lalzaarblog

جدول لومن لامپها و مشخصات لامپ led – بررسی فنی و تخصصی

64,985

روی جعبه لامپهای ال ای دی و دیگر لامپ ها، بعضی پارامترها مانند میزان روشنایی بر حسب لومن ، ضریب قدرت، شاخص نمایش رنگ و … نوشته شده اند که توضیح آنها را در این صفحه میبینید. این محتوا برای کسانی ساخته شده است که به دانستن اطلاعات فنی لامپهای led علاقه مندند. برای خرید لامپهای ال ای دی، نیازی به خواندن این محتوا نیست. علاوه بر تفسیر مشخصات لامپ های led ، جدول لومن لامپها نیز برای مقایسه راندمان لامپها در این نوشته آمده است.

 • میزان نوردهی لامپ ال ای دی یا میزان روشنایی بر حسب لومن Lm

شار نوری ، میزان روشنایی یا میزان نوردهی لامپ ال ای دی را بر اساس لومن یا Lumen ، شمع یا Candela ، لوکس یا lux بیان میکنند. در واقع برای لامپها، آنچه که مهم است، میزان نوردهی آنهاست و برای این نوردهی، هرچقدر که برق کمتری مصرف شود، به نفع مشتری است. شما باید در خرید لامپ برای لومن پول بدهید، نه برای وات.

برای اندازه گیری میزان نوردهی یک لامپ، ابزاری به نام lux meter یا lumen meter وجود دارد. اما به دلیل گران بودن، معمولا میزان نور لامپها را با توان لامپ رشته ای مقایسه میکنند. مثلا میگویند یک لامپ LED با توان 9 وات، به اندازه یک لامپ 60 وات رشته ای نور میدهد. یعنی هر دو لامپ، با یک لومن روشنایی میدهند.

در لینک www.energy.gov ، مطالب مفیدی در مورد واحد لومن و محتویات برچسب روی لامپها، ارائه شده است.

 • بهره نوری یا راندمان بر حسب Lm/W

یکی از معیارهای دیگر برای راندمان لامپها، نسبت میزان نوردهی به مصرف برق است که، با واحد لومن بر وات بیان میشود. یک لامپ به ازای هر وات مصرف برق، چند لومن نور میدهد؟ این نسبت هرچه بیشتر باشد، یعنی شما برای روشنایی بیشتر، پول کمتری پرداخت میکنید. نسبت نوردهی به مصرف برق را، بهره لامپ نیز میگویند.

مقایسه میزان نوردهی لامپ‌های مختلف

در جدول زیر میزان نوردهی لامپهای مختلف با هم مقایسه شده است. لامپهای رشته ای که به تنگستن یا التهابی نیز معروفند، کمترین نوردهی را به ازای هر وات انرژی مصرفی دارند و در مقابل لامپهای بخار سدیم با فشار پایین، بیشترین بهره را دارند. جدول زیر را، جدول لومن لامپها نیز میگویند. لومن لامپ کم مصرف، لومن لامپ ال ای دی و لومن لامپ رشته ای را تقریبا میتوان از این جدول استخراج کرد. محدوده بیان شده، نشان دهنده این است که کیفیت لامپهای کارخانجات مختلف و تکنولوژی های مختلف، با هم متفاوت است. مثلا امروزه لامپ های ال ای دی ، در محدوده 90 لومن بر وات یا حتی بیشتر نیز عمل میکنند.

جدول مقایسه میزان نوردهی لامپ‌های مختلف

نوع لامپ بهره لامپ Lm/w
لامپ رشته ای تنگستن  12.5 تا 17.5
لامپ هالوژن 16 تا 24
لامپ کم مصرف 45 تا 75
لامپ ال ای دی 30 تا 90
توان لامپ متال هالید 75 تا 100
توان لامپ بخار سدیم فشار بالا 85 تا 150
توان لامپ بخار سدیم فشار پایین 100 تا 200
توان لامپ بخار جیوه 35 تا 65

از جدول لومن لامپها میشود فهمید که لامپ 100 وات رشته ای تقریبا 1500 لومن روشنایی دارد و با روشنایی لامپ ال ای دی 15 وات برابر است.

هر چقدر این عدد کمتر باشد، یعنی لامپ مورد نظر، درصد بیشتری از انرژی برق مصرفی خودش را به صورت گرما تلف میکند. مرجع اطلاعات بالا، سایت rapidtables است. در این سایت، روشهای تبدیل وات به لومن، نوشته شده است.

 • زاویه نور

زاویه ای که یک لامپ، نور خود را با آن، منتشر میکند. هرچه این زاویه بزرگتر باشد، وسعت روشنایی بیشتر است. البته، این بزرگتر بودن زاویه همیشه خوب نیست. مثلا اگر در یک سوله با سقف بلند، بخواهید کف سالن را روشن کنید، نیاز به لامپهای با زاویه نور کم دارید. چون اگر زاویه نور زیاد باشد، میزان بسیار زیادی از نور در فضای بالای سالن به هدر میرود. اما اگر برای پذیرایی منزل، یا برای لوستر، نیاز به لامپ دارید، باید لامپهای با زاویه بالاتری انتخاب کنید.

در وبسایت lightbulbs-direct ، شما میتونید با تغییر زاویه نور، از کمتر از 20 درجه، بین 20 تا 30 درجه و بین 30 تا 40 درجه، تاثیر نور را بر روشنایی اتاق و یک میز غذاخوری، ببینید.

زاویه نور را با یک عدد به تنهایی نمیتوان نشان داد. یک منبع نور، در زاویه های مختلف، شدتهای مختلفی را از خود تابش میکند. آنچه که به عنوان یک عدد در نمایش زاویه نور نشان میدهند، میانگین زاویه نور است.

 • دمای رنگ نور CCT

رنگ نور لامپها را با عددی موسوم به دمای رنگ نور، بیان میکنند. مثلا عدد 3000 کلوین یا همان 3000K، مربوط به نورهای نزدیک به نور خورشید است. در شکل زیر، محدوده های رنگ نور و عدد دمای مربوط به آنها، نشان داده شده است. این عدد هرچه کمتر باشد، رنگ نور، زردتر است و هرچه به سمت 6000 کلوین و 7000 کلوین پیش برود، رنگ نور به سفید نزدیک تر میشود. لامپهایی با دمای رنگ 6500K، به سفید مهتابی یا سفید یخی معروف هستند. دمای رنگ نور را با CCT یا Correlated color temperature نشان میدهند.

دمای رنگ نور
رنگ نور را با عددی بر حسب کلوین نمایش میدهند. در این عکس میتوانید بینید که هر عدد کلوین، با چه رنگی متناظر است؟

چرا رنگ نور لامپ را با عدد کلوین که یکی از واحدهای دماست، مقایسه میکنند؟ به زبان ساده، یک توپ را در نظر بگیرید که بدنه آن به هیچ عنوان نور را از خود عبور نمیدهد. یک سوراخ در بدنه این توپ ایجاد میکنیم. حالا شروع به گرم کردن آن میکنیم. هنگامی که این توپ را گرم میکنیم، مانند هرجسم دیگری، از خود نور میتاباند. اگر نوری که از سوراخ توپ به بیرون میتابد را ببینیم، رنگ آن نور، برای هر دمایی، یکتاست. این توپ را در علم فیزیک، جسم سیاه میگویند و تابش نور از داخل سوراخ آن را، تابش جسم سیاه میگویند. بنابراین، هر رنگ نوری که از جسم سیاه به بیرون میتابد، متناظر با دمای داخل جسم سیاه است. پس میتوانیم هر رنگی را با یک عدد دما نشان دهیم. معمول این است که دمای جسم سیاه را برحسب کلوین نشان میدهند. وقتی میگوییم دمای رنگ لامپ ال ای دی ، 3000K است، یعنی اینکه رنگ این لامپ، همان رنگ نور تابیده شده از جسم سیاه است در حالی که دمای جسم سیاه، 3000K است.

 • شاخص نمایش رنگ یا شاخص نمود رنگ CRI

شاخص نمایش رنگ یا همان Color Rendering Index، عددی بین 0 تا 100 است و میگوید وقتی که منبع نور به یک جسم میتابد، رنگ آن جسم در چشم انسان، چگونه به نظر میرسد؟ هرچه این عدد بزرگتر باشد، نمایش رنگ در چشم، بهتر خواهد بود. در میان لامپها، لامپهای رشته ای و هالوژن، عدد CRI نزدیک به 100 دارند و در تولید لامپهای ال ای دی، تلاش برای رسیدن به CRI بالاتر است. در هنگام خرید به CRI لامپ حتما توجه کنید. زیرا یک لامپ با شاخص نمایش رنگ یا همان CRI پایین، رنگ اشیا را به خوبی نمایش نمیدهد و شما از خریدتان حتما پشیمان خواهید شد. در ضمن، CRI یا شاخص نمایش رنگ، با CCT یا دمای رنگ نور متفاوت است.

 • ضریب قدرت

Power Factor، یا ضریب قدرت در هر وسیله الکترونیکی، نسبت توان مصرفی واقعی آن به حاصل ضرب ولتاژ و جریان آن است. یعنی اگر یک لامپ ال ای دی داشته باشیم که جریان مصرفی آن، 30 میلی آمپر بود و ضریب قدرت آن 0.5:

حاصلضرب 30 میلی آمپر در 220 ولت برابر با 6.6 وات توان واقعی مصرفی این وسیله نیست بلکه، 30 میلی آمپر در 220 ولت در 0.5 برابر با 3.3 وات، توان واقعی مصرفی این وسیله است.

 • محدوده ولتاژ ورودی

این همان ولتاژی است که لامپ با آن روشن میشود. با توجه به نوسانات برق، معمولا دستگاهها و تجهیزات برقی را به صورتی میسازند که با یک محدوده ولتاژ، بتواند کار کند. کمترین محدوده این ولتاژها معمولا 220 تا 240 ولت است. اما در میان لامپ های مختلف میتوان لامپ هایی را هم یافت که محدوده ولتاژ آنها بین 100 تا 125 ولت است.

 • سایز سرپیچ لامپها

سایز سرپیچ لامپها سه دسته معروف دارد:

E14 : که به سرپیچ شمعی معروف است و بیشتر در لوسترها و آباژورها به کار میرود. قطر این سرپیچها 14 میلی متر است.

اگه در مورد مشخصات لامپ led و پارامترهای لامپ های دیگه سوالی دارین، پایین همین صفحه بپرسین. سعی میکنم سریع جواب بدم. این سوال و جوابا میتونه خیلی به انتخاب مناسب ما کمک کنه.

E27 : که به سرپیچ معمولی معروف است و بیشترین مورد مصرف را در میان لامپها دارد. قطر این سرپیچها 27 میلیمتر است.

E40 : که به سرپیچ صنعتی معروف است و برای لامپ های وات بالا، در صنایع و کارخانجات استفاده میشود. قطر این سرپیچها 40 میلی متر است.

43 نظر
 1. رضا می گوید

  سلام مرسی از مقالتون
  ببخشید میشه ضریب قدرت لامپهای مختلف رو بنویسید
  و همچنین اگر زحمتی نیست ضریب قدرت وسایل مختلف که مورد استفاده روزمره می باشند مثل وسایل خونه و …
  ممنون از وقتی ک گذاشتید

  1. یاسر می گوید

   در سایت لاله زار سعی ما بر اینه که تمام اطلاعات فنی محصولات رو بنویسیم تا شما بتونین همه چیز رو به صورت تخصصی با هم مقایسه کنین اما، متاسفانه بسیاری از کارخانه ها، اطلاعات فنی کامل مانند ضریب قدرت رو نمینویسن و ما هم به اونها دسترسی نداریم. اندازه گیری هم فعلا برای ما ممکن نیست.
   در مورد وسایل مختلف، ضرایب یکسان نیست. حتی دو تا یخچال با توانایی یکسان هم از دو برند، ضرایبشون با هم یکی نیست. اینه که برای هر محصول باید به کاتالوگ خودش مراجعه کرد.

 2. سامان می گوید

  سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت اطلاعات خوب وکاملتون
  من قصد دارم یک کیت نور پردازی برای فیلم بردارداری بسازم میخواستم بدونم دمای کلوین لامپ های مختلف رو چطوری بفهمم؟ ممنونم

  1. یاسر می گوید

   سلام. شما خودتون بدون ابزار نمیتونین این کار رو انجام. بدین. بهترین راه اینه که از لامپهایی استفاده کنین که کارخانه سازنده درجه کلوین نورشون رو گفته باشه. در غیر این صورت تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی برای تشخیص دقیق کلوین نور لازمه.
   منظورتون از کیت نور پردازی چیه؟

 3. محسن می گوید

  سلام. هر لومن چند وات است ؟ میتونیم برای اینکه روشنایی لامپها رو بدونیم، توانشون رو در یک عدد ضرب کنیم تا روشنایی به دست آید؟
  ممنون از مقالتون

  1. یاسر می گوید

   سلام. لامپهای مختلف، با توان یکسان، نوردهی های متفاوتی دارن و همینه که به یکی میگیم کم مصرف و به یکی میگیم پر مصرف.
   لامپهای رشته ای قدیمی با مصرف مثلا 100 وات برق، 1500 ومن نور میدن. لامپای ال ای دی با مصرف 15 وات برق، همون 1500 لومن رو میدن. برای همینه که نمیتونیم بگیم هر لومن چند واته. چون هر لامپی توان مصرفی خودش رو به روشنایی تبدیل میکنه و این نسبت برای لامپای مختلف فرق میکنه.
   اما این رو میتونم بگم که نسبت لومن بر وات، ینی بهره لامپ، ینی اینکه چقدر نور میده در ازای توانی که مصرف میکنه و این عدد لومن بر وات Lm/W هرچقدر که بالاتر باشه، شما دارین هزینه کمتری به اداره برق برای روشنایی میپردازین.
   لامپای ال ای دی حدودا از 80 لومن بر وات بیشترن. لامپای کم مصرف در حدود 60 لومن بر وان و لامپای رشته ای در حدود 20 لومن بر وات یا کمتر

 4. محمود می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم یک لامپ اس ام دی که توانش چیزی در حدود نیم وات هست لومنش چقدر و در اس ام دی نواری که هر متر ۶۰تا اس ام دی داره جمعا لومنش چقدر میشه

  1. یاسر می گوید

   سلام. لومن لامپ ها رو یا باید کارخانه اعلام کنه و یا اینکه باید با دستگاه اندازه بگیرین. متاسفانه راهی نیست که با دونستن توان یا ولتاژ لامپ ال ای دی، بتونیم لومنش رو به دست بیاریم.

 5. محمد غیور می گوید

  با سلام و احترام ؛
  ضمن تشکر از آن مجموعه که اطلاعات مفید رو دراختیار قرار میدهید لطفاً درصورت امکان اطلاعات فنی در خصوص نوع ولتاژ (مقدار ولتاژ ) لامپ های ال ای دی بدون درنظر گرفتن سیستم الکترونیک مبدل ولتاژ که در لامپها تعبیه شده است را ارائه فرمایید ضمناً در صورت امکان توضیحاتی نیز در خصوص عملکرد مدار الکترونیک آن نیز داده شود متشکرم

  1. یاسر می گوید

   سلام. ببخشید که خیلی دیر جواب دادم.
   لامپهای ال ای دی معمولا 3 ولتی هستند و البته معمولا لامپهای قرمز، 2 ولتی هستند. اما ولتاژ نرمال هر ال ای دی را کارخانه تولید کننده مشخص میکند و معتبرترین مرجع هم کارخانه است.
   در خصوص مدار :
   در لامپهای 220 ولتی ال ای دی که امروز در بازار مصرف جای لامپهای کم مصرف و رشته ای را گرفته اند، یک مدار قرار دارد تا بتواند ولتاژ 220 ولت متناوب برق شهر را به ولتاژ DC در حدود 3 ولت یا 6 یا 12 تبدیل کند. در ساذده ترین روش، این کار را با ترانس های 50 هرتز کاهنده که از قدیم استفاده میشدند میشود انجام داد. اما برای افزایش راندمان و سبکی و ارزانتر بودن، این کار را با استفاده از منابع تغذیه سوییچینگ انجام میدهند. مدار کوچکی که پشت لامپهای ال ای دی است، همان مدار سوییچینگ است. برای مطالعه منابع تغذیه سوییچینگ، میتوانید از کلمات جستجو مانند SMPS یا switched mode power supply استفاده کنید.

 6. مصطفي می گوید

  سلام
  مصرف برق و همچنين ميزان نوردهي مثلاً يك لامپ 12 وات بيشتر هست يا دو لامپ 6 وات از همان نوع و برند با تكنولوژي ساخت يكسان.
  هدفم از اين سوال اينه كه بفهميم تعداد لامپ بيشتر با توان كمتر بهتر است يا تعداد لامپ كمتر با توان بيشتر
  با تشكر

  1. یاسر می گوید

   سلام. مصرف برق یک 12 وات با دوتا 6 وات برابره.
   در مورد نوردهی باید بگم یه کمی میتونه تفاوت داشته باشه و در بعضی موارد هم با هم یکسان هستن.
   روی ” مقایسه چراغ سقفی 6 وات و 12 وات ” کلیک کنید!
   پارامتری که باید در لامپها به دنبالش بگردین، پارامتر لومن بر وات Lm/W است. باید بگم لومن بر وات در لامپهای یک برند با توانهای مختلف، یکسان نیست. جدول مقایسه لامپهای هالی استار رو در لینک زیر نگاه کنین و به پارامتر لومن بر وات اونها دقت کنین. اینجا نشون میده که این پارامتر برای توانهای مختلف لامپها متفاوته
   روی ” جدول مقایسه بهره یا لومن بر وات لامپهای مختلف ” کلیک کنید!

 7. سرهنگ می گوید

  سلام استاد.من از الکترونیک زیاد سررشته ندارم.به 800 وات نور لامپ سدیم بخار احتیاج داشتم ولی الان میخوام تغییر بدم لامپ رو ال ای دی بذارم به چند وات لامپ ال ای دی احتیاج دارم ?

  1. یاسر می گوید

   سلام. این توان خیلی بالاست. لامپ 800 وات بخار سدیم تقریبا 80 هزار لومن نور داره. لامپهای ال ای دی الان تو این راندمان و توان کارنمیکنن. اما میتونین از دو تا پروژکتور 500 وات اس ام دی استفاده کنین.

 8. mahdi می گوید

  با سلام و احترام -ممنون از اطلاعات خوبتون …
  سئوال ؟ لامپ های ال ای دی میتوان جایگزین لامپ های بخار جیوه و یا سدیم .. کنم ..با همان فیکسچرهای قبلی (ex) ..و آیا از نظر دمایی با توجه به بدنه ip 66 …جایگزین کردن فقط لامپ led احتمال سوختن لامپ میگردد یا خیر ؟
  با تشکر از شما

  1. یاسر می گوید

   سلام. لامپهای ال ای دی میتونن جایگزین لامپهای بخار سدیم و متال هالید و بخار جیوه بشن. و از نظر مقاومت در برابر گرد و خاک و رطوبت، فرقی نمیکنه که چه وسیله ای ip66 داشته باشه. وقتی یه وسیله ip66 داره یعنی در برابر گرد و خاک و اسپری شدید آب مقاومه. پروژکتورهای ال ای دی دارای ip66 هم همینطور هستن.
   البته ip66 مقاومت در برابر گرما نیست. فقط مقاومت در برابر گرد و خاک و آبه.
   دمای قابل تحمل رو باید شرکت سازنده ذکر کنه.
   از نظر فیکسچر یا ساختار، بدنه پروژکتورهای ال ای دی با پروژکتور های قدیمی، یک شکل هستن. اما ال ای دی ها خیلی سبک ترند. علت اصلی هم اینه که ترانس ندارن.

 9. حسن می گوید

  سلام وقت بخیر ممنون از توضیحات تون
  میشه یک توضیحی کوچکی در مورد واحد های نوری زیر بدین
  luminous power (lumens)
  luminance (lm/m/sr)
  radiant power (w)
  radiance (w/m)
  ممنون

  1. حجت حبیبی می گوید

   ما اساسا در اپتیک دو نوع کمیت داریم که عبارتند از کمیت های رادیو متریک و فوتومتریک
   کمیت های رادیومتریک بر اساس انتشار. پرتو های الکترومغناطیسی تعریف می شوند و کمیت های فوتومتریک بر پایه توان آشکارسازی چشم انسان تعریف می شوند.
   توان تابشی یا radiant power که شار تابشی یا radiant flux نیز نامیده می شود از دسته کمیت های رادیومتریک است. اما از آنجا که چشم انسان در محدوده طیف مریی 380 تا 780 نانومتر را آشکار می کند و میزان آشکار سازی نیز یکسان نیست از واحدهای فوتومتریک برای معرفی میزان توان اپتیکی دریافتی توسط چشم استفاده می شود. در اینراستا ضریب تبدیل از شار تابشی به شار روشنایی قابل تعریف است و عموما برای کل طیف مریی برابر با 683 لومنس بر وات در نظر گرفته میشود.

   1. یاسر می گوید

    من برای سوال حسن، از حجت دوستم که متخصص اپتیکه خواستم تا پاسخ بده. از حجت ممنونم که پاسخ خوبی داده به این سوال.

   2. محمد می گوید

    برای اینکه نور uv رو مانندچراغ قوه پلیسی متمر کز تا فاصله دوری بتابونیم چیکار باید کردایا باید لومن افزایش پیدا کنه

    1. یاسر می گوید

     سلام. برای متمرکز کردن نور باید از ذره بین استفاده کنین که در بازار به لنز هم معروفه.
     برای زیاد کردن نور هم باید تعداد لامپها رو زیاد کنین.

 10. سیداحمد می گوید

  سلام
  برای فتوسنتز از لامپهای فلورسنت مهتابی و آبی استفاده میکردیم. الان که لامپهای ال ای دی رایج شدند آیا چنین کاربردی دارند؟
  داخل کادر دمای رنگ نوشته شده
  ۳۰۰۰/۶۵۰۰
  آیا این عدد یعنی اگر لامپ مهتابی باشه ۶۵۰۰ کلوین است و اگر آفتابی باشد سه هزار کلیون! درسته؟
  با این اطلاعات میشود فهمید طیف نوری مورد نیاز در فتوسنتز ایا وجود دارد یا خیر؟
  یاداوری مسکنم نمیخواهم لامپ ال ای دی مخصوص رشد بخرم.

  1. یاسر می گوید

   سلام بله. 3000 یعنی رنگش 3000 کلوینه یعنی زرد. 6500 کلوین هم یعنی سفید.
   لامپهای معمولی ال ای دی با لامپ رشد تا حدودی متفاوت هستن. اون طول موجی که باید در نور سفید داشته باشین برای اینکه ساقه و ریشه و شاخه رشد کنن در نور لامپهای سفید ال ای دی هست اما خیلی ضعیفه. رشد اتفاق میفته اما راندمانش بالا نیست.
   شما نمیتونین با این اطلاعات طیف رو بفهمین.

 11. رحمان می گوید

  با سلام ایا لومن سه لامپ ال ای دی سه وات با یک لامپ ال ای دی سه وات برابره

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   نه لزوما. یه کمی با هم فرق دارن معمولا

 12. نسیم می گوید

  سلام وقتتون بخ یر
  من یک لامپ متال هالید 575 وات دارم برای کار آزمایشگاهی که استفاده میکنم گرمای زیادی میده و همچنین چون نور uv هم داره میخوام با لامپ ال ای دی نواری جایگزین کنم
  میشه برای انتخاب جایگزین راهنمایی کنین میخوام ال ای دی استفاده کنم که اشعه uv نداشته باشه و یا حداقل مقدار باشه و سیستمم گرم نشه
  ممنونم

  1. یاسر می گوید

   باید ببینید لامپتون چند لومنه؟ بعد معادل اون لامپ ال ای دی انتخاب کنین.
   اما برای اینکه لامپ شما یو وی نداشته باشه باید از نورهای زرد استفاده کنین. نورها هرچقدر به سمت سفید میرن آبی و یو وی بیشتری پیدا میکنن.

 13. محمد می گوید

  سلام ال ای دی فرا بنفش 1.2 لومن میباشد و ال ای دی نور سفید 100 لومن ایا با موازی کردن چند تا ال ای دی فرا بنش به 100 لومن میرسیم

  1. یاسر می گوید

   بله. مثل این میمونه که چند تا لامپ 100 وات رو کنار هم قرار بدین، شدت نورشون در محیط با هم جمع میشه.

 14. فرشید می گوید

  سلام خدمت شما، ببخشین هر نیم متر لامپ ال ای دی تک لاین چند وات می باشد؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. این عدد رو من ندارم متاسفانه

 15. احمد می گوید

  با سلام این نوشته هایی که روی لامپ نوشته ولتاژ و توان
  حداکثر هست یا بهترین هست ؟یا حداقال ولتاژی که با اون کار میکنه؟
  بعد اصلا میشه حداکثر و حداقال ولتاژ مورد نیاز برای یک لامپ رو بدست اورد ؟؟

  1. یاسر می گوید

   سلام.
   معمولا عدد قطعی رو میگن یا محدوده بسیار کم.
   مثلا میگن 220 تا 240 ولت؛ یعنی حداقل 220 تا حداکثر 240 ولت
   وقتی میگن 230 ولت، هم معنیش تقریبا همونه که در محدوده 230 تا حدود 10 ولت بالا و پایین میتونین استفاده کنین.
   توان مصرفی با توجه به ولتاژ تغییر میکنه اما وقتی میگن 230 ولت و 60 وات، معنیش دقیقا اینه که با 230 ولت، 60 وات مصرف داره و اگر ولتاژ کم و زیاد بشه، مصرف هم همونطور کم و زیاد میشه.
   حداقل و حداکثر ولتاژ رو فقط تولید کننده میتونه بگه.

 16. محسن می گوید

  سلام من نیاز به نور برابر 20 لوکس دارم لطفا بفرمائید چگونه اقدام کنم؟ ضمنا فضای مورد استفاده 1*1.20*2.6 متر است ممنون از راهنماییتان

  1. یاسر می گوید

   سلام. اگر 20 لوکس لازم دارین، 20 لوکس یعنی 20 لومن بر متر مربع. مثلا اگر مساحت کف 2 متر باشه باید یک لامپی بخرین که 40 لومن نور بده.
   حالا با مراجعه به لینک زیر، ببینین چه لامپی به دردتون میخوره. اینطوری میشه حدودا به عدد درست رسید.
   فروشگاه لاله زار – بخش لامپهای ال ای دی

 17. میلاد نوروزی می گوید

  سلام سوالم اینه هر لومن تا چند متر روشنایی ایجاد می کنه؟هدفم اینه واسه چراغ جلو خودرو چه نوع لامپ زنون یا هدلایتی ببندم که فاصله مناسب رو برام روشن کنه

  1. یاسر می گوید

   سلام. بستگی به محیط داره که روشن باشه یا مه باشه یا بارانی و …
   به نظرم بهترین کار مراجعه به همون فروشگاههای سطح شهره. اونها به تجربه نتیجه درست رو میدونن. برای اینکه به وقت جنسشون رو نخوان به این بهانه بهتون بفروشن، از چند تاشون بپرسین.

 18. فرهان می گوید

  سلام دادا خسته نباشی ببخشید میزان نور دهی ال ای دی به ولتاژ بستگی یا جریان ؟؟؟
  منظورم اینه هر چی ولتاژ بالاتر بره نورش زیاد میشه یا جریان ؟؟
  ال ای دی به ولتاژ بالا حساسه میسوزه یا جریان بالا کدومش؟؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. ولتاژ و جریان در ال ای دی ها به هم وابسته هستن. میتونین از هر کدوم که خواستین استفاده کنین.
   اگه ولتاژ بیش از حد بدین یعنی آمپر بیش از حد دادین بهش. و برعکس . ال ای دی یه توان ماکزیمم داره که اگه اون توان رو ببینه میسوزه. توان حاصلضرب ولتاژ و جریانه

 19. سامیار تهرانی می گوید

  سلام دوست عزیز، خواستم بدونم برای نصب لامپ متال هالید و بخارسدیم نوع بالاست فرق میکنه؟ مثال میتونم بالاست ۱۰۰۰وات رو هم برای متال هالید و هم بخار سدیم استفاده کنم؟ یا باید برای هرکدام یک بالاست مختص متال هالید یا مختص بخار سدیم تهیه کنم؟
  واسه گلخانه میخام متال رو واسه دوره رشد و برای گلدهی بخارسدیم، میخام ی بالاست بگیرم ک برای هر دو بکارم بیاد،
  میشه و حدودا قیمتش چقدره؟

  1. یاسر می گوید

   سلام. شرمندم که در این زمینه اطلاعات ندارم و نمیتونم کمکتون کنم

 20. مسعود می گوید

  سلام.من led رشد گیاه برای داخل اپارتمان گرفتم.چطور بفهمم uv مضر داره یا نه؟ ممنونم

  1. یاسر می گوید

   سلام. قئدش اینه که نباید یو وی داشته باشه. رنگ این ال ای دی ها قرمز یا آبی یا بنفشه و معمولا یو وی ندارن. البته اگر استاندارد باشن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین