lalzaarblog

لامپ متال هالید

1,595

نور طبیعی بهترین نور برای استفاده است و هر منبع نوری مصنوعی که بیشترین شباهت را به نور طبیعی داشته باشد، میتواند گزینه بهتری برای تأمین نور مورد نیاز ما باشد و سالم تر است. اینکه چقدر در زندگی مان از نور طبیعی استفاده میکنیم، خیلی مهم است. این روزها به دلیل ساعات طولانی کار و زندگی در شهر، در زندگی و محل کار، نور طبیعی کمتری وجود دارد. بنابر این نورهای مصنوعی را بهتر است بشناسیم و در انتخاب آنها دقت داشته باشیم. لامپ رشته ای، لامپ ال ای دی ، لامپ متال هالید ، لامپ کم مصرف و … تولیدکننده های اصلی نور مصنوعی هستند.

انواع لامپ های موجود در بازار

 • لامپ رشته ای Incandescent Light Bulb

طبیعی ترین نور را لامپهای رشته ای قدیمی دارند و نورشان به نور خورشید بسیار نزدیک است. اما این لامپها، 95 درصد از انرژی مصرفیشان را به گرما تبدیل میکنند. به همین دلیل هم گرمای زیادی تولید میکنند و استفاده از آنها دیگر صرفه اقتصادی ندارد.

 • لامپ فلورسنت جیوه ای و کم مصرف Compact Fluorescent Lamp

لامپ کم مصرف دقیقا مصرف کمتری از لامپ رشته ای دارد و البته عمر طولانی تری هم دارد. اما مهمترین عیب آن این است که نور را به وسیله اشعه ماورای بنفش تولید میکند و بعد آن را مرئی میکند. عیب دیگر آن این است که در ساختارش از مواد سمی استفاده شده است.

 • لامپ‌ بخار جیوه Mercury-vapor Lamp

مهمترین ویژگی این لامپها بازده نوری بالا و طول عمر مناسبشان است. رنگ نور مناسب این لامپ‌ ها برای تامین روشنایی فضاهای بیرونی مثل پارک، پیاده‌ رو، زمینهای ورزشی و همچنین تامین روشنایی سالن‌ های تولید و کارخانه‌ ها مناسب هستند. اما خطراتی که بخار جیوه برای محیط زیست دارد باعث کاهش تولید این نوع لامپ‌ ها در بسیاری از کشورها مخصوصا در اروپا ممنوع شده است.

 بهترین جایگزین لامپهای متال هالید را در صفحه پروژکتورهای ال ای دی ببینید ! 

 • لامپ‌ بخار سدیم Sodium-vapor Lamp

در این لامپها تخلیه الکتریکی در بخار سدیم صورت می‌گیرد. نور لامپ‌های بخار سدیم در محدوده رنگ زرد قرار دارد. طول عمر و بهره نور لامپهای بخار سدیم بسیار بالاست اما رنگ نور نامناسب و درصد بازتاب رنگ نامطلوب لامپهای بخار سدیم باعث شده بیشتر در محیط‌ هایی نظیر اسکله‌ ها و بنادر و معابر شهری استفاده شوند. بدلیل شاخص نمود رنگ بسیار پایین لامپهای بخار سدیم، استفاده از آنها برای محلهای پر تردد و یا جایی که افراد برای مدت طولانی در ان مستقر هستند مثل مراکز خرید شهری، پارکها و بیمارستانها مناسب نیستند.

 • لامپ‌ متال هالید Metal-halide Lamp

سیستم کار لامپهای متال هالید مثل لامپهای بخار جیوه است. با این تفاوت که مقدار کمی از نمک های هالوژنی هم در این لامپها وارد کرده اند که باعث بالا بردن کیفیت رنگ آن و از طرفی بهره نوری بیشتر شده است. لامپهای متال هالید در محدوده 20 تا 2000 وات تولید شده و در روشنایی داخلی و روشنایی سالن‌ های کارخانه ها و همچنین معابر شهری و استادیوم‌ های ورزشی، محوطه‌ های خیلی بزرگ و … استفاده می‌شوند. لامپ متال هالید دارای دو حباب است، حباب بیرونی از انتشار اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند و چنانچه بشکند، استفاده از لامپ بسیار خطرناک است و می‌تواند آسیب جدی به چشم و پوست انسان وارد کند.

ال ای دی ‌یک نوع دیود است که با گذر جریان از آن مقداری انرژی به صورت نور ساطع می کند. این لامپها از انرژی بسیار کمی برای تولید روشنایی استفاده می‌کنند و در ضمن قابلیت تولید همه نوع رنگ را دارند. مصرف برق ده درصد لامپ‌های معمولی، عمر بالا تا 50000 ساعت و نوردهی بسیار زیاد از جمله مزیت‌ های استفاده از لامپ ال ای دی است. به همین دلیل هر روزه ابعاد استفاده از آن ها گسترش یافته و بسیاری اعتقاد دارند لامپ‌ های ال ای دی آینده را از دست سایر رقبا خارج خواهند کرد.

لامپ متال هالید چگونه کار میکند؟

لامپهای متال هالید در محدوده 20 تا 2000 وات تولید شده و در روشنایی داخلی و روشنایی سالن‌ های کارخانه ها و همچنین معابر شهری و استادیوم‌ های ورزشی، محوطه‌ های خیلی بزرگ و … استفاده می‌شوند. لامپ متال هالید دارای دو حباب است، حباب بیرونی از انتشار اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند و چنانچه بشکند، استفاده از لامپ بسیار خطرناک است و می‌تواند آسیب جدی به چشم و پوست انسان وارد کند.

لامپ‌ متال هالید از دو حباب درونی و بیرونی تشکیل شده است. در حباب درونی فرایند تبخیر متال هالید اتفاق می افتد  و حباب بیرونی از تابش اشعه فرابنش داخل حبابی اول جلوگیری میکند. جنس حبابها از کوارتز یا سرامیک است که حباب‌های سرامیکی مقاوم‌تر هستند و قیمت بالاتری هم دارند.

در مدار راه‌اندازی این لامپ از چوک، خازن و ایگنایتور استفاده می‌شود که ایگنایتور ولتاژ بالای مورد نیاز برای راه‌اندازی را فراهم می‌کند. ولتاژ تولیدی ایگناتور این لامپ‌ها، در لامپ‌های زیر ۱۰۰ وات نزدیک به ۲ کیلوولت و در لامپ‌های بالای ۱۰۰ وات تا ۵ کیلوولت است. ایگنایتور ممکن است دوسیمه یا سه‌سیمه باشد که نوع دوسیمه به صورت موازی با لامپ بسته می‌شود.

بهتر است لامپ متال هالید در محفظه های کاملاً بسته قرار گیرد. به دلیل بالا بودن فشار گاز داخل لامپ، اگر لامپ بشکند، خرده‌های لامپ با فشار زیاد به اطراف پرتاب میشوند و این خطرناک است. توجه کنید اگر فقط حباب بیرونی لامپ بشکند، لامپ همچنان روشن میماند، اما استفاده از آن بسیار خطرناک است، زیرا شیشه ای برای جذب اشعه فرابنفش نیست و می‌تواند آسیب‌های جدی به چشم و پوست انسان وارد کند.

معایب لامپهای متال هالید

 • سرعت روشنایی

لامپهای ال ای دی به محض رسیدن ولتاژ به آنها روشن میشوند یعنی تقریبا کمتر از 20  میکرو ثانیه ولی لامپهای متال هالید زمانی بالغ بر 5 دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند. با این مقیاس متوجه میشویم لامپهای متال هالید پانزده ملیون بار کندتر از نوع ال ای دی روشن میشوند. اگر بعد از 5 دقیقه لامپ متال هالید را خاموش کنید نمیتوانید مجدد و بلافاصله روشنش کنید. چون لامپ گرم شده و سنسور داخل آن اجازه روشن شدن مجدد را تا زمانی که لامپ سرد نشده نمیدهد. (حدود 3 دقیقه طول میکشد تا سنسور اجازه ی ورود ولتاژ را بدهد و تازه از اینجا به بعد4 تا 5 دقیقه طول خواهد کشید تا به حداکثر نور خود برسد).

 • روشن و خاموش شدن

در لامپهای متال هالید طول عمر با تعداد دفعات روشن و خاموش شدن کم میشود در حالیکه در لامپهای ال ای دی به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست. طول عمر لامپهای ال ای دی تنها به مدت زمان روشن ماندن آنها بستگی دارد.

 • مصرف بالا و هزینه های جانبی

لامپهای متال هالید مخصوصاً لامپهای 400 وات به بالا، نیاز به جریان برق بالایی دارند. اگر سیم کشی جریان بالا، در ساختمان یا محل نصب این لامپها موجود نباشد، باید سیم کشی را عوض کنید و این کار مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتر است. اما پروژکتورهای ال ای دی به دلیل کم مصرف بودن از همان سیم کشی موجود می تواند استفاده کند.

 • تغییر رنگ

برای تغییر رنگ در لامپهای متال هالید معمولاً از فیلترهای رنگی استفاده میکنند. البته اکثر مواقع برای تولید یک رنگ خاص از یک فیلتر ثابت استفاده می شود و در برخی موارد دیگر از لامپهای متال هالیدی که زاتاً نور خاصی تولید میکنند استفاده میشود. اما اگر بخواهید نور به شکل مداوم تغییر کند به این صورت عمل میشود که یک محور میچرخد و فیلتر رنگی مناسب را جلوی لامپ قرار میدهد. یکی از معایب این روش این است که نمیتوان رنگ را دقیقا به شکل دلخواه تنظیم کرد. تقریباً استفاده از فیلتر رنگی برای تغییر رنگ در دنیا منسوخ شده است. اما در لامپهای ال ای دی  به راحتی میتوان تغییر رنگ را اعمال کرد و نیاز به هیچ وسیله مکانیکی مثل فیلتر یا محور دوار نیست. میتوان رنگ را به دلخواه و به سهولت تغییر داد.

 • تنظیم شدت نور

لامپهای متال هالید امکان تنظیم شدت نور را ندارند. یعنی یک پروژکتور 400 واتی که 38000 لومن نور میدهد نمیتواند 10000 لومن بدهد. اما این کار در لامپهای ال ای دی با استفاده از تکنولوژی PWM یا Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکروکنترلرها موجود است به راحتی امکانپذیر است.

 • تنظیم زاویه تابش

نور لامپهای متال هالید در تمامی جهات منتشر میشود. این نور به سختی قابل کنترل است و نمیتوان آن را به راحتی متمرکز کرد. ولی لامپهای ال ای دی به دلیل داشتن لنزهایی با زوایای دلخواه، نور قابل کنترلی دارند.

 • کاهش نور با گذشت زمان

شدت نور لامپهای متال هالید با گذشت زمان به شدت کم میشود. به طوریکه در بهترین حالت ممکن و با مرغوبترین لامپ در طول مدت عمر مفید این لامپها به مقدار 35 درصد از شدت نور کاسته میشود. اما در لامپهای ال ای دی این کاهش نور کمتر از 20 درصد است.

لامپهای متال هالید از لحاظ میزان نوری که تولید میکنند در مقایسه با لامپهای ال ای دی ارزانتر هستند و این تنها مزیت این لامپهاست. البته باید هزینه های جانبی از قبیل سیم کشی قوی، تهویه مناسب و تجهیزات قویتر تابلو برق را نیز لحاظ نمود. شاید اگر کسی بخواهد محیطی به اندازه ی ورزشگاه آزادی را روشن کند، بهترین انتخاب همین لامپهای متال هالید باشد. اما اگر بخواهیم بقیه موارد را هم در نظر داشته باشیم استفاده از لامپهای ال ای دی را در اولویت قرار میدهیم. همانطور که بسیاری از شرکتها، هتلها، شهرداری ها و… همه روزه در حال جایگزین کردن لامپهای متال هالید با پروژکتورهای ال ای دی هستند.

2 نظر
 1. نیما می گوید

  سلام . متال هالید ابی هم دارید؟

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   نه متاسفانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین