lalzaarblog

جایگزین لامپهای کم مصرف

5,168

جایگزین لامپهای کم مصرف

این روزها خرید لامپ تا حدودی یچیده شده است. بسیاری از افراد میپرسند جایگزین لامپ های کم مصرف چیست ؟ لامپهای ال ای دی بازار محصولات روشنایی را در تصرف خود درآورده اند. مصرف بسیار پایین لامپ ال ای دی ، طول عمر بالا و ضمانتهای با کیفیت، این محصول را به یکی از محصولات پر طرفدار، و جدی ترین جایگزین لامپ های کم مصرف بدل کرده است. علاوه بر این لامپ ال ای دی به راحتی با لامپهای قدیمی تعویض میشود. حتی لامپهای مهتابی قدیمی نیز با لامپهای مشابه در همان اندازه و شکل، جایگزین میشوند. جایگزین لامپهای کم مصرف ، لامپ ال ای سوالات متداول دیگران را در این زمینه بخوانید!

لامپ ال ای دی جایگزین لامپهای قدیمی

جایگزین لامپ های کم مصرف چیست ؟

بسیاری از افراد میپرسند لامپ ال ای دی بهتر است یا لامپ کم مصرف؟ چه لامپی بخریم؟ باید گفت لامپ ال ای دی، از لحاظ مصرف برق معمولا 1.5 تا 2 برابر از لامپ کم مصرف معادلش، کمتر برق مصرف میکند. طول عمرش بیش از 2 برابر لامپ کم مصرف است. در لامپ ال ای دی، مواد سمی به کار نرفته اند در حالی که در لامپ کم مصرف جیوه به کار میرود و در صورت شکستن، برای بدن انسان و محیط، مضر خواهد بود. از همه مهمتر اینکه علاوه بر این ویژگیها، لامپ کم مصرف، معمولا یا هم قیمت لامپ ال ای دی است و یا اینکه از آن کمی گرانتر است. بنابراین، جای شکی باقی نیست که لامپ ال ای دی، از لامپ کم مصرف، بهتر است.

میزان نوردهی لامپ ال ای دی چقدر است؟

میزان نوردهی لامپها، بستگی به میزان توان مصرفی آنها دارد. میزان نوردهی لامپها را با واحد لومن اندازه گیری میکنند. یک لامپ 5 وات ال ای دی، حدودا 450 لومن روشنایی دارد و این معادل است با روشنایی یک لامپ 40 وات رشته ای. این روزها، برای تمامی منظورهای مسکونی و صنعتی، لامپ، پنل، چراغ و پروژکتورهای ال ای دی، تولید و عرضه میشوند.

لومن لامپ 100 وات چقدر است؟

یک لامپ 100 وات در حدود 1500 لومن روشنایی دارد. و از این جهت یک لامپ 100 وات رشته ای، با یک لامپ کم مصرف 20 وات و یک لامپ ال ای دی 15 وات، معادل است.

بهترین لامپ led کدام است؟

بهترین لامپ ال ای دی، آن لامپی است که از لامپهای ال ای دی مشابه خود، روشنایی یا لومن بیشتر، توان مصرفی کمتر و ضمانت مطمئن تری داشته باشد. شما برای اینکه بتوانید بهترین محصول را انتخاب کنید، میتوانید در بخش لامپهای ال ای دی، لامپهای مختلف را با هم از هر نظر مقایسه کنید. همچنین میتوانید در بخش نقد و بررسی، نظرات دیگران را راجع به آن محصول بخوانید و در صورتی که سوالی در مورد آن محصول دارید، بپرسید تا دیگران و یا کارشناسان ما، به آن پاسخ بدهند. در ضمن در مشخصات فنی لامپهای ال ای دی، پارامترهای لامپ ال ای دی، توضیح داده شده اند.

لامپ ال ای دی نسبت به لامپ کم مصرف، هم قیمت پایینتری داره، هم عمرش طولانی تره، هم هزینه برقش کمتره و از همه مهتر اینکه مواد سمی نداره و نورش سالمه.

برندهای لامپ ال ای دی ایرانی کدام ها هستند؟

هالی استار، پارس، آلبو، بروکس، کملیون، آیلا و بسیاری از برندهای موجود در بازار ایرانی هستند. اما این را باید بدانید که بسیاری از برندهای بازار، لامپ ال ای دی را از کشور چین وارد کرده و پخش و ضمانت آن را بر عهده میگیرند.

از کدام لامپ ال ای دی برای لوستر استفاده کنیم؟

لامپهایی که در لوستر ها به کار میروند، عموما به لامپ سرپیچ شمعی، پایه شمعی یا شمعی معروفند که با شماره E14 مشخص میشوند. اگر سرپیچهای لوستر شما سایز کوچک یا همان شمعی هستند، باید از لامپهای ال ای دی پایه شمعی استفاده کنید. در مورد انتخاب و تعویض لامپهای لوستر با لامپ ال ای دی، منتظر یک مقاله خیلی خوب و کاربردی باشید.

عکس لامپ فیلامنتی حبابی
لامپ فیلامنتی حبابی

لامپ فیلامنتی ال ای دی چیست؟

لامپ ال ای دی فیلامنتی، شبیه لامپهای رشته ای شفاف است که فیلامنت یا رشته های داخل آن معلوم اند و در صورت روشن شدن، به شدت درخشان میشوند. در لامپهای ال ای دی فیلامنتی، به جای رشته تنگستن، از ال ای دی استفاده میشود که هنگام روشن شدن، بسیار درخشان و زیباست. عکس بالا، یک لامپ ال ای دی فیلامنتی را نشان میدهد.

توان مصرفی لامپ کم مصرف چقدر است؟

لامپهای کم مصرف خانگی توان مصرفی در محدوده 5 تا 50 وات را دارند و لامپهای کم مصرف مورد استفاده در محیطهای صنعتی، از این عدد بیشتر مصرف دارند. اما اگر منظور شما مقایسه توان مصرفی لامپهای مختلف است، باید گفت لامپ کم مصرف از لامپ ال ای دی بیشتر و از لامپ رشته ای کمتر مصرف برق دارد. در صفحه لامپهای ال ای دی فروشگاه لاله زار، میزان برق مصرفی این سه نوع لامپ با هم مقایسه شده است. لیست لامپها را در اینجا ببینید. توان مصرفی لامپ مهتابی، از لامپ کم مصرف بیشتر است. علت این امر، تکنولوژی لامپ کم مصرف است که بهره تولید نور را بالاتر برده است.

لامپ ال ای دی، تنهاترین و جدی ترین جایگزین لامپ های کم مصرف است. شرکتهای تولید کننده لامپهای کم مصرف، همه به سمت تولید لامپهای ال ای دی پیش میرن.

توان مصرفی چراغ مطالعه چقدر است؟

بستگی به لامپی دارد که در آن به کار رفته است اما معمولا لامپ به کار رفته در آن رشته ای است و از توان 100 وات تجاوز نمیکند. به هر حال شما میتوانید لامپ چراغ مطالعه خود را با لامپ ال ای دی، عوض کنید.

چطور هزینه مصرف برق یک لامپ را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه مصرف برق یک لامپ، باید توان آن لامپ و قیمت برق را بدانیم. قیمت برق را میشود از روی قبضهای برق دید که بر حسب کیلو وات ساعت بیان میشود. هزینه مصرف برق در سال 1396 به ازای هر کیلو وات ساعت 45 تومان است. یعنی اگر شما یک وسیله برقی داشته باشید که یک کیلو وات مصرف برق داشته باشد و یک ساعت آن را روشن کنید، باید مبلغ 45 تومان به اداره برق پول بدهید.

هزینه مصرف برق یک لامپ در یک ساعت = توان مصرفی لامپ (کیلو وات) × قیمت برق (کیلو وات ساعت)

توان مصرفی لامپها بر حسب وات بیان میشود. برای تبدیل وات به کیلو وات، عدد وات را بر 1000 تقسیم میکنیم. 100 وات یعنی 0.1 کیلو وات، لامپ 200 وات یعنی 0.2 کیلو وات.

مثال : اگر یک لامپ 60 وات را به مدت یک ساعت روشن کنیم، چقدر پول برق باید بپردازیم؟

هزینه مصرف برق لامپ 60 وات برای یک ساعت = 0.06 کیلو وات × 45 تومان = 2/7 تومان

حالا شما محاسبه کنید برای روشن ماندن یک لامپ 100 در 8 ساعت از شبانه روز، چقدر باید پول برق بپردازید؟

برای یک لامپ 15 وات در 8 ساعت از شبانه روز، چقدر باید پول برق بپردازید؟

جالب است بدانید که یک لامپ 100 وات رشته ای، معادل با یک لامپ 15 وات ال ای دی نور میدهد.

طول عمر لامپ ال ای دی بیش از 25 برابر لامپهای رشته ای است و بیش از 2 برابر لامپهای کم مصرفمصرف برق لامپ ال ای دی، 85 درصد کمتر از لامپ های رشته ای قدیمی است و 30 درصد کمتر از لامپهای کم مصرف

به همین دلایل است که لامپهای ال ای دی را جایگزین لامپ های کم مصرف میدانند. شرکتهای بزرگ تولید کننده لامپ ال ای دی را از ده سال پیش به یاد بیاورید. امروزه همه آنها مشغول تولید لامپ ال ای دی و رقابت در بازار هستند.

 

مضرات لامپهای کم مصرف کدامند؟

در ساخت لامپ کم مصرف از جیوه که یک فلز سمی است استفاده میشود و بدنه لامپ نیز از شیشه است. با شکستن لامپ کم مصرف یا لامپ مهتابی، هم خورده شیشه وارد محیط میشود و هم مواد سمی. همچنین، جیوه به کار رفته در لامپ کم مصرف، تشعشعات در محدوده ماورای بنفش دارد و این تشعشعات برای بدن انسان مضر هستند.

لامپ رشته ای چیست
لامپ رشته ای در حالت روشن

لامپ رشته ای چیست؟

لامپ رشته ای، همان لامپ قدیمی شیشه ای است که درآن یک رشته فلز تنگستن به کار رفته است و هنگام روشن شدن، رشته تنگستن، نورانی میشود. این لامپها را فیلامانی، التهابی یا تنگستنی و به زبان لاتین The incandescent light bulb میگویند.

آیا لامپ ال ای دی داغ میشود؟

خیلی کم. لامپ ال ای دی به علت اینکه راندمان بسیار بالایی دارد و بیشتر انرژیمصرفی خود را به نور تبدیل میکند، گرمای بسیار کمی تولید میکند. و به راحتی میتوان به آن در هنگام رون بودن دست زد. اما لامپهای رشته ای قدیمی بعد از روشن شدن گرمای زیادی از خود تولید میکنند. اگر نگران گرمای لامپ و آسیب دیدن حبابهای پلاستیکی در چراغهای خود هستید، با خیال راحت میتوانید از لامپ ال ای دی استفاده کنید.

دوام لامپ ال ای دی چقدر است؟

دوام لامپ ال ای دی یا همان طول عمر لامپ ال ای دی، بیش از 3 برابر لامپهای کم مصرف و حداقل 25 برابر طول عمر لامپهای پر مصرف قدیمی است.

اگر شما هم به فکر تعویض لامپهای منزل هستین و در مورد لامپهای ال ای دی سوال دارین، پایین همین صفحه، سوالهاتون رو بپرسین. لاله زار بلاگ، فرصت خوبیه برای کسب اطلاعات و تبادل اطلاعات با دیگران!

ابعاد لامپهای ال ای دی چقدر است؟

ابعاد لامپها، پنل ها، چراغها و پروژکتورهای ال ای دی، بستگی به نوع بسته بندی و توان مصرفی آنها دارد. معمولا، محصولات ال ای دی را در ابعاد و اندازه های لامپهای قدیمی میسازند تا به راحتی بتوان آنها را جایگزین کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین