lalzaarblog

پروژکتور ال ای دی خیابانی و 4 برتری نسبت به نسل قدیمی پروژکتورها

526

پروژکتور ال ای دی خیابانی در مکانهای باز مانند پیاده روها، خیابانها و یا باغها نصب میشود. پروژکتور خیابانی نور را به صورت مشخص در محدوده ای مشخص تابانده و فضای همان محدوده را روشن میکنند. رنگ نور پروژکتورهای خیابانی مانند سایر لامپها و چراغ ها تنوع دارد. پروژکتورها در رنگهای سفید مهتابی، زرد آفتابی، قرمز، سبز، آبی و بنفش در بازار موجود می باشند. این نوع از پروژکتور ها به سبب نصب در فضای باز و قرار گرفتن در معرض باد و باران و نور آفتاب، میبایست دارای استانداردهای لازم باشند. برای مثال داشتن IP65 برای تمام پروژکتورهای خیابانی الزامیست تا ضد آب و گرد و خاک باشند و در اثر بارش باران خراب نشوند.

پروژکتور خیابانی
تنوع رنگ در پروژکتورهای خیابانی

درجه حفاظت یا کد IP‏ اصطلاحی در استاندارد است که بر اساس آن درجه مقاومت تجهیزات و دستگاهها در مقابل رطوبت و گرد و غبار با IPxy مشخص میشود. رقم x که بین ۰ تا ۶ است سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی و نیز حفاظت افراد را مشخص می‌کند. رقم y بین ۰ تا ۸ است و میزان حفاظت در برابر نفوذ آب (و نه هیچ مایع دیگر) را مشخص می‌کند. هر چه این رقم‌ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است. برای اطلاعات بیشتر درجه حفظت IP و جدول آن را ببینید.

پروژکتورهای خیابانی معمولا نور را به شکل زاویه دار میتابانند. دامنه تابش آنها وسیع نیست و به فاصله های مشخص از هم قراردارند. معمولا هر پروژکتور فاصله مابین خود و پروژکتور بعدی را روشن میکند و نور تابیده شده حالتی شبیه دامن روی زمین دارد.

پروژکتور خیابانی
زاویه تابش در پروژکتورهای خیابانی

برتری های پروژکتور ال ای دی خیابانی نسبت به انواع دیگر پروژکتور

  • با توجه به مصرف برق بسیار کم و طول عمر بسیار بالا، پروژکتورهای ال ای دی جایگزین پروژکتورهای لامپ گازی قدیمی شده اند. یکی از برتریهای ال ای دی نسبت به پروژکتورهای قبلی، بالا بودن شاخص نمایش رنگ یا CRI آنهاست. شاخص نمایش رنگ، هرچه بالاتر باشد، نور منعکس شده از اجسام به نور واقعی آنها نزدیک تر است.

پروژکتورهای ال ای دی این روزا به سرعت جای بقیه پروژکتورها رو میگیرن. لیست قیمت پروژکتورهای ال ای دی رو در اینجا ببینین!

  • بر خلاف فلورسنت ها و لامپ های تخلیه گاز با شدت بالا، مانند بخار جیوه، متال هالید و سدیم لامپ بخار، که زمانی برای گرم شدن و روشن شدن نیاز دارند، ال ای دی ها به سرعت به حداکثر میزان نور خود در لحظه روشن شدن میرسند. چراغهای خیابانی ال ای دی بر خلاف چراغ های خیابانی تخلیه در گاز، در زمان روشن و خاموش شدن متناوب هم نیاز به زمان راه اندازی مجدد ندارند.
  • بر خلاف سایر لامپ های تخلیه در گاز، چراغ های خیابانی ال ای دی در هنگام شکسته شدن گاز های سمی حاوی سرب از خود انتشار نمیدهند. حشرات شبانه معمولا جذب نور ماوراء بفش میشوند که به دلیل عدم وجود پرتو ماوراء بفش در ال ای دی ها این خاصیت جذب کنندگی از بین رفته است.
  • انواع دیگر لامپ هایی که در چراغ های خیابانی استفاده میشوند از یک بازتابنده یا رفلکتور برای هدایت نور به فضای بیرون استفاده میکنند، در این روش حتی در بهترین شرایط هم باز تلفات نوری مشاهده میشود اما در پروژکتور ال ای دی خیابانی این تلفات به دلیل استفاده از پوشش لنزی به حداقل میزان خود رسیده است. لنزها باعث کاهش زاویه انتشار نور میشوند و به اصطلاح، پرتاب نور را بیشتر میکنند.

انواع پروژکتور ال ای دی خیابانی

پروژکتور های ال ای دی در دو نوع SMD و COB در بازار موجودند. COB ها البته دو نوع داند؛ لنز دار و بدون لنز یکی از بهترین محصولات ال ای دی مناسب روشنایی پارکها، پروژکتور ال ای دی COB است. این پروژکتورها میتوانند به خوبی، محوطه مناسبی را روشن کنند.

پروژکتور ال ای دی smd
پروژکتور ال ای دی smd

پروژکتور ال ای دی با چیپ SMD

SMD مخفف عبارت Surface Mounted Device است. قطعات الکترونیکی اس ام دی، قطعات بسیار ریزی هستند که در اکثر دستگاههای الکترونیکی امروزی به کار میروند. در پروژکتورهای اس ام دی، تعداد زیادی ال ای دی جدا از هم با بسته بندی SMD در کنار یکدیگر قرار میگیرند.

پروژکتور ال ای دی cob
پروژکتور ال ای دی cob

پروژکتور ال ای دی با چیپ COB

COB مخفف عبارت Chips On Board است. این نوع از پروژکتورهای ال ای دی، دارای یک چیپ یک تکه هستند و تمام نور را در یک منطقه کوچک تولید میکنند. برای زاویه نور کم COB ها را همراه با لنز به کار میبرند. در بعضی از موارد ال ای دی های مدل COB از مدلهای SMD بهره بیشتری دارند.

اگه نیاز به مشاوره برای انتخاب پروژکتور ال ای دی برای فضای باغ یا خیابانهای شخصی یا عمومی دارین، پایین همین صفحه سوالتون رو بپرسین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین