lalzaarblog

تاثیر نور لامپ بر رشد گیاهان

تاثیر نور لامپ بر رشد گیاهان

برای تامین نور مورد نیاز گیاهان در مکانهایی که نور خورشید نیست یا نور طبیعی بسیار کم است، از لامپهای مخصوصی به نام لامپ رشد یا چراغ رشد گیاه استفاده میشود. روش استفاده از لامپ رشد گیاه بسیار ساده است. کافیست شما رفتارها و نیازهای گیاه، نهال، درختچه یا سبزیجاتی مورد علاقه تان را بدانید. تاثیر نور لامپ بر رشد گیاهان مانند تاثیر نور خورشید است و در این صورت میتوانید در یک آپارتمان یا انباری، گل و گیاه خود را پرورش دهید.

پرورش Bonsai در قسمتی از خانه که نور طبیعی بسیار کمی دارد. به راحتی میشود در خانه ای کم نور به کمک لامپهای رشد، گیاهان زینتی را نگهداری کرد.

گیاهان در پارکینگی که نور خورشید به آن وارد نمی شود با استفاده از نور مصنوعی رشد کرده اند. شما میتوانید در انباری، زیر زمین، راهروهای آپارتمان و یا هر جای دیگری که دسترسی به نور خورشید ندارید، چنین زیبایی هایی ایجاد کنید.

میشود یک گل زیبا را روی میز مطالعه به دور از پنجره و نور خورشید پرورش داد. یا اینکه در میان کتابهای کتابخانه، یک درختچه تزیینی را جای داد، بدون اینکه پزمرده شود.

تاثیر نور لامپ رشد بر گل دهی و رشد گیاهان

هر کدام از طیف های نور خورشید تاثیر خاصی بر رشد گیاهان دارد. گیاهان برای جوانه زدن، رشد برگها و قد کشیدن شاخه ها، به نوربا طیف آبی رنگ نیاز دارند. اما برای میوه و گل دادن، نور با طیف متمایل به قرمز نیاز است. نور سبز، تاثیر کمتری بر گیاهان دارد. نیاز به شدت نور برای گیاهانی که میوه یا گل میدهند بیشتری است. سبزیجات و صیفی جات از لحاظ نیاز به نور، در مرحله بعدی قرار میگیرند و تقریبا به همه طیف های رنگی نور احتیاج دارند.

نور آبی باعث رشد شاخ و برگها میشه و نور قرمز در گل دهی و میوه دهی تاثیر میذاره. دو راه بای تامین نور مصنوعی دارین: اول اینکه لامپای آبی و قرمز رو با هم برای تامین هر دو نور ترکیب کنین و دوم اینکه از لامپ رشد های آماده استفاده کنین.

چراغهای رشد، نور را مستقیم به گیاهان میتابانند. شدت نور را میتوانید با کم و زیاد کردن فاصله لامپ از گیاه تنظیم کنید. اگر چراغ بیش از اندازه به گیاه نزدیک باشد، شدت زیاد نور و گرما شاخ و برگ گیاه را میسوزاند. گرم بودن برگها، نشان دهنده این است که لامپ به گیاه خیلی نزدیک است. اگر فاصله لامپ و گیاه بیش از اندازه دور باشد، کمبود نور باعث نازک شدن و کشیدگی ساقه ها، مایل شدن به سمت نور، کاهش رشد، کوچک شدن و زرد شدن برگها، قهوه ای شدن دور برگها و زرد شدن برگهای پایینی میشود.

در این عکس، نور خورشید و چراغ رشد، هم زمان به گیاه نور میدهند. برای مواقعی که نور طبیعی برای رشد گیاهان شما کافی نیست، میتوانید از ترکیب نور طبیعی و مصنوعی استفاده کنید.

اگر گیاهی دارید که نور کافی نداشته، نور مورد نیاز آن را به صورت تدریجی تامین کنید. انتقال ناگهانی گیاه به سمت نور، باعث سوختن برگهای آن میشود.

لامپ رشد گیاه؛ ال ای دی یا کم مصرف؟

لامپهای مهتابی قدیمی، لامپهای کم مصرف و لامپهای ال ای دی میتوانند نور مورد نیاز رشد گیاهان را تامین کنند. کافیست رنگ نور مورد نیاز گیاهتان را بدانید. لامپهایی با نور سفید، به علت داشتن طیف آبی، بیشتر در مرحله رشد و جوانه زنی استفاده میشوند. اما نورهای زرد و متمایل به قرمز، میتوانند در گل دهی و میوه دهی گیاهان تاثیر داشته باشند.

برای گیاهانی فقط شاخه و برگ هستند، میتونین از لامپهای ال ای دی سفید رنگ استفاده کنین. چون نور سفید، درون خودش رنگ آبی هم داره و نور مورد نیاز گیاه رو تامین میکنه. برای گیاهانی که میوه و گل میدن هم، میتونین از لامپای قرمز استفاده کنین.

برای اینکه بتوانید در پرورش انواع گیاهان گل دار و شاخ و برگ دار با لامپ رشد گیاه نتیجه بگیرید، باید از ترکیب نور قرمز و آبی استفاده کنید. برای این کار میتوانید از چراغ های آماده موجود در بازار استفاده کنید. یا اینکه خودتان دو لامپ آبی و قرمز را در کنار هم بگذارید و به گونه ای نور آنها را با هم مخلوط کنید که به همه جای گیاهان شما، رنگ یکسانی برسد.

این گیاهان فقط ساقه و برگ دارند و برای رشد، بیشتر به نور آبی احتیاج دارند. بنابراین با تاباندن نور سفید و بهره بردن از طیف آبی آن، میتوان نور مورد نیاز آنها را برطرف کرد.

این گیاهان هم گل دارند، هم برگ و ساقه. بنابراین برای رشد به نور آبی و قرمز همزمان نیاز دارند. پرورش دهنده در اینجا، با لامپهای فلورسنتی آبی و قرمز، نور مورد نیاز آنها را تامین کرده است.

این نمونه یک لامپ رشد ال ای دی است. ال ای دی های قرمز و آبی در این لامپ، برای تولید هر دو رنگ نور مورد نیاز برای رشد گیاهان در کنار هم روشن میشوند. نور این لامپها به چشم انسان صورتی متمایل به بنفش، به نظر می آید.

مدت زمان مورد نیاز گیاهان به نور متفاوت است. شما نباید لامپ رشد را در تمام طول شبانه روز روی گیاه روشن نگه دارید. برای تنظیم مدت زمان نوردهی، میتوانید با کمی تحقیق بفهمید که گیاه شما به چند ساعت نوردهی در طول شبانه روز نیاز دارد و با خاموش و روشن کردن لامپ رشد، رشد و شکوفایی گیاهتان را بهینه کنید.

لامپای ال ای دی کمترین مصرف رو دارن، ماده سمی ندارن، طول عمرشون خیلی بالاست و عموما هم شکستنی هم نیستن. اما لامپای کم مصرف مضرات زیادی دارن مثل خطر تابش اشعه فرابنفش و پخش شدن ماده سمی در صورت شکستن!

ممکن است شما این مطالب را دوست داشته باشید
1 نظر
  1. saeid_biologist می گوید

    خیلی ممنون عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین