های ظریفی که تلفیق چوب و فلز هستند انتخاب کنید.

در زیر تخت خواب کِشو داشته باشید. فضای زیر تخت جای مناسبی برای لباسها، وسایل و ابزار است. این کار استفاده مفید از یک فضای مرده است.

چیدمان دکوراسیون اتاق خواب کوچک
استفاده از فضای مرده زیر تخت خواب راه خوبی برای سر و سامان دادن به وضعیت اتاق خواب است

اگر اتاق خواب کوچکی به دو فرزندتان تعلق گرفته، میتوانید برای آنها تخت دو طبقه بگیرید. تخت خواب های دو طبقه یا تختخواب هایی که در بالای کمد قرار می گیرند، ایده ای خلاقانه برای اتاقهای مشترک فرزدندان شما هستند. زمانی که فضای کافی برای قرار دادن تخت خواب و کمد و یا دو تخت خواب در یک اتاق ندارید، این کار باعث می شود همان میزان فضایی که برای یک تخت دارید برای دو تخت نیاز داشته باشید یا همان میزان فضایی که کمد در اتاق اشغال می کند تخت خواب نیز اشغال کند، پس فضای اتاق خیلی شلوغ و درهم نخواهد شد و فضای بیشتری برای میز تحریر و وسایل بازی باقی می ماند.

چیدمان اتاق خواب کوچک
تختهای دو طبقه برای اتاق کودک و نوجوان فضای بیشتری را برای بازی در اختیار آنها میگذارد.

یکی دیگر از لوازمی که در اتاق خواب ها بسیار دیده می شود کمد لباس است. بهترین نوع کمد در اتاق خوابهای کوچک، کمد رِیلی با ابعاد متناسب با اتاق است. کمد ریلی با اشغال کمترین فضا از اتاق،  بیشترین امکانات را برای قرار گیری لوازم ایجاد می کند. پیشنهاد میکنم اگر اتاق شما کمد دیواری دارد با صرف هزینه کمی درهای کمد را از لولایی به ریلی تغییر دهید. با این کار شما دیگر نیاز به فضایی برای باز کردن و چرخیدن درها ندارید.

برای اتاق خواب کوچیک بچه ها، تختای دو طبقه عالی هستن. حتی میتونین بالای میز تحریر و کمد تخت طراحی کنین. اینجوری بچه ها فضای خوبی برای بازی روی زمین دارن.

نور

برای القای حس آرامش در یک اتاق خواب کوچک از نورهای ملایم به صورت خطی و ترجیحا ترکیب زرد و سفید استفاده کنید. نورپردازی یکی از چیزهایی است که به راحتی میتواند فضای کوچک اتاق خواب را بزرگ کند. فراموش نکنید که نور کم می تواند فضای داخلی اتاق تان را کوچک تر از آنچه هست نشان دهد.

بجای آباژور میتوانید از چراغهای دیواری، یا چراغهای سقفی که تا ارتفاع زیادی پایین می آیند و در کنار تخت نزدیک به زمین قرار میگیرند. در فضای بین کمددیواری و سقف میتوانید نور مخفی با نوارهای ال ای دی کار کنید و براحتی نور داشته باشید. استفاده از ریسه های ال ای دی هم در اتاق خواب های کوچک، هم زیباست و هم نور خوبی به شما میدهد.

چیدمان اتاق خواب کوچک
اگر اتاق خواب شما کوچک است برای صرف جویی در فضا بجای آباژور رومیزی از چراغ های دیواری استفاده کنید

اگر اتاق خواب شما پنجره دارد شما خوش شانس هستید! بهتر است برای پنجره از پرده های حریر نازک استفاده کنید که نور خورشید همیشه در اتاق خواب تان باشد. پرده ها را بلند و باریک انتخاب کنید. پرده کشیده اتاق خواب را بزرگتر از آنچه هست نشان میدهد. پرده را دقیقا از زیر سقف نصب کنید و قد آن را تا کف اتاق پایین بیاورید. دقت کنید رنگ پرده ها روشن باشد و از خرید پرده هایی با طرح های شلوغ برای اتاق خواب کوچکتان خودداری کنید.

دیوارها

میتوانید بجای کتابخانه های زمینی روی دیوارها طبقه بزنید. استفاده از طاقچه های عمیق و شلفهای محکم میتواند فضای مناسبی روی دیوار برای استفاده به شما بدهد. شلف و طبقه های دیواری امروزه یکی از بهترین شیوه ها برای استفاده از فضاهای خالی دیوار اتاق خواب هستند. میتوانید با سلیقه شخصی فضای زیبایی در اتاق کوچکتان ایجاد کنید. اگر برحسب اتفاق طاقچه شما در کنار تختتان قرار داشت نیز می توانید از آن به عنوان پاتختی استفاده کنید. اگر در اتاق رادیاتور دارید می توانید از آن به عنوان یک شانس در فصل تابستان استفاده کنید. میتوانید رادیاتور را به کتابخانه یا محلی برای گذاشتن گلدان و وسایل تزئینی تبدیل کنید. یا طاقچه ای در بالای آن قرار داده و از آن بهره بگیرید.

چیدمان اتاق خواب کوچک
در اتاق خواب های کوچک بهتر است از طبقات و کتابخانه های دیواری استفاده شود

میتوانید پاتختیها را بجای زمین روی دیوار نصب کنید. با این کار نه تنها با خالی شدن زمین به افزایش فضا کمک میکنید بلکه دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود را بزرگ تر و پرروح تر میکنید.

پرهیز از شلوغی

از کاغذ دیواری های طرح دار و گل درشت استفاده نکنید. وسیله هایی را که معمولا از انها استفاده نمیکنید دور و بر اتاق نگه ندارید. روتختی که برای تختتان استفاده میکنید بهتر است ساده و تک رنگ باشد. همچنین پرده های طرحدار و گل درشت را برای اتاق دیگری بگذارید. تک رنگِ روشن، بهترین گزینه برای پرده اتاق خواب کوچک شماست.

برای اتاق خوابای کوچیک سعی کنین از طرحهای شلوغ پرده و روتختی استفاده نکنین. وسایل اضافی رو حتما از اتاق بیرون ببرین.

در نهایت اینکه اگر اتاق خواب شما کوچک و کمجاست اصراری بر اجرای یک سبک خاص دکوراسیون نداشته باشید. بهترین گزینه برای چنین فضایی تلفیقی منطقی از تمام سبکهاست. میتوانید سنتی و مدرن را با هم درآمیزید و فضایی مناسب برای کار، خلوت و خواب داشته باشید.

 

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین