lalzaarblog

اتاق خواب کوچک و راهکارهای کاربردی در چیدمان

609

در خانه های شهری امروزی معمولا با معضل اتاق خواب های کوچک مواجه هستیم و چاره ای جز کنار آمدن با این اتاقهای کوچک نداریم. در خانواده ها معمولاً اتاق خوابهای کوچکتر به فرزند یا فرزندان تعلق میگیرد. اما ممکن است خانه تنها یک اتاق خواب کوچک داشته باشد و زوج یا فردی مجبور شوند آن اتاق را چیدمان کنند. با اینکه چیدمان اتاقهای بزرگ قدرت انتخاب بیشتری به ما میدهد اما کوچک بودن اتاق به معنی زشت بودن آن نیست. هر فضایی را با سلیقه و خلاقیت میتوان به زیباترین و کاراترین شکل ممکن چیدمان کرد.

نظم و نظافت
در ابتدا مثل همیشه اولین توصیه ما رعایت نظم و نظافت اتاق است. در اتاق خوابهای کوچک احتمال وجود فضای پرت زیاد است. در واقع از همین فضاهای به ظاهر بی استفاده میتوان بهترین بهره را برد. به فکر خلاقیت و نوآوری باشید. از هر فرورفتگی در فضای اتاق استفاده کنید. طبقات به هر اندازه ای که باشند محل مناسبی برای چیدن کتابها و وسایل کار شما هستند. میتوانید لوازم آرایش یا حتی آباژور در این طبقات بگذارید. اگر در اتاق خوابتان احساس فشردگی میکنید، لازم است کمی از وسایل را از اتاق خارج کرده یا به کمک یک نجار وسایل چوبی خود را کمی کوچک کنید.

اتاق خواب کوچک
نظم و دقت در چیدمان اتاق خواب کوچک شما را بزرگتر نشان می دهد

اگر هنوز تخت و کمد نخریدید سعی کنید موقع خرید انواع کوچکتر و جمع و جور تر را انتخاب کنید. از تزئینات اضافی بپرهیزید. نیازی نیست تمام تابلوها را به دیوار بزنید یا هر چه مجسمه و شمع دارید داخل طبقات بچینید. در واقع با خلوت کردن اتاق کمک میکنید فضا کمی بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد.

رنگ اتاق خواب
قبل از اینکه وسایل اتاق را بچینید به رنگ دیوارها دقت کنید. نکته ای که برای تمام اتاق ها و دکوراسیون های کوچک باید رعایت کرد رنگ روشن و دلباز است. رنگ های روشن به دلیل ایجاد خطای دید می تواند فضای داخلی اتاق شما را بسیار بزرگتر از آنچه هست نشان دهد. استفاده از رنگ سفید، کرم، زرد روشن و آبی روشن برای دیوار و رنگ هایی مانند نارنجی یا قهوه ای روشن برای کفپوش بسیار مناسب فضای اتاق خواب کوچک شماست. میتوانید از یک قالیچه یا پادری روشن هم استفاده کنید.

اتاق خواب کوچک
استفاده از رنگ های روشن برای دیوارها و دکوراسیون در اتاق خواب های کوچک بهترین گزینه است

تخت خواب
بهترین انتخاب تخت برای اتاق خواب کوچک تخت خواب تاشو است. این تخت ها که به کمجا معروفند در طرحها و رنگهای متنوعی در بازار وجود دارند. میتوانید در طول روز از فضای اتاق برای کار کردن و در شب تنها با بیرون کشیدن تخت روی آن بخوابید. بسیاری از سازندگان این تختهاطراحانی دارند که بهترین گزینه را با توجه به اندازه و مدل اتاق خواب شما پیشنهاد میدهند. همچنین میتوانید د موقع سفارش بخواهید بجز تخت یک میزهای کار تاشو هم برای شما طراحی کنند تا بتوانید بیشترین استفاده را از فضای اتاقتان ببرید.

تختای تاشو به شما کمک میکنه فضای بیشتری در طول روز برای انجام کارتون داشته باشین. میتونین طوری تختو طراحی کنین که وقتی جمع ممیشه بیرونش تبدیل به میز یا مبل بشه.

تخت خواب های فلزی کوچک هم انتخاب خوبی هستند اما تختهای چوبی معمولا به دلیل تاج بزرگی که دارند برای اتاقهای خیلی کوچک مناسب نیستند.

اتاق خواب کوچک
تخت خوابهای تاشو امکان استفاده بیشتر از فضای اتاق را به شما میدهند.

از فضای زیر تخت استفاده کنید و در آن کشو و کمد تعبیه کنید. زیر تخت جای مناسبی برای لباسها، وسایل و ابزار است.
برای کودکان میتوانید از تختهای دو طبقه استفاده کنید. یا تختهایی که بالای کمد قرار می گیرند. زمانی که فضای کافی برای قرار دادن تخت خواب و کمد و یا دو تخت خواب در یک اتاق ندارید، این کار باعث می شود همان میزان فضایی که برای یک تخت دارید برای دو تخت نیاز داشته باشید یا همان میزان فضایی که کمد در اتاق اشغال می کند تخت خواب نیز اشغال کند، پس فضای اتاق خیلی شلوغ و در هم نخواهد شد و فضای بیشتری برای میز تحریر و وسایل بازی باقی می ماند.
برای کمدها حتما از درهای ریلی استفاده کنید تا دیگر نیازی به فضا برای باز شدن در نداشته باشید.

اتاق خواب کوچک
استفاده از فضای زیر تخت به شکل کشو یا کمد

نور
اتاق خوابهای کوچک را نورانی تر کنید و برای این کار از نور سفید و زرد همزمان استفاده کنید. بجای آباژور چراغهای دیواری یا چراغهای سقفی که تا ارتفاع زیادی پایین می آیند نصب کنید. تعدد منابع نوری در سقف میتواند هم به زیبایی اتاق اضضافه کند و هم نور بیشتری در اختیار شما قرار دهد. میتوانید در فضای بین کمد دیواری و سقف نور مخفی با نوارهای ال ای دی کار کنید و براحتی نور داشته باشید. استفاده از ریسه های ال ای دی هم در اتاق خواب های کوچک هم زیباست و هم نور خوبی به شما میدهد.

اتاق خواب کوچک
طراحی نور در اتاق خواب های کوچک

اتاقهای کوچیک هرچی نورانی تر باشن بزرگتر به نظر میان. برای صرفه جویی در فضا، از چراغهای دیواری یا سقفی بلند استفاده کنین. یا با کمک ریسه های ال ای دی فضای اتاق خواب کوچیکتونو روشن تر کنین.

اگر اتاق خواب شما پنجره دارد شما خوش شانس هستید. بهتر است برای پنجره از پرده های حریر نازک استفاده کنید که نور خورشید همیشه در اتاق خواب تان باشد. پرده ها را بلند و باریک انتخاب کنید. پرده های کشیده اتاق خواب را بزرگتر از آنچه هست نشان میدهد. پرده را دقیقا از زیر سقف نصب کنید و قد آن را تا کف اتاق پایین بیاورید. دقت کنید رنگ پرده ها روشن باشد و از خرید پرده هایی با طرح های شلوغ برای اتاق خواب کوچکتان خودداری کنید.

اتاق خواب کوچک
در اتاق خوابهای کوچک اجازه دهید نور بیشتر وارد اتاق شود

دیوارها
بجای کتابخانه های زمینی روی دیوارها طبقه بزنید. استفاده از طاقچه های عمیق و شلفهای محکم میتواند فضای مناسبی روی دیوار برای استفاده به شما بدهد. شلف و طبقه های دیواری امروزه یکی از بهترین شیوه ها برای استفاده از فضاهای خالی دیوار اتاق خواب هستند. میتوانید با سلیقه شخصی فضای زیبایی در اتاق کوچکتان ایجاد کتید. اگر برحسب اتفاق طاقچه شما در کنار تختتان قرار داشت نیز می توانید از آن به عنوان پاتختی استفاده کنید. اگر در اتاق رادیاتور دارید می توانید از آن به عنوان یک شانس در فصل تابستان استفاده کنید. میتوانید رادیاتور را به کتابخانه یا محلی برای گذاشتن گلدان و وسایل تزئینی تبدیل کنید. یا طاقچه ای در بالای آن قرار داده و از آن بهره بگیرید.

برای کتابها و وسایلی که نیاز به کمد یا طبقه دارن، از طاقچه استفاده کنین. به راحتی میتونین با استفاده از انواع باکس یا شلفهای چوبی طاقچه و طبقه برای اتاق خوابتون درست کنین.

پرهیز از شلوغی
از کاغذ دیواری های طرح دار و گل درشت استفاده نکنید. وسیله هایی را که معمولا از آنها استفاده نمی کنید دور و بر اتاق نگه ندارید. روتختی که استفاده میکنید بهتر است ساده و تک رنگ باشد. همچنین پرده های طرحدار و گل درشت را برای اتاق دیگری بگذارید. تک رنگ روشن بهترین گزینه برای پرداه اتاق خواب کوچک شماست.
در نهایت اینکه اگر اتاق خواب شما کوچک و کمجاست اصراری بر اجرای یک سبک خاص دکوراسیون نداشته باشید. بهرین گزینه برای چنین فضایی تلفیقی منطقی از تمام سبکهاست. میتوانید سنتی و مدرن را با هم درآمیزید و فضایی مناسب برای کار، خلوت و خواب داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین