lalzaarblog

ترانسمیتر فشار یا فشار سنج

657

سوالات متداول در مورد فشار سنج
کاربردهای اندازی گیری فشار کدامها هستند؟

اتوماسیون صنعتی : در صنایع مختلف، برای بسیاری از کارها مجبوریم فشار را اندازه بگیریم. مثلا وقتی میخواهیم فشار یک دیگ بخار را کنترل کنیم تا وقتی به حد مورد نظر ما رسید، ورودی یا خروجی آن را قطع کنیم، از فشار سنج استفاده میکنیم. اما در اتوماسیون صنعتی، هدف این است که این کار به صورت اتوماتیک انجام شود. پس برای این کار، فشار سنجهای صنعتی استفاده میکنیم که مقدار فشار را به صورت الکتریکی، میتوانند به دستگاههای کنترل کننده برسانند.

دستگاههای بیولوژی و پزشکی : مثلا در دستگاه اندازه گیری فشار خون، سنسورهای فشار هر لحظه، میزان فشار خون را اندازه میگیرند. نگه داشتن فشار خون متعادل برای بیمار لازم است.

صنایع شیمیایی : سنسورهای فشار برای اندازه گیری فشار گازها در فرایندهای بزرگ شیمیایی استفاده میشوند.

صنایع دارویی : در صنایع دارویی، سنسورهای فشار برای تولید دارو در ابعاد صنعتی در اندازه گیری فشار مایعات و گازها استفاده میشوند.

صنایع هوایی، صنایع معدنی و بسیاری دیگر از صنایع، نیاز به اندازه گیری فشار به روشهای مختلف دارند.

انواع فشار سنجها از نظر نوع اندازه گیری کدامند؟

فشار سنج مطلق : فشاری که نسبت به فشار خلا کامل، یعنی صفر، اندازه گیری شود را فشار مطلق میگویند. خلا کامل محیطی است که هیچ ماده ای در آن وجود ندارد و در نتیجه هیچ فشاری از جمله فشار هوا به جسم وارد نمیشود. فشار مطلق را Absolute Pressure میگویند.

فشار سنج اختلافی : در این حالت، اختلاف دو فشار با هم اندازه گیری میشود. مثلا اگر دو تا لوله داشته باشیم که در ر دو گاز  یا مایع با فشار های مختلف باشد، میشود اختلاف فشار این دو لوله را با این نوع فشار سنج، اندازه گرفت. فشار اختلافی را Differential Pressure میگویند.

فشار سنج نسبت به فشار جو زمین : این نوع فشار سنجها، فشار را نسبت به فشار اتمسفر یا همان جو زمین اندازه میگیرند. این گونه اندازه گیری فشار را Guage Pressure Measurement میگویند.

انواع فشار سنجها از نظر نمایش فشار؟

فشار سنج عقربه ای : فشار را با عقربه نمایش میدهد.

فشار سنج صنعتی دیجیتالی : علاوه بر اینکه تکنیک اندازه گیری فشار در این دستگاهها با فشار سنجهای عقربه ای متفاوت است، این دسته از فشار سنجها یا عدد را به صورت دیجیتالی نمایش میدهند و یا علاوه بر آن، به صورت الکتریکی و استاندارد، میزان فشار را برای دستگاههای کنترلی ارسال میکنند.

ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر ها در صنعت دستگاههایی هستند که پارامتری مانند فشار، دما، سطح، وزن و .. را اندازه گیری میکنند و آن برای کنترل کننده ها یا نمایشگرها ارسال میکنند.

ترانسمیتر فشار دیجیتال چیست؟

ترانسمیتر فشار دیجیتال، همان فشار سنج دیجیتالی است که مقدار فشار را از طریق سیگنال الکتریکی ارسال میکند. نمونه های ترانسمیتر دیجیتال را در اینجا ببینید.

گیج فشار چیست؟

گیج فشار ، همان فشار سنج است که به لاتین آن را Pressure Guage مینامند.

ترانسمیتر فشار دیفرانسیلی چیست؟

فشار سنج یا ترانسمیتر فشار دیفرانسیلی، فشار سنجی است که اختلاف فشار دو نقطه را اندازه گیری میکند و حاصل را به شورت یک عدد نمایش میدهد یا ارسال میکند. نمونه های ترانسمیتر دیفرانسیلی را در اینجا ببینید. این نوع فشارسنج را Differntial Pressure transmitter میگویند.

پرشر ترانسمیتر چیست؟

پرشر ترانسمیتر یا Pressure Transmitter، همان ترانسمیتر فشار است.

لینکهای مرتبط

محصولات اندرس هاوزر

قیمت ترانسمیتر فشار

فشار سنجهای صنعتی

در وبلاگ کالیبراسیون و اندازه گیری بخوانید : تفاوتهاي عمده فشار سنج‌هاي بوردوني با فشار سنج‌هاي کپسولي و ديافراگمي

تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی، پزشکی و صنعتی ابزار دقیق در شرکت هوم صنعت پیشرو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین