lalzaarblog

اصول نورپردازی اتاق خواب

417

رنگ نورها، زاویه نورها، شدت آنها، نوع چراغها و محلهایی که شما استفاده میکنید، در احساس شما در اتاق خواب تاثیر دارند. برخی افراد داشتن نور مناسب را فقط به روشن تر شدن فضای اتاق خواب میدانند اما، اتاق خواب با اتاق پذیرایی و یا آشپزخانه متفاوت است. نور اتاق خواب باید آرمش بخش باشد. در شب و روز باید به نور اتاق خواب توجه کرد.

برای داشتن یک اتاق خواب زیبا و آرام بخش، به دنبال انواع نورپردازی اتاق خواب نباشید. اصول نورپردازی اتاق خواب اصلا پیچیده نیستند. با کمی دقت، میتوانید تغییرات بسیار خوبی را در فضای زندگی خود ایجاد کنید.

منابع نوری فقط چراغهای سقفی یا کنار تخت نیستند

معمولی ترین نوع چراغ، از نظر مکان، چراغهای دیواری و سقفی هستند. آباژور، بهترین منبع نوری برای اتاق خواب است. برای روشنایی اتاق شما میتوانید از آباژورهای رومیزی و آباژورهای زمینی استفاده کنید.

چراغهای زاویه دار برای اتاق خواباز چراغهایی که با آنها میتوانید جهت نور را تنظیم کنید، برای زیباتر کردن فضا استفاده کنید! این چراغها میتوانند جنبه نور تزیینی داشته باشند یا اینکه روشنایی بخشی از اتاق را هم تامین کنند.

نور مناسب برای اتاق خواب با آباژورآباژور، یکی از بهترین انتخابهای ما برای روشن کردناتاق خواب است. نورهای شدید و لامپهای توان بالا، انتخاب های مناسبی برای این فضا نیستند. آباژورها، نورهای را ملایم میکنند.

همچنین میتوانید از چراغهایی استفاده کنید که جهت نورشان قابل تنظیم است. میتوانید نور این چراغها را به طور مایل به دیوار بتابانید. زاویه تابش نور را طوری تعیین کنید تا بیشتر وسایل اتاق خواب دیده شوند.  البته با نور غیر مستقیم. مثلا میتوانید نور مستقیم را به یک قاب عکس بتابانید که روی دیوار نصب شده است.

بهترین رنگ لامپ برای اتاق خواب

بهترین رنگ لامپ برای اتاق خوابرنگ نور لامپ اتاق خواب ، یکی از مهمترین قسمتهای نورپردازی در اتاق خواب است. بهترین رنگ لامپ برای اتاق خواب ، رنگی است که به نور خورشید نزدیکتر است. لامپهای رشته ای قدیمی، نزدیکترین نور را به نورخوشید دارند، اما مشکل این است که مصرف برقشان بسیار بالاست. یکی از بهترین جایگزین های لامپهای رشته ای، لامپ ال ای دی است. بهترین رنگ لامپ شب خواب یا همان چراغ خواب ، رنگ متمایل به آبی است. لامپهای نزدیک به آبی، آرامش بیشتری را برای انسان ایجاد میکنند تا رنگهای مایل به زرد.

برای دیوارهای اتاق خواب، ترکیبی از رنگهای سبز و زرد و آبی، تاثیر آرام بخشی بر احساس ما دارند. این رنگها بر روی بدن ما تاثیر میگذارند و باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون میشوند و در نتیجه خواب را بهتر میکنند. وقتی از این رنگ ها در اتاق خوابتان استفاده کنید، احتمال اینکه خوابی عمیق و طولانی داشته باشید بیشتر است.

بهترین جهت نور برای اتاق خواب

لامپهای قوی و درخشان با زاویه تابش مستقیم انتخاب مناسبی برای اتاق خواب نیستند. بهترین جهت نور برای اتاق خواب ، جهتی است که مستقیم نباشد؛ یعنی به شما مستقیم نتابد. مثلا آویزان کردن لوستری که لامپهای پرتوان زیادی دارد و وقتی روی تخت بخوابیم، لامپهایش چشم رابزنند، باعث معذب شدن شما میشوند. ملایم بودن نور، یکی از مهمترین اصول نورپردازی اتاق خواب است. به جای استفاده از یک یا دو لامپ توان بالا، از چند لامپ با شدت های ملایم استفاده کنید. برای روشنایی میتوانید از آویزهای دیواری یا چراغهای دیواری استفاده کنید. چراغهای دیواری که نور را به سقف یا به دیوار برمیگردانند، یکی از مناسبترین چراغها برای اتاق خواب هستند. نورهایی که به سقف میروند، سقف اتاق را بلندتر از حد معمول نشان میدهند.

چراغ دیواری در اتاق خوابیک چراغ دیواری که در حالت خاموش بودن هم زیباست. میتوانید لامپ حبابی مات با توان کم یا لامپ فیلامنتی توان کم درآن استفاده کنید. در این صورت نور این لامپ چشم را نمیزند.

چراغ دیواری در اتاق خوابیک چراغ دیواری که غیر از زیبایی روشنایی هم دارد.
آباژور زمینی در اتاق خواببعضی آباژورهای زمینی قابلیت تنظیم اویه نور دارند. برای روشن کردن یک محدوده خاص، یک مبل یا یک میز خاص، میتوانید از آنها استفاده کنید.

برای زیبایی و تزیین اتاق میتوانید از چراغهای دکوراتیو استفاده کنید، چراغهای تزیینی که در حال خاموش بودن هم زیبایی دارند. آباژورهای کنار تخت، آباژورهای رومیزی، چراغهایی که روی زمین قرار میگیرند و ارتفاع بلندی ندارند، همگی میتوانند در این زمینه کمک باشند. حتی با استفاده از لامپهای رنگی در این چراغها، میتوانید مکمل خوبی برای رکیب رنگی فضا ایجاد کنید.

از بازتاب نورها استفاده کنید!

یکی از زیباترین اتفاقات در نورپردازی، بازتاب نور بر روی دیوار یا وسایل اتاق است. مثلا یک لوستر که نور را به جای اینکه به پایین بتاباند، به سقف اتاق خواب میتاباند بازتاب نوری ملایمی ایجاد میکند. قرار گرفتن بعضی از سطوح در کنار منابع نوری میتواند در زیبایی و جذابیت فضا، نقش زیادی ایفا کند.

استفاده از دیمر، دستگاه کاهنده نور میتواند در زمینه تولید نورهای ملایم، بسیار خوب باشد. در میان لامپهای کم مصرف و ال ای دی، فقط بعضی شرکتها هستند که لامپهای ال ای دی با قابلیت اتصال به دیمر را تولید میکنند.

 

ممکن است شما این مطالب را دوست داشته باشید
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین
برای دیدن دستورالعمل پاکسازی در هنگام شکستن، روشهای پیشگیری از خطر و جایگزین لامپهای کم مصرف
مقالات فنی و تخصصی بعدی ما را در ایمیلتان ببینید!
اگر از این مطلب خوشتون اومده، در خبرنامه لاله زار بلاگ عضو بشین. انتشار مطالب جدیدمون رو در ایمیلتون خبر میدیم!
اگه برای حل مشکل آنتن و تصویر تلویزیون نیاز به کمک دارین