lalzaarblog

شکستن لامپ های مهتابی و کم مصرف چه ضرری برای سلامت انسان و محیط زیست دارد؟

شکستن لامپ های مهتابی و کم مصرف
چه ضرری برای سلامت انسان و محیط زیست دارد؟

لامپ کم مصرف جیوه دارد

یکی از بخش‌های مهم تشکیل‌دهنده لامپ کم مصرف گاز مخلوط شده از ترکیب جیوه و آرگون است. دیگر بخش‌های لامپ کم مصرف را فسفر، لوله شیشه‌ای، ترانس و سرپیچ تشکیل می‌دهند.

چرا در لامپ کم مصرف جیوه به کار میرود؟

جیوه در لامپ کم مصرف و مهتابی، منبع تولید نور است. نور تولید شده توسط جیوه که اتفاقا نور ماورای بنفش (UV) هم هست، در مرحله بعد با عبور از اتم‌های فسفر به نور مرئی تبدیل می‌شود و فضای اطراف را روشن می‌کند. اگر بخواهیم جیوه را از لامپ های به اصطلاح فلورسنتی بگیریم، دیگر این نور را با این میزان مصرف برق کم، نمی‌توانیم ایجاد کنیم.

هم جیوه یک ماده سمیه و هم اینکه
نمی‌تونیم تو لامپهای کم مصرف ازش استفاده نکنیم.

جیوه، یک ماده سمی است و برای انسان و محیط زیست ضرر دارد!

جیوه چه در حالت مایع و چه در حالت بخار، به شدت سمی است و خوردن و بوییدن آن باعث ضایعات مغزی و کبدی می‌شود. این ماده می‌تواند از طریق بافت‌های پوستی و گوارشی جذب شود و سیستم عصبی را مختل کند. هوایی که دارای بخار جیوه باشد، به شدت خطرناک است و می‌تواند موجب مسمومیت شود. بیشتر مسمومیت‌های جیوه از طریق تنفس هوای آلوده به جیوه و یا خوردن آب و غذای آلوده به جیوه رخ می‌دهند.

وقتی لامپ کم مصرف میشکند، جیوه داخل آن به همراه شیشه های خرد شده در فضای اطراف پراکنده میشود. هم هوای اتاق و هم وسایل اطراف، همگی به این فلز سنگین وخطرناک، آلوده میشوند.

در محیط اطراف ما، غیر از لامپهای کم مصرف و مهتابی، چیزهای دیگری هم هستند که جیوه دارند. گوشت ماهی، یکی از خوراکی‌های رایج است که جیوه دارد. دماسنج‌های جیوه ای که در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند و حتی برای اندازه‌گیری تب آن را وارد دهان هم می‌کنیم تا مقدار 2 گرم جیوه دارند. باطری ساعت مچی، تا میزان 25 میلی گرم جیوه دارد.

با اینکه جیوه یک ماده سمی است اما، نترسید! میزان جیوه ای که می‌تواند به انسان آسیب برساند را هم باید در نظر گرفت. مثلا در مورد ماهی، باید گفت که بر اساس تحقیقات و محاسبات، با خیال راحت می‌توانید در هفته دو بار ماهی بخورید و تازه برای شما خیلی هم مفید است. اما به هر حال، لامپ های کم مصرف و مهتابی، وقتی شکسته شوند، جیوه موجود در آنها به شدت در محیط پخش می‌شود.

لامپ کم مصرف، 75 درصد کمتر از لامپهای رشته ای قدیمی، هزینه برق داره و حداقل 6 برابر اونها عمر می‌کنه. برای همین هم چند سال پیش به سرعت این لامپ، جایگزین لامپهای رشته ای قدیمی شد. اما با شکستن لامپ کم مصرف، تمام جیوه داخل لامپ در فضای خونه و روی وسایل و فرشها، پخش می‌شه. 

شکستن لامپ کم مصرف و خطر مسمومیت برای کودکان

بیشترین خطر، متوجه کودکان نوپا و خردسال است زیرا آنها به همه چیز دست می‌زنند و هر چیزی را از زمین برمی‌دارند و می‌خورند. بیشترین تماس را با فرش و موکت و وسایل منزل از طریق دستها و پاها دارند و بیشترین چیزی که می‌خورند هم دست و پای خودشان است. بنابراین، بیشترین آسیب متوجه کودکان و بچه های خردسال است.

اگر لامپ کم مصرف یا مهتابی به علت ضربه، نوسانات دمایی و یا هر علت دیگری بشکند، در دو قسمت با خطر مواجه هستیم؛ یکی خورده شیشه‌هایی که در محیط پراکنده می‌شوند و باعث بریدگی یا خطرات دیگر می‌شوند. دیگری که بسیار هم مهم است پخش شدن جیوه در محیط است.

در مورد جیوه باید گفت، تا وقتی که شیشه این لامپها شکسته نشود، هیچ راهی برای رسیدن جیوه به بدن ما یا محیط زندگی‌مان وجود ندارد. اما وقتی شکسته شود، جیوه به کار رفته در لامپ که به صورت گاز مخلوط شده با گاز آرگون است، در محیط پخش میشود. جیوه یک ماده سرطان زاست و برای انسان خطرات زیادی دارد اما، اگر دستورالعمل جمع آوری یک لامپ کم مصرف شکسته را رعایت کنیم، خطری ما را تهدید نمی‌کند.

وقتی لامپ کم مصرف میشکنه، به هیچ عنوان از جارو برقی استفاده نکنین. چون همه جیوه رو می‌گیره و از اون طرف با فشار هوا، دوباره توی محیط خونه پخش می‌کنه.