lalzaarblog

نور مصنوعی مناسب کاکتوس

نور مصنوعی مناسب کاکتوس

پرورش و تکثیر کاکتوسها کار سختی نیست. میتوان در محیط خانه و در صورت نداشتن نور خورشید، نور مصنوعی مناسب کاکتوس را با لامپهای رشد گیاه تامین کرد. کاکتوس گیاهی کم توقع است و نگهداری و پرورش آن در آپارتمان کار آسانی است.

سبک زندگی، نگهداری و پرورش آسان، همچنین داشتن گلهای لطیف و زیبای آن بسیاری از افراد را مشتاق پرورش کاکتوس کرده است. گلدانهای کوچک کاکتوس هواداران زیادی دارند و پرورش این گیاه، میتواند درآمدزا هم باشد. با توجه به ظاهر جذاب و متفاوت و استقامت کاکتوسها نسبت به شرایط محیط، حتی افراد پرمشغله هم میتوانند انواع این گیاه را در خانه پرورش دهند.

پرورش کاکتوس

کاکتوس گیاه بسیار مقاوم و سازگاری است اما، آگاهی شما از نیازها و شرایط محیطی مناسب آن، باعث رشد و نمو بیشتر گیاه میشود. پرورش کاکتوس در منزل، هم جذاب و سرگرم کننده است، هم محیط زندگی را با طراوت و شاداب میکند.

در پرورش کاکتوس به این موارد توجه کنید :

  • خاک : کاکتوس را میتوان در هر خاکی پرورش داد. البته توجه داشته باشید در خاک این گیاه به هیچ عنوان از خاکبرگ استفاده نکنید. خاکبرگ آب را جذب میکند و باعث پوسیدگی گیاه میشود. همچنین خاک باید زهکش مناسب داشته باشد تا آب تجمع پیدا نکند.
  • دما : کاکتوس در مقابل تغییرات دمایی مقاوم است اما سعی کنید دمای نگهداری آن را یکسان نگه دارید.

شما میتونین روی میز کارتون، تو اتاق خوابتون و یا هر جایی که نور کمی داره، به راحتی انواع کاکتوس رو پرورش بدین.

  • آبیاری : میزان و مقدار آبیاری کاکتوس به شرایط محیطی و دما بستگی دارد اما، در کل نیاز کاکتوس به آب بسیار کم است. در محیط آپارتمان یا گلخانه هفته ای یکبار آبیاری کافی است و در فصل زمستان که گیاه به خواب میرود ماهی یکبار به آن آب بدهید. برای آبیاری گیاهان بهتر است از آبی که استراحت کرده و کلر آن از بین رفته است، استفاده کنید.
  • کوددهی : حداقل تا ۶ ماه اول، کاکتوس نیازی به کود دهی ندارد. بعد از آن هر ماه یکبار کود بدهید.
پرورش کاکتوس با نور مصنوعی. به ترتیب از چپ به راست: لامپ رشته ای، لامپ هالوژن، لامپ ال ای دی، لامپ فلورسنت
پرورش کاکتوس با نور مصنوعی. به ترتیب از چپ به راست: لامپ رشته ای، لامپ هالوژن، لامپ ال ای دی، لامپ فلورسنت

 

  • گلدان : برای نگهداری کاکتوس از گلدان‌های سفالی استفاده کنید تا از ریشه گیاه سالم بماند. گلدان سفالی رطوبت اضافی خاک را از جدار خود خارج میکند، هوا را به راحتی وارد خاکدانه های اطراف گیاه میکند و این عمل باعث ایجاد تهویه کافی اطراف ریشه‌ها میشود. استفاده گلدانهای پلاستیکی باعث ضعیف شدن گیاه میشود و رشد آن را کاهش میدهد.
  • زمان استراحت : فصل سرما، زمان استراحت کاکتوس است. برای استراحت گیاه، آن را در مکانی خنک قرار دهید و آبیاری آن را بسیار محدود کنید. این زمان استراحت به گلدهی کاکتوس در فصل بهار و تابستان کمک میکند.
  • نورکاکتوسها ها عموما علاقه زیادی به نور دارند. نور مناسب برای کاکتوس ، در شکل ظاهری، شکل ساقه، شکل گل و زمان گلدهی آن نقش زیادی دارد. از 5 تا 7 ساعت تابش آفتاب، نور مورد نیاز کاکتوس ها را برآورده میکند. مدت زمان تابش در نورهای مصنوعی ، به 12 تا 15 ساعت هم میرسد. در نور کم، گلدهی کاهش می یابد و گیاه ضعیف و باریک میشود. اگر این روند ادامه پیدا کند، گیاه به مرور زمان از بین خواهد رفت.
روی یک میز مطالعه، بدون نور طبیعی، میتوانید یک کاکتوس زیبا داشته باشید!
روی یک میز مطالعه، بدون نور طبیعی، میتوانید یک کاکتوس زیبا داشته باشید!

نور مصنوعی مناسب کاکتوس

با کمک نور مصنوعی شما در تاریک ترین نقاط خانه مثل زیر زمین یا انباری هم می توانید به پرورش کاکتوس بپردازید. برای پرورش کاکتوس با نور مصنوعی ، به تعدادی لامپ رشد گیاه که طیف کامل نوری را شامل شوند و مخصوصا رنگ آبی و قرمز را هم داشته باشند نیاز دارید.

کافیست منابع نور را در فاصله 30 الی 40 سانتی متری از کاکتوس ها نصب کنید و کاکتوس را در هر شبانه روز، به مدت 12 تا 15 ساعت (حدودا ازساعت 8 صبح تا 10 شب) در معرض نور قرار دهید.

روش پرورش کاکتوس با نور مصنوعی ، اصلا کار سختی نیست. فقط باید یه کم اصولش رو بدونین و تجربه پیدا کنین. در خرید لامپ مخصوص کاکتوس ، اصلا عجله نکنین. با یه کم تحقیق، میتونین یه لامپ رشد مناسب با قمت مناسب رو پیدا کنین!

 

پرورش کاکتوس با استفاده از نور چراغ مطالعه. عکس از www.sosplantcare.com

در شروع فصل سرما شدت نور (تعداد لامپ ها) را کم کنید تا شرایط رشد در طبیعت برای گلها بازسازی شود. زمان تاباندن نور و فاصله گلها از چراغ بستگی به تعداد لامپها دارد. هر دو هفته یکبار باید گلدانها را بگردانید تا نور به همه جای گیاه برسد. در نظر داشته باشید نیاز به نور در انواع مختلف کاکتوس متفاوت است.  بهتر است آنها را برای نور دهی دسته بندی کنید و هر نوع را به میزان دلخواه آن دسته در معرض نور قرار دهید. میتوانید برای کاکتوسهای سایه دوست، زمان روشنایی را کاهش دهید.

ممکن است شما این مطالب را دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین