lalzaarblog

انتخاب لامپ ال ای دی مناسب

787

چقدر نور احتیاج دارید؟

میزان روشنایی را با واحد لومن یا لوکس اندازه گیری بیان میکنند و برای خرید لامپ ال ای دی، باید اول بدانید که چه میزان نور برحسب لومن اجتیاج دارید؟ برای روشنایی در هر جایی، استانداردهایی وجود دارند که میزان نور مورد نیاز را به ما میگویند. مثلا وبسایت www.thoughtco.com برای مکانهای مختلف در خانه، این میزان نور را پیشنهاد میدهد:

نور مورد نیاز برای محیط آشپزخانه 300 لوکس
نور مورد نیاز برای میز کار در آشپزخانه 750 لوکس
نور مورد نیاز برای اتاق خواب والدین 300 تا 500 لوکس
نور مورد نیاز برای اتاق خواب کودک 500 تا 800 لوکس
نور مورد نیاز برای حمام 300 لوکس
نور مورد نیاز برای پذیرایی 300 تا 500 لوکس
نور مورد نیاز برای ناهار خوری 200 لوکس

میزان نور لامپهای ال ای دی بر اساس لومن ارائه میشود. برای تبدیل لوکس به لومن، باید عدد لوکس را در متراژ محیط ضرب کنید. یعنی برای یک آشپزخانه 10 متری، 10 متر مربع ضربدر 300 لوکس، برابر با 3000 لومن نور مورد نیاز است. با این روش شما میتوانید حدود نور مورد نیازتان را تشخیص دهید و مثلا بگویید که برای آشپزخانه، 3000 لومن نور میخواهم.

رنگ نور دلخواه شما کدام است؟

رنگ نور مورد نیاز شما به دو عامل بستگی دارد؛ سلیقه شما و استاندارد های توصیه شده. اما به هر حال این را باید بدانید که رنگ نور لامپهای ال ای دی را با یک عدد بین 2500 تا 7000 تعیید میکنند. این عدد، دمای رنگ نور خوانده میشود و بر اساس کلوین، اندازه گیری میشود. در شکل زیر میتوانید ببینید که هرچه از اعداد محدوده 2500K بالاتر میرویم و به اعداد نزدیک 7000KT نزدیک میشویم، از نورهای آفتابی و زرد و گرم، به نورهای سفید و معتابی و سرد، میرسیم.

رنگهای معادل نور لامپ ال ای دی بر حسب کلوین K

در انتخاب رنگ نور باید دقت بسیاری داشته باشید. تفاوت بین نورهای 2700K و 3000K خیلی بالا نیست اما، نورهای محدوده 3000K و 6500K خیلی با هم تفاوت دارند. پیشنهاد میشود در انتخاب لامپها با توجه به اینکه معمولا در دو رنگ 3000K و 6500K ارائه میشوند، از ترکیب این لدو رنگ استفاده کنید.

کدام برند؟

استاندارد بودن یک محصول، شرط اصلی خرید آن است. اما از استاندارد که بگذریم، چند عامل در انتخاب برند لامپها مهم هستند. مهمتر از همه ضمانت محصول است، زیرا لامپهای ال ای دی در مقایسه با لامپ های رشته ای، در طول زمان از نظر اقتصادی به صرفه هستند. اگر قرار باشد لامپ شما بعد از مدت کوتاهی بسوزد و شما نتوانید از خدمات گارانتی آن استفاده کنید، ضرر کرده اید. دومین عامل، طول عمر لامپ است که هرچه بیشتر باشد، بهتر است. سومین عامل در انتخاب، قیمت مناسب است. بعضی لامپهای ال ای دی در بازار، 3 تا 4 برابر بامپهای دیگر قیمت دارند. در انتخاب لامپها، باید همه پارامترها را در نظر گرفت. به خاطر برند خارجی بودن یک لامپ، نباید آن را به یک لامپ ایرانی یا سفارش ایران، ترجیح داد. مثلا لامپ آلمانی یا آمریکایی که در ایران نمایندگی ندارد و در نتیحه خدمات پس از فروش ندارد، اگر بعد از مدت کوتاهی بسوزد، برای شما بیش از سود، ضرر داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین