lalzaarblog

نورپردازی نمای ساختمان و 8 نکته قبل از اجرا را ببینید تا هزینه های نورپردازی را مدیریت کنید!

1,791

رفتار سازندگان ساختمان این روزها، خیلی با گذشته فرق دارد. نیازهای مردم هم نسب به گذشته تفاوت کرده است. امروز مردم برای خرید خانه به پارامترهایی توجه میکنند که در گذشته اصلا حرفی از آنها نبوده است. مثلا اینکه این ساختمان را چه کسی ساخته و موادی که در ساخت آن به کار برده چه بوده، قبلا مهم نبود. اینکه وقتی وارد ساختمان میشویم یا از دور به آن نگاه میکنیم، ساختمان چگونه به نظر می آید؟ میهمانان ما وقتی می آیند چه حسی خواهند داشت؟ اینها سوالاتی نیستند که برای اکثریت جامعه مطرح بوده باشند. نورپردازی نمای ساختمان ، حتی ساختمانهای مسکونی هم یکی از این اتفاقات است. نورپردازی درست و جذاب یک ساختمان، میتواند حتی در فروش و یا اجاره رفتن آن خیلی تاثیر گذار باشد.

طراحی خوب برای نورپردازی داخلی ساختمان یا نمای آن، در نهایت یک کار سلیقه ای است. اما فرقی نمیکند که شما یک هتل را نورپردازی میکنید، نمای یک مجتمع تجاری یا ساختمان مسکونی 4 طبقه جدیدتان را. رعایت چند نکته ساده، میتواند آن را تا حد زیادی به نتیجه مطلوب نزدیک کند.

نورپردازی نمای ساختمان و چند اصل ساده اما مهم

 • نورِ نمای ساختمان نباید به داخل ساختمان و اتاقها و واحدهای آپارتمانی بتابد!
  در طراحی محل پروژکتورها و چراغهای نما و دیگر منابع نور، حواستان باشد که نور به داخل ساختمان نتابد. این نورها معمولا شدت زیادی داشته و رنگهای متفاوتی نسبت به نور داخلی دارند. بعضی از آنها هم دایما تغییر رنگ میدهند. دیدن این نورها میتواند برای افراد داخل ساختمان مزاحمت ایجاد کند.

  نورپردازی نمای ساختمان شما، نه باید برای ساکنین خود ساختمون و نه برای همسایه ها مزاحمت ایجاد کنه. چون در این صورت هم مردم اذیت میشن و هم اینکه به علت اعتراض اونها، بالاخره مجبور میشین همه نورها یا بخشی از اونهارو خاموش کنین.

 • نورپردازی نمای ساختمان نباید مزاحم ساکنین ساختمانهای اطراف باشد!
  مراقب جهت نورها یا روشن و خاموش شدنشان باشید. نورهای پروژکتوری دوربرد، میتوانند به داخل ساختمانهای اطراف بروند و باعث مزاحمت شوند. همچنین انعکاس نور چراغها از بخشهایی از نمای ساختمان شما هم میتواند نور را به داخل ساختمانهای اطراف ببرد.
 • از منابع نوری ضد آب و گرد و غبار استفاده کنید!
  پروژکتورها و چراغهای نمای ساختمان، همواره در معرض آفتاب، سرما و گرما، باد و باران و طوفان و گرد و خاک هستند. تغییرات دمایی بسیار زیادی از تابستانهای داغ تا زمستانهای سرد خواهند داشت. از طرفی به علت اینکه در محلهای خاصی روی نما نصب میشوند، خیلی از آنها را نمیتوان به راحتی تعویض کرد. پس در هنگام خرید، از محصولات معمولی غیر مقاوم در برابر شرایط محیطی، استفاده نکنید. مقاومت در برابر گرد و غبار و پاشش آب با استاندارد IP تعریف میشود. محصولات الکتریکی با IP65 در برابر گرد و خاک و ریزش آب مقاومند. محصولات دارای IP66 در برابر گرد و خاک و ریزش شدید آب، مقاوم هستند.

  شخصیت یک ساختمان در روز با نمای اون و در شب با نورپردازی اون دیده میشه. پس در انتخاب نور و رنگ نور و مدل نورپردازی باید حواستون باشه.

 • انتخاب رنگ در نورپردازی نمای ساختمان ، بسیار مهم است!
  قبل از اینکه رنگهای مورد علاقه خود را برای ساختمانتان انتخاب کنید، به نورپردازی ساختمانهای دیگر توجه کنید. رنگ نور نمای ساختمان را باید با توجه به ابعاد ساختمان، جنس و رنگ نما و حتی کاربری آن انتخاب کرد. شما برای انتخاب رنگ نور نمای ساختمانتان دو راه دارید. یا به متخصص و طراح مراجعه کنید، یا اینکه از ساختمانهای دیگر الهام بگیرید. سعی کنید ساختمانی مشابه با ساختمان خودتان پیدا کنید که از رنگ نور آن خوشتان بیاید. به همه جای شهر سر بزنید. مناطق مختلف را ببینید و از نماهای مطلوبتان و حتی آنهایی که نمی پسندید، عکس بگیرید. بعد ببینید کدامیک را دوست دارید.
  در انتخاب رنگ نورها، به متریال و ساختار مواد استفاده شده در نما هم توجه کنید! رنگهای گرم، صمیمانه هستند و رنگهای سرد، جدی. انتخاب رنگ نور، حس مخاطبان را نسبت به ساختمان شما، تغییر میدهد.
 • منبع نور را مخفی کنید!
  در طراحی نمای ساختمان دقت کنید تا منبع نور دیده نشود. خصوصا اینکه منابع نوری نمای ساختمانها، شدت و توان بالایی دارند و در صورت دیده شدن، میتوانند چشم افراد را آزار دهند.
 • از منابع نوری با طول عمر بالا و مصرف کم استفاده کنید!
  مصرف برق بالا، در طولانی مدت به چشم می آید. از آنجایی که همیشه زیبایی و کیفیت فدای هزینه ها میشود، ساکنان ساختمان بعد از چند وقت به این نتیجه میرسند که باید نورهای نمای ساختمان را در بعضی مواقع روشن کنند و آن هم بعد از مدتی فراموش میشود. در نتیجه تمام هزینه هایی که برای نورپردازی کرده اید، از بین میروند.

  این صفحه، یه فرصت خوبه برای اینکه سوالاتتون رو بپرسین. شما میتونین پایین همین صفحه در مورد نورپردازی نمای ساختمان مشکلاتتون رو مطرح کنین و جوابش رو بگیرین.

  از طرفی منابع نوری بی کیفیت و بدون گارانتی و با طول عمر پایین، میتوانند باز ساکنین را به این نتیجه برسانند که به جای خرید و تعویض لامپها و چراغهای سوخته ساختمان، از خیر نورپردازی بگذرند. شما میتوانید با هزینه معقول اولیه که در کل برای ساختمان عددی به حساب نمی آید، جنسهای با کیفیت و کم مصرف تهیه کنید تا گرفتار این مشکلات نشوید.

 • نورپردازی ترکیبی از روشنایی و سایه است!
  در نورپردازی نمای ساختمان، فقط به فکر روشن کردن نباشید. سایه ها، سایه هایی که برای شکست نور در بعضی از جاها به وجود می آیند، خودشان زیبایی ایجاد میکنند.
 • قابلیت تنظیم زاویه در منابع نوری را در نظر داشته باشید!
  از پروژکتورها و چراغهایی استفاده کنید که قابلیت تغییر زاویه نور را داشته باشند. همچنین آنها را به گونه ای نصب کنید قابلیت سرویس داشته باشند. یعنی تا جایی که میشود، در مکانهایی نصب کنید که بشود آنها را تعمیر یا جایگزین کرد.

نورپردازی نما با پروژکتورها و چراغهای LED

برای نورپردازی نمای ساختمان ، میتوانید از منابع گوناگونی استفاده کنید. پروژکتور، چراغ نما، چراغ دفنی و ریسه با رنگ نورهای مختلف را میتوانید برای نورپردازی نما به کار ببرید. همچنین نوع این منابع میتواند متفاوت باشد. قدیمی ترین تکنولوژی مربوط به لامپهای متال هالید و رشته ای است و جدید ترین آن مربوط به لامپهای ال ای دی است. پروژکتورهای ال ای دی به نسبت پروژکتورهای مدادی و سایر پروژکتورها، از طول عمر بسیار بالا و مصرف برق بسیار پایین برخوردار است. این دو ویژگی در مجموع باعث به صرفه بودن ال ای دی ها شده و تقریبا بازار مصرف منابع روشنایی را به سمت خود کشانده است.

پروژکتور ال ای دی بدون لنز

پروژکتورهای LED با توانهای مختلف میتوانند در نمای ساختمان نصب شوند. این پروژکتورها دارای استاندارد های مقاوم به رطوبت و گرد و غبار هستند.

پروژکتور LED لنزدار

پروژکتورهای LED لنزدار برای ارسال نور به نقاطی که از خود پروژکتور فاصله دارند، به کار میروند. قیمت این پروژکتورها، بالاتر از مدلهای بدون لنز است اما با توجه به کاربرد، میتوان از آنها در جاهای مناسب استفاده کرد.

پروژکتورای ال ای دی تو بازار به پروژکتور smd معروفن. اما در واقع پروژکتورای ال ای دی دو نوع دارن؛ SMD و COB. برای شناخت بهتر این محصولات میتونین “پروژکتور ال ای دی همراه با لیست قیمت و 7 نکته مهم در انتخاب و خرید” را بخونین.

چراغهای ال ای دی دکوراتیو

چراغهای دکوراتیو برای روشن کردن بخشهای کوچک و خاصی از نما به کار میروند. این چراغها نیز IP دارند. یعنی استانداردهای مربوط به مقاومت در برابر رطوبت و گرد و خاک دارند.

پروژکتورهای ال ای دی SMD

پروژکتورهای ال ای دی SMD مانند پروژکتورهای COB بالا، عمل میکنند. اما این محصولات، نسل قبلی پروژکتورهای ال ای دی هستند. این دسته محصولات، به نسبت COB ها از قیمت پایینتری برخوردارد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین